YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyanet'ten o dizi ile ilgili açıklama geldi
Diyanet'ten o dizi ile ilgili açıklama geldi
01 Kasım 2014 15:35
Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan, ATV'de yayınlanan bir dizideki "sahte imam" karakteri ile ilgili açıklama yapıldı.

ATV’nin yeni dizisi “Kertenkele”deki "sahte imam" tiplemesi ile ilgili açıklama Diyanet’ten geldi.

“Geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında yayınlanmaya başlayan bir dizi filmde, sahte imam, karakteriyle yansıtılan tipleme ile ilgili olarak Başkanlığımıza gelen yoğun tepkiler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, “Filmde karakterize edilen "sahte imam" tiplemesi toplumsal saygınlığı olan din görevlilerimizi derinden yaralamıştır” denildi.

Açıklamada, “Geçmiş dönemlerde kaldığını düşündüğümüz bu tarz senaryoların cübbeyle, sarıkla ve bu kıyafetlerin taşıdığı değerleri küçük düşürücü tiplemelerle bir dizide karakterize edilmesini tasvip etmek asla mümkün değildir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “İmamın sosyal dünyasındaki yeri ve rolü hakkında gerçekliği tahrif ederek ortaya konan bu tipleme karşısında başta kanal yöneticileri olmak üzere ilgili makamların gerekli duyarlılığı göstereceğinden kuşkumuz yoktur. Geçmişte yaşanan acı hatıralar hala hafızalardayken, dini değerlere saygıda bir seviye kazanan yayın hayatımızın tekrar bu seviyenin altına inmesini en hafif ifadeyle dikkatsizlik ve özensizlik olarak değerlendirmek istiyoruz. Bu açıklamamız sonrasında bu tür senaryolarda İslam'ın temel esaslarını, Hz. Peygamber'in ve toplumsal saygınlığı olan şahsiyetlerin değerini aşındırıcı tarzda konu edinilmemesi noktasında bir bilincin oluşması temennimizdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” vurgusu yapıldı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler