YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri dün Oral'ın i
Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri dün Oral'ın i
Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri dün Oral'ın i
05 Mart 2008 / 12:59 Güncelleme: 05 Mart 2008 / 00:00


Cumhuriyet gazetesi 30 yıllık çizeri Tan Oral'ı Yeni Şafak'a verdiği başörtüsü konulu söyleşi nedeniyle işinden etti. Tan Oral, 'Başörtülülerle uğraşan aynı zihniyet daha önce de sakalı, pantolonu yasaklamıştı” demişti. Otuz yılı aşkın süredir Cumhuriyet gazetesinde karikatürleri ile yer alan Tan Oral'ın, Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği röportaj nedeni ile gazetesindeki işine son verildi. Tan Oral, Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği röportajda "Kızların yaptıkları başkaldırı değil baş eğmeme. Başörtülüler ne zaman üniversiteye girse birileri rahatsız oldu" sözleriyle üniversitelerdeki başörtüsü yasağını eleştirmişti. Oral'ın bu sözlerinden rahatsız olan Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticileri dün Oral'ın işine son verdi.


KIZLAR BAŞEĞMİYOR


Oral, kovulmasına neden olan röportajda CHP lideri Baykal'ın tavrını, Kenan Evren'e benzeterek, "Yıllar önce Kenan Evren'i çizmiştim, aynı şekilde şimdi de Baykal'ı çizdim. Çünkü Evren'in yaptığının aynısını Baykal yapıyor, ayetlerle insanların inançlarını çürütmeye çalışıyor. Oysa inanç tartışma dışıdır. İnanç ne savunulabilir ne de çürütülebilir" demişti. CHP'nin başörtüsü karşısında demokrat bir tutum takınmamasını normal karşılayan Oral, "Baykal akılsız bir adam değil. Eğer başörtüsünü destekleseydi oy oranı artardı. Ama silahlı ve silahsız olan bürokratik tabanını kaybederdi. Bunu kaybetmek istemiyor" yorumunda bulunmuştu. Rektörleri de eleştiren Oral, "Rektörler televizyonlara çıkıp, ağızları köpürerek, gergin suratlarla, korku dolu ifadelerle açıklamalar yapıyorlar. Bu hiç sağlıklı bir durum değil. Bu acılar kısa bir süre daha yaşanacak. Ama merak etmeyin, bu insanlar saçmaladıklarını bir gün anlayacaklar. Bizi korkutan şeyler bir anda geçip gidecek" demişti.


İnsanları emirlerle yola getirmeye çalışmanın anlamsız olduğunu belirten Oral, "Başörtülü kızların yaptıkları başkaldırı değil baş eğmeme. Başörtülülerle uğraşan aynı zihniyet, daha önce de sakalı, pantalonu yasaklamıştı. Başörtülüler ne zaman okumaya başladılar birileri rahatsız oldu. Sınıf ayrılığı ortaya çıktı" diye konuşmuştu.


HUKUK DEĞİŞİMİ KORUR


Oral, yasağı kaldıran anayasa değişikliğiyle ilgili tartışmalara da değinerek, şunları söyledi: "Hukuk, sosyal gelişimin arkasından gelir. Önce bir değişim olur. Sonra hukuk o değişimi koruma altına alır. Diğeri zaten faşizanca olur. Cumhuriyetin içinde büyümüş insanlara güvenmek lazım. Laiklik zaten Cumhuriyet ile gelmedi. Osmanlı'da da devleti de din adamları değil padişah yönetiyordu."


Karikatürlü bir hayat


1937 doğumlu Tan Oral, 1960'lı yıllardan bu yana karikatürle uğraşıyor. Oral, ilk kez 1976'da Politika gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başladı. Oral, daha sonra Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çizmeyi sürdürdü. Bir dönem, mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi'nin Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Canlandırma Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çiziyordu. Tan Oral şimdi işsiz.İlişkili Haberler için tıklayınız
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler