YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğan 10.5 yıl hapis cezası alabilir!
Doğan 10.5 yıl hapis cezası alabilir!
Doğan 10.5 yıl hapis cezası alabilir!
15 Ekim 2008 / 22:11 Güncelleme: 17 Ekim 2008 / 00:00

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Milliyet Gazetecilik A.Ş.'nin, gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin alımına ilişkin olarak yapılan inceleme sonucunda haksız olarak çıkar sağlanmasında sorumluluğu bulunduğu belirlenen ''Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu'' hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.


SPK'nın haftalık bültenine göre kurul, Hürriyet Gazetecilik ve Milliyet Gazetecilik A.Ş.'nin (yeni unvanı Doğan Gazetecilik A.Ş.) gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin alımına ilişkin olarak yapılan incelemeye ilişkin şu kararı verdi:


''Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik A.Ş.nin (Doğan Gazetecilik) ihtiyacı olan gazete kağıdı ve baskı malzemelerinin Doğan Grubu şirketlerinden Doğan Dış Ticaret ve Mümessillik A.Ş. tarafından 1997-2007 döneminde doğrudan üretici firmalar yerine kamuoyunda vergi cenneti olarak bilinen off-shore ülkelerde kurulu bulunan, Doğan Ailesinin sahibi olduğu/kontrolünde olan, herhangi bir personeli ve müştemilatı bulunmayan, günlük işlemlerini ve faaliyetlerini yine yurtdışında kurulu bulunan ve Doğan Ailesinin kontrolünde olan Falcon Purchasing Services Ltd.'den alınan hizmetler aracılığı ile yürüten Eurozone Trading Limited, Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited unvanlı şirketler üzerinden yüzde 30'a varan fiyat farkları ile ithal edilmesi suretiyle maruz kalınan ek maliyetler dolayısıyla hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. ve Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin zarara uğratılması nedeniyle; Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik A.Ş.'nin ihtiyacı olan gazete kağıdı ve baskı malzemeleri ithalatı işlemlerinin, Doğan Ailesinin sahibi olduğu/kontrolünde olan Eurozone Trading Limited, Sortal Trading Company Limited ve Shawcliff Trading Limited unvanlı şirketler üzerinden gerçekleştirilmesi suretiyle, hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören Hürriyet Gazetecilik ve Doğan Gazetecilik aleyhine bahse konu şirketlere haksız olarak menfaat sağlanmasında sorumluluğu bulunan 'Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu' hakkında, Sermaye Piyasası Kanununun ilgili maddesi kapsamında işlem yapılmak üzere, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi''. ZAMAN


Aydın Doğan'ın 10 yıl ceza alabilir


Akşam gazetesi ise Aydın Doğan'ın 10.5 yıl ceza alabileceğini ileri sürdü. Akşam'ın 17 Ekim tarihli haberi şöyle:


Aydın Doğan'a 10,5 yıl hapis istenebilir


SPK, önceki gün Aydın Doğan’ı Hürriyet Gazetecilik ve Milliyet Gazetecilik (Yeni unvanı Doğan Gazetecilik) adlı halka açık şirketlerine bağlı gazeteleri için yapılan ithal kâğıt alımlarında yolsuzluk yapmakla suçladı.


Savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı alan SPK’ya göre, gazete kâğıdı ithalatı doğrudan üreticiler yerine, Doğan Ailesi’nin kont rolünde olan vergi cenneti ülkelerde kurulu şirketlerden yapıldı. Kâğıt faturaları yaklaşık yüzde 30 şişirildi. Milyonlarca dolarlık ek maliyet küçük yatırımcıya yüklendi. Elbette yargı süreci başlamadan Aydın Doğan’ı kamuoyu önünde suçlu ilan etmek son derece yanlış bir yaklaşımdır. Ancak son gelişmeler ünlü bir medya patronunun başına gelenleri akıllara getirdi. Gelin Kanadalı medya devi Conrad Black’in neler yaşadığına birlikte göz atalım:


400 GAZETESİ VARDI


 Conrad Black, 1944 yılında Kanada’da dünyaya geldi. Varlıklı bir ailenin mensubu olan Conrad henüz 8 yaşındayken General Motors hisseleri alarak iş zekâsına sahip olacağını gösterdi.


Çalıntı sınav cevap anahtarları sattığı gerekçesiyle iki üniversiteden atılan Conrad, eğitimini tamamlamayı beklemeden ticaret hayatına atıldı. 1966 yılında küçük bir yerel gazete alan Conrad Black, 10 yıl içinde yerel gazete sayısını 20’ye çıkardı.


Babasının 1976’da ölümüyle birlikte kendisine kalan mirası alarak uluslararası mecralara açıldı. 1985 yılında saygın İngiliz gazetesi The Telegraph’ı aldı. Kanada, ABD ve İngiltere’de muhafazakâr siyasetçileri destekledi. Margaret Thatcher tarafından Lord unvanı verildi ve İngiliz vatandaşı oldu.


1990’lı yıllarda Conrad Black artık The Telegraph ve Jerusalem Post başta olmak üzere 400 ulusal ve yerel gazeteye sahip Hollinger International adlı medya imparatorluğunun patronuydu. Serveti 136 milyon sterlini (337 milyon YTL) aşmıştı.


Özel uçağıyla Türkiye’ye de gelerek dönemin başbakanları ile medya yatırımları konusunda pazarlıklar yapan Black’in yükselişi 2000’li yıllarda son buldu.


ABD’nin SPK’sı Securities and Exchange Commission (SEC) Hollinger hakkında soruşturma açtı.


2003 yılında SEC, Conrad Black’in vergi cenneti olarak bilinen Barbados Adaları’nda kurduğu Argent News ve Sugra Bermuda adlı şirketleri Hollinger International’ın birçok alım satım operasyonunda aracı olduğunu belirledi. Yani, Hollinger kâğıt alımı yaptığı zaman veya küçük bir yerel gazeteyi sattığı zaman bu “tabela” şirketler milyonlarca dolar komisyon alıyor ve para doğrudan Black’in cebine giriyordu. Böylece hisseleri halka açık olan Hollinger ve dolayısıyla küçük yatırımcı zarara uğratılıyordu.


80 MİLYON HORTUMLADI


SEC, Black’in usulsüzlük yaptığını ve yaklaşık 80 milyon doları bu yolla kendi kasasına aktardığını tespit etti. Lüks tutkusuyla sık sık medya gündemine oturan Black, Eylül 2003’te kurucusu olduğu Hollinger’in Yönetim Kurulu tarafından istifaya zorlandı. Şirket ayrıca, kendi patronuna karşı 200 milyon dolarlık tazminat davası açtı.


Black, Temmuz 2007’de yatırımcıları zarara uğratmaktan suçlu bulundu. Aralık 2007’de ise vergi yolsuzluğu, şirket kayıtlarında tahribat ve şirket gelirlerini kişisel hesaplarına aktarmaktan hüküm giydi.6.5 yıl hapis cezası alan Black, Florida Eyalet Hapishanesi’ndeki hücresinde kitap yazıyor. Hakkındaki tazminat davaları ise sürüyor.


 ‘10.5 yıl hapis istenebilir’


İDDİALARA göre SPK, Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Doğan Boyner ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında TCK’nın, “güveni kötüye kullanma” suçunu kapsayan 155’inci maddesinin ikinci fıkrasına göre suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Bu maddeye göre, Aydın Doğan’ın 1 ila 7 yıl hapis cezası istemiyle yargılanabileceği belirtiliyor. Sermaye Piyasaları Kanunu’nun 48. maddesi ile de güveni kötüye kullanma suçundan yargılanan kişilere verilecek cezanın yüzde 50 oranında artırılması öngörülüyor. Bu durumda, olası cezanın üst sınırı 10.5 yıla çıkıyor. Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili maddelerine göre ise hapis cezası alınması durumunda kişi veya kişilerin şirket yönetim kurullarındaki görevlerine son verilmesi ve imza yetkilerinin alınması öngörülüyor.


 Doğan hisseleri % 15 düştü


İMKB’YE bir açıklama gönderen Doğan Yayın Holding, “Tenkit konusu olabilecek hiçbir uygulamaları olmadığını ve sürecin takip edileceğini” vurguladı. Açıklamadan sonra Doğan Grubu’nun hisselerindeki düşüş hızlandı. Doğan Yayın Holding yüzde 15, Hürriyet Gazetecilik yüzde 15, Doğan Gazetecilik yüzde 17.2 ve Doğan Burda hisseleri yüzde 16.3 değer kaybetti. 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler