YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emre: Leyla Zana RP’den aday olmak istedi
Emre: Leyla Zana RP’den aday olmak istedi
Emre: Leyla Zana RP’den aday olmak istedi
11 Nisan 2008 / 10:42 Güncelleme: 11 Nisan 2008 / 00:00

Süleyman Arif Emre, Leyla Zana'nın RP listesinden aday olmak istediğini ve merhum Alparslan Türkeş'in de Erbakan'a "Milli Görüşçü olmak istediği"ni söylediği iddialarında bulundu.


Necmettin Erbakan'ın yakın çalışma arkadaşı ve duayen siyasetçi Süleyman Arif Emre, Vakit Gazetesi’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.


“TÜRKEŞ MİLLİ GÖRÜŞE İLTİHAK EDECEKTİ”
  • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile seçim ittifakı yaptınız ve Meclis’e taşındınız. Onlar ırkçı değil miydi?

Süleyman Arif Emre: 12 Eylül’den sonra Erbakan Hoca ile Türkeş aynı cezaevindeydi. Türkeş o zaman, “Hocam, ben tamamen sizin yolunuzda, Milli Görüşçü olacağım, kadromla birlikte size iltihak edeceğim. Nasıl kendiniz kurtarıyorsanız beni de kurtarın” demiştir. Hatta ben gece kalkar bakardım ki, Türkeş saatlerce secdeden kalkmıyor. “Yarabbi sen beni bu beladan kurtar” diye dua ediyor. Türkeş o şekilde samimi söz verdi. Seçim ittifakı öncesinde de ilerde bize tamamen katılacakları yönünde söz verdiler. 24 tane canımız ciğerimiz adayı çektik yani onları MÇP’lileri aday yaptık. Seçim sonrası, serbest kalınca iş bozuldu. Oysa Erbakan Hoca onların samimiyetine o kadar inanmıştı ki, iç mimara görev vererek RP Genel Merkezi binasının bir katını Türkeş’in istediği şekilde yaptırmak için talimat vermişti. Oğuzhan Asiltürk’ün başkanlığında bir komisyona da teşkilatların birleştirilmesi talimatını vermişti. Tam o sırada Erbakan Hoca beni çağırdı. “İttifakı bozma konusunda çabaları varmış, git dinle” dedi. Meğer Muhsin Yazıcıoğlu, “İttifak devam ederse, Türkeş’ten sonra ben genel başkan olamam. MÇP biter” demiş. Bazı genç milletvekilleri de Muhsin’e destek verince Türkeş mecbur kalmış. Sonunda ayrıldılar. Hatta sonra Türkeş iki kişiyi özür için göndermişti.


LEYLA ZANA RP’DEN ADAY OLMAK İSTEDİ
  • Refah Partisi olarak DEP’in kapatılmasına neden sessiz kaldınız?

Emre: O dönemler devamlı başımız beladaydı. Ondan dolayı onlara bakamadık. Bakın Refah Partisi (RP) döneminde Zana’lar, Orhan Doğan’lar yani DEP’liler geldiler, bizim partiden seçime girmek istediler. Dedik ki, “Irkçılıktan vazgeçtiyseniz başımız üzerine yeriniz var”. Onlar “Hayır, vazgeçmeyiz” dediler. Kabul etmeyince onlar da SHP’yle Meclis’e girdiler. (Vakit)

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler