YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dondurulan hesaplar açıldı
Danimarka mahkemesi, Roj TV hesapları üzerindeki kısıtlamayı kaldırdı
Dondurulan hesaplar açıldı
19 Ekim 2010 / 16:42 Güncelleme: 19 Ekim 2010 / 16:43

Türkiye ile Danimarka arasında yaşanan birçok diplomatik krizden ve altı yıl süren soruşturma sürecinden sonra açılan Roj TV davasında ilk duruşma bugün Kopenhag Şehir Mahkemesinde gerçekleştirildi.
       

Sabah saat 9'ta başlayan duruşmada hâkim, Roj TV'nin dondurulan banka hesaplarının kullanıma açılmasıyla ilgili talebini kabul etti. Karar, davayı takip etmek için Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen onlarca Roj TV sempatizanı arasında sevinçle karşılanırken, Kopenhag Polis Savcısı kararın hemen ardından temyiz için yüksek mahkemeye başvurdu.
       

Ağustos ayında davanın açılmasından sonra televizyonun Danimarka'da bulunan dört banka hesabı güvenlik dolayısıyla Kopenhag Polisi tarafından dondurulmuştu. Roj TV'nin Danimarkalı avukatı Bjoern Elmquist hesapların dondurulmasının hemen akabinde mahkemeye başvurmuş ve hesapların kullanıma açılmasını istemişti. Bugün bu başvuruyu değerlendiren Kopenhag Şehir Mahkemesi Roj TV'nin talebini kabul etti ve Roj TV'nin hesaplarının dondurulmasının yanlış olduğuna karar verdi. Bu kararla birlikte televizyonun Danimarka'nın çeşitli bankalarında bulunan yaklaşık 327 bin kronu yeniden kullanıma açıldı.
 

SADECE UFUK URAS'IN İMZASI YOK
 

Bu arada aralarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin de bulunduğu 188 kişi Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden Politiken'e bir ilan vererek Danimarkalı yetkililerden Roj TV'nin kapatılmamasını istedi. Türk yönetiminin Roj TV'nin kapanması için Danimarka hükümetine direkt baskı uyguladığının savunulduğu ilanda Danimarka makamlarının Türkiye'den gelen baskılara direnmesi isteniyor. Norveç, Danimarka, İngiltere, Almanya ve Amerika'dan çeşitli politikacıların da imzası bulunduğu ilanda BDP milletvekillerinden sadece Ufuk Uras'ın imzasının bulunmaması dikkat çekti.
 

Danimarka'da Roj TV davası 6 yıl süren tartışmalı bir sürecin sonunda geçtiğimiz Ağustos ayında açılmıştı. Savcılık dava iddianamesinde, Roj Tv'nın yayınladığı bazı programlarla insanları terör örgütü PKK'ya katılmaya teşvik ettiğine dikkat çekmişti. Savcılık, ROJ TV'nin ve yayıncı kuruluşu olan Mezopotamya Yayıncılık'ın kapatılıp mal varlıklarına el konulması istedi. Bu davanın görülmesine önümüzdeki dönemde devam edilecek. AA
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler