YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
En çok şikayet edilen programlar
En çok şikayet edilen programlar
09 Mayıs 2010 18:24
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili İlhan Yerlikaya, ''Televizyonlarda direnç yarışmaları ve yerli diziler en fazla reyting almalarına rağmen RTÜK'e en fazla şikayette bulunulan programlardır'' dedi.

Ankara Sosyal Gelişim Derneği ile Kritik ve Analitik Düşünme Platformu'nun düzenlediği ''Medya Etiğine Kritik ve Analitik Bakış'' konulu panel, Keçiören Belediyesi Tepebaşı Güçsüzler Yurdu Konferans Salonunda yapıldı.

RTÜK Başkan Vekili Yerlikaya, burada yaptığı konuşmada, kurulun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Medyanın gücünün giderek arttığını ifade eden Yerlikaya, medyanın bağımsız olmasının, demokrasinin gelişimi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'de televizyon, radyo, gazete gibi toplam bin 500 civarında kitle iletişim aracı olduğuna işaret eden Yerlikaya, ''Avrupa'da hiçbir ülkede bu kadar yayın yok. Sayının bu kadar fazla olması, bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Artan rekabet koşulları yayınların uç noktalara kadar gitmesine neden olabiliyor. Bu da etik konusunda bir takım sıkıntıların oluşmasına neden oluyor'' dedi.

Medyada etik konusunda bir bütünlüğün olmadığını savunan Yerlikaya, şunları söyledi:

''Medya sektöründe faaliyet gösteren tüm kuruluşlar, her ne kadar kamu yararını gözetseler de dördüncü gücü temsil etseler de birer ticari işletmedir. Hepsi öncelikle kar amacına yönelik çalışır. Tüm işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için rekabet ortamında kar ederek varlıklarını sürdürebilmeleri gerekmektedir. Medyadaki müesseseler reklam gelirleri ile ayakta durur. Medya üzerinde en önemli güç ve belirleyici reklam verenlerdir. Reyting ve tiraj konusu program yapımcıları ve muhabirlerin çalışmalarını da etkiler. Tiraj ve reyting korkusu ile en ciddi haberler bile magazin sosuna bürünür. Böylece sadece reytingi yüksek, ama kalitesi tartışmalı olan programlar yayında kalmakta, kaliteli olduğu halde yeteri kadar reyting alamayan programlar kaldırılmaktadır. Televizyonlarda direnç yarışmaları ve yerli diziler en fazla reyting almalarına rağmen RTÜK'e en fazla şikayette bulunulan programlardır. Bu programları yayımlayan televizyon kanallarının nasıl bir kamu yararı gözettikleri medya etiği tartışmalarının en can alıcı sorusu haline gelmiştir.''


-AK PARTİ MİLLETVEKİLİ SÖZEN-


AK Parti İstanbul Milletvekili Edibe Sözen ise medya denilince insanların akıllarına televizyonun geldiğini belirtti.

Kitle iletişim araçları ve teknolojilerinin gelişimi konusunda bilgi veren Sözen, medyanın üretenler toplumundan tüketenler toplumuna geçiş konusunda önemli bir değişime neden olduğunu kaydetti.

Medyanın popüler kültürün gelişmesinde önemli rol oynadığına dikkati çeken Sözen, şöyle konuştu:

''Medya kendi iç etiğini koyamıyor. Bu konunun RTÜK'ten gelmesinin bekliyor. Bir görüntünün defalarca yayımlanması, reklamların yüksek sesle yayına geçmesi herkesi izleyici olarak rahatsız eden unsurlar. Maalesef medya kendi iç etiği anlayışını ortaya koyamıyor. Bunlara bir düzenleme getiremiyor. Bu da ayrı bir etik sorununu beraberinde getiriyor. Hepimiz her zaman iyi olamayabiliyoruz. Olağan dışı olayları izlemek isteyebiliyoruz. Bunları şikayet etsek de görmek, sonuna kadar izlemek istiyoruz. Bu tür şeyleri yayımlayanları arayıp şikayet etmek yerine uzun uzun seyrediyoruz. Başkalarının acılarına, şiddet görmüş haline bakabiliyoruz. Belki de insanlığın medya dünyasında yaşadığı en büyük dramlardan biri budur.''


-DİĞER KONUŞMACILAR-


Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Gökçe de medya etiği ve kişi hakları konusunda bilgi verdi.

Medyanın kişilerin özel hayatlarını, sırlarını sınırsızca servis eder hale geldiğini ileri süren Prof. Dr. Gökçe, acımasız rekabet ortamının yaşandığı medyada gazete ve televizyonların daha fazla okuyucu ve izleyici çekmek için söz konusu sır ve gizlerin peşinden koştuğunu söyledi.

Gökçe, ''Artık herkes her zaman ve her durumda medyanın gözlemi altındadır'' diye konuştu.

Yazar Sadık Yalsızuçanlar'ın Türkiye'de televizyon yayıncılığı etiği konusunda bilgi verdiği panelde AKRA FM Genel Müdürü Naim Güleç de radyo yayıncılığında etiği anlattı.

Ankara Sosyal Gelişim Derneği Başkanı Mehmet Altuğ ve Kritik ve Analitik Düşünme Platformu Başkanı Taner Ürkmez de panelin açılışında kritik ve analitik düşünmenin önemine değindi.

Panelin sonunda katılımcılara plaket verildi. AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler