YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Düğün Dernek filmine büyük şok!
'Entarisi Dım Dım Yar' adlı türkünün Düğün Dernek filminde izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle filmin yapımcısı BKM'ye tazminat davası açıldı.
Düğün Dernek filmine büyük şok!
21 Haziran 2014 / 19:19 Güncelleme: 21 Haziran 2014 / 19:26

'Entarisi Dım Dım Yar' adlı eserin bestecisi ve söz yazarı Osman Şan'ın mirasçıları, dedelerine ait olan türkünün Düğün Dernek filminde izinsiz olarak kullanıldığını belirterek filmin yapımcısı olan BKM'ye tazminat davası açtı.

Osman Şan'ın torunu Nida Şan, türkünün Ahmet Kural ve Murat Cimcir'in şarkısı gibi gösterildiğini ve bunun da aileyi maddi ve manevi olarak yıprattığını söyledi.

Yaklaşık 7 milyon kişi tarafından izlenerek Türk Sinemasının en fazla gişe yapan ikinci filmi olan Düğün Dernek'e "Entarisi dım dım yar" türküsü nedeniyle dava açıldı. Filmin en önemli argümanı olan türkünün bestecisi ve söz yazarı Osman Şan'ın torunu Nida Şan, dedesinin hakkının yendiğini belirterek filmin yapımcısı olan BKM'ye maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Ailenin ellerindeki bilgi ve belgeler Av. Erdal Aksu, Av. Şebnem Bostancı ve Av. Yunus Çelikbiz tarafından tekrar incelendi. Eserin orijinal ilk plak kaydını, eserin ilk defa kullanıldığı 'Bir Yiğit Gurbete Gitse' adlı Türk filminin kopyasını da mahkemeye sunan Şan ailesinin avukatları, Sivas yöresi sanatçılarını da davalarında tanık olarak gösterdi.

TRT arşivi ve Baygülgen'in programı da şahit

TRT arşiv kayıtları ve ailenin elinde bulunan el yazısı notaların da dosyada yer aldığı davada, Okan Bayülgen'in 'Makina Kafa' adlı televizyon programında, Ahmet Kural'ın yaptığı 'anonim değil' açıklamasına ilişkin kayıt da, delil olarak dosyaya sunuldu.

Tamamı sanatçı olan Şan ailesi, eserin izinsiz kullanılmış olması nedeni ile, aileyi maddi ve manevi yönden yıprattığı gerekçesi ile, 'Düğün Dernek' adlı filmin yapımcısı BKM'ye daha önce başvurmuş ve red cevabı almışlardı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler