YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan, toplam 1 milyon 355 bin YTL'lik dava açtı
Doğan, toplam 1 milyon 355 bin YTL'lik dava açtı
Doğan, toplam 1 milyon 355 bin YTL'lik dava açtı
24 Kasım 2008 / 16:05 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Bünyesinde 6 gazete, 3 televizyon ve onlarca dergi bulunduran Doğan Yayın Grubu Başkanı Aydın Doğan, Vakit’e trilyonluk tazminat davaları açtı.


Aydın Doğan, kendisi hakkında haberler yapan Vakit'te 1 ay içinde kendisi ile ilgili yayınlanan neredeyse bütün habere ve köşe yazılarına, 4 ayrı dava kapsamında, toplam 12 köşe yazısı, 13 haber, 4 alıntı yazı, 2 anons ve 1 okur mektubundan oluşan toplam 32 yayına 1.355.000 YTL’lik tazminat davası açtı.Türkiye basın tarihi bu tip bir davaya en son 312 generalin bir köşe yazısından dolayı Vakit gazetesine trilyonluk tazminat davası açmaları sırasında şahit olmuştu.VAKİT KENDİNİ SAVUNDUManşetten verilen haberde gazete haberlerini şöyle savundu:"Doğan’ın dava konusu yaptığı yayınların tamamı belgeli haberler ve köşe yazarlarımızın fikirlerini ifade ettikleri yazılardan oluşuyor. Dava açılan yazılar arasında başka gazetelerden yapılan alıntılar ve okur mektubu bile var.
Aydın Doğan, 24 Eylül ve 9 Ekim arasında kendisi ile ilgili Vakit’te çıkan köşe yazısı, haber, anons, alıntı yazı ve okur mektubundan oluşan 26 yayından 755 bin YTL gibi uçuk bir tazminat talep ediyor. 9 Ekim’de yayınlanan 8 satırlık okur mektubunda B.E adlı okurumuz Hürriyet Gazetesi’nin internet sitesinde Aktütün’de verdiğimiz şehitlere rağmen halen çıplak kadın fotoğraflarının yayınlanmasını eleştiriyordu. Doğan, 8 satırlık bu yazı sebebiyle Vakit’ten 50 bin YTL tazminat talep ediyor. Doğan, dilekçesinde Vakit’in yer verdiği Hürriyet’in PKK’ya övgüden mahkum olduğunu içeren Anadolu Ajansı haberine ise 20 bin YTL tazminat istiyor.İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE YÜZBİNLERCE YTL’LİK DARBEDoğan, yazarımız Hüseyin Öztürk’ün, köşesinden Deniz Feneri ile ilgili Doğan Grubu yayınlarını eleştirmesi konusunda yazdığı iki yazı sebebiyle ise 200 bin YTL tazminat talep ediyor. Doğan’ın bir başka yazarımız Hasan Karakaya’nın 11 Eylül 2008 günlü “Yalanın daniskası” başlıklı yazısına biçtiği tazminat talebi ise yine 100 bin YTL.SPK SUÇ DUYURUSU YAPTI AMA DOĞAN HALEN İNKAR EDİYORSermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kağıt ithalatında pahalı kağıt getirerek küçük yatırımcısını 60 milyon dolar zarar ettirdiği gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu Aydın Doğan, pahalı kağıt ithalatını belgeleyen gümrük rakamlarına yer verilen haberlerin yanı sıra anonsları bile dava etti. Vakit’in yayınlarının ardından SPK Aydın Doğan ve akrabaları hakkında küçük yatırımcıları zarar ettirdikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Doğan’ın Deniz Feneri’ne yönelik başlattığı linç kampanyası niteliğindeki yayınlara yönelik eleştirilere bile yüzlerce milyar tazminat talebiyle dava açması ilginç bulundu.EKONOMİK LİNÇ GİRİŞİMİAydın Doğan’ın tazminat talepleri ise sembolik olmanın çok ötesinde adeta ekonomik linç niteliğinde. En son Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınlarında sıkça yalana yer verildiğine isyan etmesi üzerine ortalığı “basına müdahale var” diye ayağa kaldıran Aydın Doğan’ın Vakit’i susturmaya yönelik davaları önümüzdeki günlerde İstanbul Adliyesi’nde başlayacak.SANSÜR MÜ İSTİYOR?Bu yüksek tazminat talepleri, “Vakit’i susturmaya yönelik bir girişim” ve “sansürcülük” olarak değerlendirilirken, Aydın Doğan’ın, dilinden düşürmediği “ifade özgürlüğü”nde samimi olmadığını ortaya koyuyor.Bu arada söz konusu davalarda Aydın Doğan’ı, batık banka yöneticilerinin avukatlığını yapan Köksal Bayraktar’ın hukuk bürosunun savunması dikkat çekiyor."Vakit

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler