YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan neyin ortaya çıkmasından korkuyordu?
Doğan'ın Alman istihbaratıyla ilişkisi olduğu iddia ediliyor
Doğan neyin ortaya çıkmasından korkuyordu?
01 Haziran 2009 / 12:56 Güncelleme: 01 Haziran 2009 / 00:00

'Doğan, Alman istihbaratıyla çalışıyor'


2001'de Türkiye'yi, bir gecede, büyük kayba uğratan Alman finans çevreleri ile yakın ilişkili, Axel Springer gibi Alman kuruluşlarıyla da ortak olan Doğan'ın Alman istihbaratıyla ilişkisi olduğu iddia edildi   


AYDIN DOĞAN'A BÜYÜK SUÇLAMA


2001 krizinde Türkiye’yi, bir gecede, büyük ekonomik kayba uğratan Alman finans çevreleri ile yakın ilişki içinde olan, Axel Springer ve benzeri Alman kuruluşlarıyla iş yapan Aydın Doğan’ın Alman istihbaratı ile ilişkisi olduğu iddia edildi.


Ergenekon sanığı, Jandarma İstihbarat Dairesi eski Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Kıvanç Değirmenci ismiyle kodlanan SESAR Araştırmalar şirketi Başkanı İsmail Yıldız’ın AK Parti ve Genç Parti’nin durumu hakkında yaptıkları değerlendirme toplantısında Aydın Doğan ile ilgili skandal sözler sarf ettiği ortaya çıktı.


Levent Ersöz’ün, Cumhuriyet Çalışma Grubu’na sunulmak üzere hazırladığı ön çalışma raporunda Kıvanç Değirmenci’ye Aydın Doğan’ın durumu ile ilgili soru sorduğu; Değirmenci’nin ise Doğan Holding’in sahibi Aydın Doğan’ın Alman gizli servisleri ile bağlantısı olduğunu, Alman gizli servislerinin Aydın Doğan’ı ciddi anlamda şantaja tabi tuttuğunu ve Doğan’ın bu ilişkisinin  her an deşifre edileceğinden korktuğunu belirttiği, öğrenildi.


Ergenekon İddianamesi ek delil klasöründe yer alan ve gizli ibaresi ile dikkat çeken Levent Ersöz-Kıvanç Değirmenci (İsmail Yıldız) konuşması Almanlar'la dirsek teması gözden kaçmayan Aydın Doğan’ın başını çok ağrıtacak.
İddianame eklerinde yer alan ve Levent Ersöz’ün komutanlara sunum yapmak için hazırlattığı çalışmalarda, Kıvanç Değirmenci isimli kişinin Genç Parti’nin durumu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, Ersöz’ün medyanın istekleri doğrultusunda yönlendirilmesi ile ilgili, “Peki Doğan da buna yanaşacak mı?” dediği, Değirmenci’nin ise Aydın Doğan’ın ilgili konuda yardımcı olamayacağına dikkat çektiği ve “Paşam o da zor durumda birçok açıdan.


Yani kendisinin Alman istihbaratıyla olan ilişkisinin yavaş yavaş deşifre edildiğini öğreniyor mesela. Yani zorlandığını düşünüyorum ciddi anlamda. Kendisini ciddi anlamda şantaja tabi tuttuklarını düşünüyorum, Almanların ve içerideki bazı grupların. Yine dışarıdan bazı grupların. Her an ilişkisi deşifre edileceğine dair korkusu var Aydın Doğan’ın” dediği belirtildi.ORTAKLARI AVRUPA’DA AK PARTİ’Yİ SIKIŞTIRIYOR


Aydın Doğan’ın Almanlara çalıştığı yönündeki iddiaları haklı çıkarırcasına, Alman Hükümeti ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Alman vekiller, ortağı Axel Springer ve benzeri Alman kuruluşları olan Aydın Doğan’a tam destek veriyorlar.


Her fırsatta soru önergeleri ve protesto girişimleri ile Doğan Holding’e destek topluyorlar.


Bunun en son örneği ise aralarında Alman Hıristiyan Demokratlar Grubu’ndan Renate Sommer ve bayrağımıza saygısızlık yapma küstahlığını gösteren Güney Kıbrıslı Rum Marios Matsakis’in de bulunduğu 3 vekilin AB Komisyonu’na yönelttiği, “DYH’ye kesilen vergi cezası ve Türkiye’de basın özgürlüğü” konulu soru önergesi olmuştu.


Önerge sonrası Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Olli Rehn Türkiye’yi suçlamıştı.


2001 KRİZİNİN TETİKLEYİCİSİ DOĞAN’IN ORTAĞIYDI


Kimilerine göre Alman istihbaratının Türkiye’de oynadığı ahlaksız oyun olan 2001 ekonomik krizinde piyasaları kaosa sürükleyen açıklamaları ile hatırlanan Alman devi Deutsche Bank, Aydın Doğan’ın en ciddi ortaklarından.


Deutsche Bank'ın, Doğan'la DD Mortgage isimli bir şirketi olduğu, şirketin yüzde 49'unun Almanlara, yüzde 51'inin ise Aydın Doğan'a ait olduğu öğrenildi.


Vakit

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler