YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Emekli yarbaydan şok açıklamalar
Emekli yarbaydan şok açıklamalar
07 Ocak 2010 16:24
Gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu Kanal a’daki “Görüş Farkı” programında 28 Şubat süreciyle ilgili şok bir belge daha ortaya çıktı.

Emekli Yarbay Şenol Özbek, dünyaca ünlü tarihçi Standard Shaw’un kitabında yer alan Cumhuriyet gazetesiyle ilgili bölümün Genelkurmay tarafından nasıl sansürlendiğini belgeleriyle ortaya koydu. Yahudi karşıtı yayınlara örnek olarak Zaman, Vakit gibi gazeteler gösterilirken Cumhuriyet Gazetesiyle ilgili paragraf çıkarılmış.
 

CUMHURİYET GAZETESİNE  POZİTİF SANSÜR

Prof. Dr.Ümit Özdağ ve Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu ile birlikte yayına katılan Şenol Özbek, Genelkurmay Başkanlığı’nın Shaw’un “Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde Yahudiler” isimli eserini Türkçeye çevrilmeden tam 10 yıl önce subaylara dağıttığını söyledi.

ABD’de basılan kitap orijinal kapağıyla Türkçe özet halinde Karargah subaylarına dağıtılmış. (Eser Türkçe’ye 2008 yılında Alfa yayınları tarafından çevrilmiş). Özbek,Yahudileri sempatik gösteren eserde ideolojik tahrifat yapıldığını da çarpıcı bir şekilde ortaya koydu.

Genelkurmay’ın dağıttığı kitapçıkta, “Türkiye’nin son zamanlarda yakın diplomatik ilişkiler kurduğu özellikle İran, Libya gibi bazı Müslüman devletler antisemitik ,anti laik,anti Kemalist yayınlara finansal destek sağlamıştır. Bu konularla ilgili olarak Vakit, Milli Gazete, Zaman gibi İstanbul’da basılan yayınlar vardır.” ibaresi yer alıyor. Fakat, bu cümlenin devamı olan kitabın orjinalindeki, ”Ayrıca sol kanadın entelektüel gazetesi Cumhuriyet'te İsrail’e karşı belli bir takım söylemleri yapmıştır” cümlesi sansürleniyor.

Genelkurmay’ın özetini çıkardığı kitapcıkta Yahudilerin yaşadığı en büyük sorun olarak asimilasyon da gösteriliyor. 28 Şubat sürecinin ideolojik tavrını hatırlatan Emekli Yarbay Özbek, ” TSK içinde bir takım insanlar Türklük, millilik adı altında bir takım sapmalar gösteriyorsa bu mercek altına alınmalıdır. Türk oğlu Türk Şenol Özbek olarak Türk milletinin değerlerini, tercihlerini aşağılamak suretiyle ordunun bir kırbaç gibi kullanılmasını hazmedemiyorum” dedi.

“BEN O KAPIYA KİLİT VURURUM”

Kozmik Oda ve devlet sırrı konusunda Şenol Özbek iddialı bir açıklamada bulundu: ”Ben seçilmiş bir Başbakan olsam bu devletin bana açılmayacak kapısına kilit vururum. O kadar iddialıyım. Milli iradeyle, milletin şerefli oylarıyla o koltuğa oturuyorsam bana açılmayacak kapı ertesi gün kapanır. Milli iradeye açılmayacak kapı olamaz”
 

İNÖNÜ, ABD’Lİ DİPLOMATA DIŞİŞLERİ KOZMİK BÜROSUNU AÇMIŞ

Programa katılan Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu, ABD’de 27 Mayıs darbesi sırasında Türkiye’de görev yapan bir diplomatla yaşadığı ilginç anıyı anlattı. O zamanlar 20’li yaşlarda “junior” diplomat olan ismin halen yaşadığını söyleyen Uslu, şunları anlattı: ”Washington’da yaşayan o diplomata İsmet İnönü, Dışişleri Bakanlığı arşivine girme izni veriyor. Bir gün o yeni yetme diplomatı darbeyi yapan 2 albay arıyor, görüşmek istiyor. Otelde buluşuyorlar. Albaylar diyor ki, “ ABD, Türkiye’nin tarım politikasının nasıl olmasını istiyorsa öyle yapacağız” diyor. Diplomat çok şaşırıyor, ‘Bu işler bu kadar düştü mü’diyor. İşte darbeciliğin mukadder sonu budur.”
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler