YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dizinin konusunun yangınla birlikte çıkan güncel t
Dizinin konusunun yangınla birlikte çıkan güncel t
Dizinin konusunun yangınla birlikte çıkan güncel t
08 Şubat 2008 / 12:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Ludwigshafen kentinde 9 Türkün ölümünü dikkate alan Alman 1. televizyon kanalı ARD’de pazar günü yayınlanması planlanan ve tutucu bir Türk ailesini konu alan “Tatort” adlı polisiye dizisini erteledi. Diziyi hazırlayan Südwestrundfunk (SWR) adlı radyo ve televizyon kuruluşunun yöneticisi Peter Boudgoust, bu konuda yaptığı açıklamada, acı yaşayan büyük bir camianın duygularını rencide etmemek için dizinin söz konusu bölümünü 6 Nisan’da yayınlama kararı aldıklarını söyledi. Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck’in, dizinin yayından kaldırılması yönündeki önerileriniyse eleştiren Boudgoust, kendi sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve bu konuda siyasilerden ders almaya ihtiyaçları olmadığını belirtti.


Dizinin, yangında hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından yanlış anlaşabileceği düşüncesini taşıdıklarını bildiren Boudgoust, ancak dizinin konusunun yangınla birlikte ortaya çıkan güncel tartışmalarla herhangi bir ilgisi olmadığını kaydetti. Dizide bir Türk iş adamının öldürülmesinin ve tutucu ailesinin, “Batılı tarzda” yaşayan dul eşine olan tepkisinin konu edildiği belirtildi.

 

UZMAN GÖNDERMEYE ELEŞTİRİ

Almanya Alevi Cemaati Genel Sekreteri Ali Ertan Toprak da, Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Türk hükümetinin Ludwigshafen’e Türk uzman gönderme kararının yanlış olduğunu savunarak, “Bu, uyuma zarar verir. Bu, Alman araştırmacılara güven duyulmadığı şeklinde bir intiba yaratıyor” dedi. Toprak, Türk basınını da eleştirerek, soruşturma sonucu belli olmadan kışkırtıcı bir politika izlediğini savundu.


MİLLET OLARAK ACIMIZ BÜYÜK


Facianın yaşandığı yere kalabalık bir heyetle gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, 9 Türk’ün öldüğü yangının meydana geldiği binada incelemelerde bulundu ve Alman yetkililerden son gelişmeler hakkında bilgi aldı. Yurtdışındaki Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu’nun yanı sıra Federal Hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ve Rheinland Pfalz Eyalet Başbakanı Kurt Beck ile birlikte olay mahalline gelen Başbakan, burada yaptığı konuşmada, "Yaşanan acı, barış sürecinin farklı başlangıcına vesile olsun" dedi.


SCHAEUBLE SAVUNMADA


Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble ise “Westdeutsche Allgemeine Zeitung” gazetesine yaptığı açıklamada, yabancıların Alman toplumuna uyumunu isteyenlerin, çoğunluk toplumunu da yanlış suçlamalara karşı koruması gerektiğini belirterek, “Yanımızda yaşayan 9 insanın ölümüne biz de aynı şekilde üzülüyoruz. Bizim kurbanlarla ilgili üzüntümüz insanların milliyetine bağlı değil” dedi. Türk hükümetinin yangın yerine kendi uzmanlarını gönderme isteğini de Alman makamlarına duyulan bir güvensizlik olarak algılamadığını dile getiren Wolfgang Schaeuble, “Ben bunu, hiçbir şeyin gizlenmediği yönünde Türk kökenli insanlara ek bir güvence verme isteği olarak görüyorum. Bu tür endişeler için bir sebep yok, ancak ben başından bu yana bunu memnuniyetle karşıladığımızı söyledim” diye konuştu. Schaeuble ayrıca, tüm bu acılar arasında polisin ve itfaiyenin yaptığı “kahramanlıkların” da unutulmaması gerektiğini kaydederek, kurtarma ekiplerine teşekkür etti.


ALEVİLER NAZİ SALDIRISI İÇİN UYARMIŞTI


NDR TV Kanalı'nda yayınlanan TATORT adlı dizinin 23 Aralık 2007 tarihli “Wem Ehre gebührt - Namusuma Layık Olmak” adlı bölümünde Almanya'da yaşayan 17 yaşındaki Alevi bir Türk kızının intiharını inceleyen kadın töre cinayetinden şüpheleniyor. Bu bölümün ardından harekete geçen Almanya'daki Alevi örgütler dizinin yayınlandın kaldırılmasını istedi. Dizi ile birlikte özelliktle Nazi'lerin Türklere yönelik saldırıların artacağı uyarısında bulunan Alevi dernekleri yayınladıkları bildiride, “Almanya'da Nazilerin bizlere saldırıları, yeni çıkarılan ırkçı göçmen yasası ve son olarak Alevi halkına yapılan çirkin saldırı birbirinden bağımsız değildir. Tüm hepsinin kaynağında ırkçılıktır yatmaktadır. Irkçılık her zaman Almanya'nın çirkin yüzü olmuştur” denildi.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler