YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan - Sabah savaşı kızışıyor
Doğan grubu yalanladı ama Sabah 'savaşa devam' dedi. İşte Sabah'ın yeni iddiaları
Doğan - Sabah savaşı kızışıyor
22 Temmuz 2009 / 12:44 Güncelleme: 22 Temmuz 2009 / 00:00

Sabah Gazetesi’nin dün birinci bölümünü yayınladığı ve medyada yeni bir savaşın işaretlerini veren Doğan Grubu ile ilgili iddialara Doğan Grubu’ndan “İftira atıyorlar” denerek sert bir açıklama yapıldı. Ancak Sabah bugün yine ağır iddialarla habere devam etti.


İŞTE SABAH’IN YENİ İDDİALARI


SPK'nın, Aydın Doğan, kızı Hanzade Doğan Boyner ve 2 profesyonel yöneticisi hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması için savcılığa başvurmasının yankıları sürerken, yeni detaylar da netleşiyor. Doğan Grubu'nun, küçük yatırımcıyı zarara uğratan ithalatlar için kullandığı yurtdışındaki tabela şirketlerinin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) kara listesinde yer alan adalarda kurulduğu tespit edildi. SABAH'ın elde ettiği dosyaya göre, Doğan ailesinin sahibi olduğu Sortal ve Shawcliff'in merkezi, İngiliz Virgin Adaları ve Jersey Adaları'nda bulunuyor. Tıpkı Maldiv ve Şeysel Adaları gibi "vergi cenneti" olaraki bilinen bu adalarda kurulan şirketler vergi kaçırmak için de kullanılıyor. SPK, Doğan Grubu'nun, Sortal ve Shawcliff'ten farklı olarak İngiliz vergi sistemine tabi olan Londra merkezli bir aracı şirketinin bulunduğunu tespit etmiş. Falcon Purchasing Services Limited adlı bu şirketin yetkilileri Doğan Holding'le doğrudan ilişkili isimler: İmre Barmanbek, Şener Mustaoğlu ve Hanzade Vasfiye Doğan Boyner.

SIR ADAM: SIRRI TOPÇU..

Bu yetkililerden İmre Barmanbek, Doğan Grubu'nun mali operasyonlarından sorumlu isimlerinin başında geliyor. Barmanbek'e 1998 içinde offshore şirketlerden Eurozone tarafından 200 bin dolar tutarında ödeme yapılmış. 2000-2007 döneminde Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'e ise ücret/prim mahiyetinde 668 bin sterlin ödenmiş. Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı'ya ise 2005-2007 döneminde yapılmış 97 bin 246 sterlinlik bir ödeme bulunuyor. Şener Mustaoğlu da 1997-2007 arasında 959 bin 232 sterlin almış. Bütün bu ödemeler küçük yatırımcıların zarara uğratılmasına neden olan tabela şirketi gelirlerinden yapılıyor.

GİZLİ ORTAK AYDIN DOĞAN

Sermaye Piyasası Kurulu'na göre Falcon'un mali işlerini yürüten isim Sırrı Topçu... İngiltere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, SPK'ya gönderdiği 4 Haziran 2003 tarihli yazıda Falcon'un nihai olarak Aydın Doğan tarafından kontrol edildiğini bildirdi. Falcon ile Doğan Holding'in Londra'daki adresleri de aynı. Doğan Holding'in doğrudan yönlendirdiği hemen bütün şirketlerde adı göze çarpan İmre Barmanbek on yıl süreyle Hürriyet'in yönetim kurulu üyeliğini yürüttü. Barmanbek, 29 Mayıs 2008'de -yurtdışındaki tabela şirketlerine de ortak olduğunun anlaşılmasından sonra- bu görevinden ayrıldı.

ARACI ŞİRKET FALCON…

SPK'nın tespitlerine göre Doğan Holding, "vergi cenneti"nde kurulu Sortal ve Shawcliff'le ilişkisini doğrudan değil, Falcon üzerinden sağlıyor. Sortal ve Shawcliff, Falcon'a ait telefon ve faks numaralarını kullanıyor. SPK raporunda yer alan bütün bu bilgiler, yurtdışında kurulu şirketlerin, tabela şirketleri olduğunun kanıtı. Bu tabela şirketlerinden Clarity S.A.'nın sermayesi 14 milyon, Falcon Investment Holding Company'nin 35 milyon ve Eurozone'un da 25 milyon dolar olarak belirlendi.

FAALİYETLERE PERDE

SPK raporuna göre yurtdışındaki şirketlerin faaliyetleri, Aydın Doğan'ın kontrolünde olan kimi şirketler tarafından perdeleniyor. Eurozone'un nihai tüzel kişi ortağı Falcon... Bu şirket, Sortal ve Shawcliff'ten farklı olarak İngiltere'de kurulu olduğu için vergiye tabi. Doğan Holding'de görev yapan İmre Barmanbek, Ali Rıza Temuroğlu ve Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, tıpkı Falcon'un olduğu gibi Eurozone'un da yönetim kurulu üyesi olarak görünüyorlar. Eurozone'un 1997 ticari kârı 4 milyon 545 bin 344 dolar. Bu tutar, 1998'de 2 katından fazla artmış ve 11 milyon 193 bin 662 dolar kâr elde etmiş.

TÜSİAD BAŞKANI DA ORTAK

Yine Falcon ve Eurozone gibi Doğan Holding yöneticilerinin ortağı olduğu şirketlerden biri de Clarity S.A. Bu şirket; şimdi TÜSİAD Başkanı olan Arzuhan Doğan Yalçındağ (Aydın Doğan'ın kızı), Sema Işıl Doğan (Aydın Doğan'ın eşi), Vuslat Doğan Sabancı (Aydın Doğan'ın kızı), Hanzade Vasfiye Doğan (Aydın Doğan'ın kızı) ve Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı (Aydın Doğan'ın kızı) tarafından 23 Nisan 1999'da kurulmuş. Şirketin kuruluş sermayesi 14 milyon dolar.

"ŞÜPHEYE YER YOK"
SPK raporunda bütün şirketler için, "DDT'nin gazete kâğıdı ve baskı malzemesi alımları gerçekleştirdiği şirketler şüpheye yer bırakmayacak şekilde Doğan ailesinin sahibi olduğu/kontrolü altında bulundurduğu şirketlerdir" deniliyor. Zaten şirketlerin ortaklık yapıları da bu tespiti doğrular nitelikte. SABAH


İŞTE DOĞAN GRUBUNUN YALANLADIĞI HABER


SPK, Doğan Grubu'nun "vergi cennetleri"nde kurduğu tabela şirketler üzerinden kağıt ithalatı yaparak nasıl haksız kazanç sağladığını gözler önüne serdi: Doğan Grubu, yüksek kârla gazete kâğıdı ithal ederek Hürriyet ve Milliyet'in küçük ortaklarını on yılda 36,5 milyon lira zarara uğrattı


50 bin sayfalık dev dosya


SPK, Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Üsküdar Savcılığı, yetkisizlik kararıyla dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dosyayı Savcı Sadi Yoldaş inceliyor


Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 'haksız çıkar sağlama' gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulunduğu Doğan Grubu'nun "usulsüz ithalat dosyası"na ilişkin raporunu hazırladı.


SPK Denetleme Dairesi'nin yedi yıllık uzun bir araştırma sonucunda hazırladığı rapor, Doğan Grubu'nun yurtdışındaki belirli tabela şirketleri üzerinden kâğıt ithalatı yaparak Hürriyet ve Milliyet'in (Doğan Yayıncılık) küçük ortaklarını nasıl zarara uğrattığını ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor.


SPK'nın tespitlerine göre, Doğan Grubu, 2008 itibariyle yüzde 39,79'u halka açık olan Hürriyet ile 2007 yılı sonu itibariyle yüzde 41,39'u halka arz edilmiş olan Milliyet'i, Sermaye Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil eden kâğıt ithalatı yöntemleriyle faiz hariç 36 milyon 500 bin lira zarara uğrattı.


Rapora göre, Hürriyet ve Milliyet'in küçük yatırımcılarının hanesine zarar olarak yazılan bu tutar, Doğan Dış Ticaret'in baskı makineleri de ithal ettiği göz önüne alındığında daha da büyüyor. SPK Denetleme Dairesi uzmanı Özkan Tekneci ve uzman yardımcısı Beyamil Öztürk tarafından hazırlanan 14 Ekim 2008 tarihli rapora göre, borsada işlem gören Hürriyet ve Milliyet, 1997 ile 2007 yılları arasında zincirleme olarak on ayrı tabela şirketi üzerinden ithalat yaptı.


Bu şirketler, İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın da doğruladığı üzere nihai olarak Aydın Doğan tarafından yönlendirilen şirketlerdi. SPK'nın tespitlerine göre on yıl boyunca herhangi bir personeli ve müştemilatı olmaksızın sadece tabela şirketi olarak faaliyet göstererek kâğıt ihtilatı yapan firmalar şunlar:


Falcon Purchasing Services Limited, Falcon Enterprises Limited, Falcon Enterprises Holding Limited, Eurozone Trading Limited, Sortal Trading Company Limited, Shawcliff Trading Limited, Clarity S.A., Fairworld International Limited, Born Investment S.A., Born Investment Holding Company S.A.


BİR MİLYAR LİRALIK KÂĞIT İTHALİ


Doğan Dış Ticaret (DDT), üretici firmadan doğrudan ürün alabileceği halde ticari hilelerle yurtdışındaki bu şirketleri devreye sokarak Hürriyet ve Milliyet'in büyük ortağı Aydın Doğan'a haksız kazanç sağlarken, küçük ortakları zarara uğrattı. SPK Denetleme Dairesi'nin raporunda 2000-2003 döneminde sadece bir tabela şirketinin kazancının 11 milyon 930 bin 834 dolar ve 395 bin 772 euro olarak yer aldığı, dolayısıyla Hürriyet ve Milliyet'in bu tutar oranında zarara uğratıldığı tespit edildi.


Rapora göre, 1997-2007 arasındaki on yıllık süreçte Doğan ailesinin kontrolündeki tüm tabela şirketlerine gazete kâğıdı ithalatı için diye faiz hariç 36 milyon 499 bin 665 lira aktarıldı. Raporda gazete kâğıdının yanı sıra baskı malzemesi de ithal edildiği için haksız kazancın daha fazla olduğu tespitine yer verildi.


Raporun değerlendirme bölümünde DDT'nin, 1997-2007 yılları arasında Hürriyet ve Milliyet için toplam 888 milyon 856 bin 246 TL'lik kâğıt ithal ettiği kaydedildi. Bu bölümde ayrıca DDT'nin 92 milyon 239 bin 183 TL'lik baskı malzemesi ithal ettiği de belirtildi.


KÜÇÜK ORTAĞA KAZIK; YÜZDE 30!
SPK Denetleme Dairesi, elde ettiği verilere dayanarak gazete kâğıdı satış fiyatlarına Doğan Grubu lehine dolar bazında yüzde 5,15; euro bazında ise yüzde 5,86 kâr konulduğunu belirledi. Raporda "Sortal veya Shawcliff, gazete kâğıdını üretici firmanın satış fiyatları üzerine parti başına yüzde 30'lara varan oranlarda kâr marjı ekleyerek DDT'ye fatura etmektedir" denildi.


SPK raporunda, küçük ortakların nasıl zarara uğratıldığı şu ifadelerle anlatıldı: "Hürriyet ve Milliyet'in gazete kâğıdı ve baskı malzemeleri alımlarında DDT ve Doğan ailesinin sahibi olduğu/kontrolü altında bulundurduğu ikinci, hatta üçüncü bir şirketin araya konulması halka açık şirketler olan Hürriyet ve Milliyet'in hâkim ortakları olan Doğan ailesinin ekonomik yararına, ancak yönetimde yer almayan küçük ortakların zararına işleyen bir yönetim biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır." SPK Dairesi'ne göre, zaten Doğan'ın kurduğu yurtdışı şirketlerin İstanbul'a gönderilen gazete kâğıtlarını belirli bir kâr marjı ile DDT'ye fatura etmekten başka bir fonksiyonu bulunmuyor.


AYDIN DOĞAN'A SUÇ DUYURUSU
SPK Denetleme Dairesi'nin incelemesi tamamlandıktan sonra Kurul, Mayıs ayında Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı'na Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı, yetkisizlik gerekçesiyle dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Ekleriyle birlikte yaklaşık elli bin sayfalık dosya şimdi Savcı Sadi Yoldaş tarafından inceleniyor.


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler