YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet yazarlarına peygamber efendimize hakaretten hapis cezası
"Charlie Hebdo" dergisindeki Hz.Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri kendi köşelerine taşıyarak toplumda infial yaratan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan, 2'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Cumhuriyet yazarlarına peygamber efendimize hakaretten hapis cezası
28 Nisan 2016 / 15:10 Güncelleme: 28 Nisan 2016 / 23:33

Charlie Hebdo dergisinin Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürünü köşelerinde yayımlayan Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya, "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan ikişer yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Müşteki çokluğu nedeniyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın büyük salonunda beşincisi yapılan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya katılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çocukları Bilal ve Sümeyye Erdoğan ile Esra Albayrak ve eşi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın da aralarında bulunduğu bin 280 müştekiden 7'si duruşmada hazır bulundu. Müştekilerden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan ve Esra Albayrak ile eşi Bakan Berat Albayrak'ı, aynı zamanda davanın müştekisi de olan avukat Hatice Özay temsil etti. 

Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ın, "basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" suçundan, suçun işlenme şekli, işlendiği zaman ve yer, suç konusunun önemi ve değeri, meydana gelen tehlikenin ağırlığı ve kasta dayalı kusurların ağırlığına göre, 3 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 

Sanıkların, atılı suçun kanuni tanımındaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmelerine rağmen bu fiili işledikleri için "olası kast" mevcut olduğuna hükmeden mahkeme, cezada 1/3 oranında indirim yaparak sanıkların cezasını ikişer yıla indirdi. 

Cezada ertelemeye gidilmedi

"Sanıkların suç içindeki durumları, yargılama sürecindeki tavırları ve nedamet duymayan ancak dikte edici yaklaşımlarını" göz önüne alan ve bu nedenle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 62. maddesinde yer alan takdiri indirim yoluna gitmeyen mahkeme, sanıklara verilen cezayı, "yargılama sürecinde pişmanlık göstermeyen açıklamaları sonucunda tekrar suç işlemeyecekleri yolunda olumlu bir kanaat oluşmadığı" gerekçesiyle ertelemedi. 

Mahkeme, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan da yargılanan sanıkların bu suçtan, suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetti.

 

AA

 // Oktay
Zaten bu tiplerde ALLAH korkusu olmaz ataist ler.Ama bunların hesabı bu dünyada sorulmazsa ahirette sorulur....
29 Nisan 2016 07:48
 // vak
İdam...
29 Nisan 2016 07:16
az bile
 // mustafa
az bile olmuş. belki para çabası ile kurtulurlar ama bu yaptıklarının hesabı ilahi nizam da daha adil bir şekilde görülür...
28 Nisan 2016 18:48
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler