YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Gazetesi'nin haberi yine yalanlandı
Cumhuriyet Gazetesi, Pendik Belediyesi ilgili gerçekle alakası olmayan bir habere daha imza attı.
Cumhuriyet Gazetesi'nin haberi yine yalanlandı
15 Mayıs 2015 / 20:11 Güncelleme: 15 Mayıs 2015 / 20:13

“Akla zarar teklif”  başlığı ile fay hattının kaldırıldığını iddia eden haber,  Pendik Belediyesi tarafından yalanlandı.

İşte Pendik Belediyesinden yapılan o açıklama:

Cumhuriyet Gazetesi’nin 15.05.2015 tarihli nüshasında yer alan gerçekçilikten uzak ve tamamen belediyemizi hedef alan ‘Fay hattını kaldırdılar’ başlıklı haber,  CHP’li Meclis üyesine dayandırılarak gazetenin bugüne kadar sıkça başvurduğu bir husumet haberidir. İBB Meclis üyeliği ve hukukçu kimliğine rağmen CHP’li meclis üyesi, muhalefet olmayı sorumsuz olmak zannedip,  bilgisiz olduğu konuda kamuoyunu yanıltmaktadır. Bu yanılgıya malum gazete her zaman olduğu gibi balıklama atlamakta bir beis görmemiştir.İlgili alan;  2003 onay tarihli Güzelyalı Nazım İmar Planında yer almakta olup, 2009’dan sonra herhangi bir plan tadilatı ve yenilemesi yapılmadığından fay hattı taraması devam etmekteydi. Bu planla bu yanlış da düzeltilmiştir. İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğünde  plan tadilatıyla ilgili ‘jeolojik bakımdan uygundur’görüşü mevcuttur.Halbuki  gerçek, cahilliği gün gibi ortaya koymaktadır.

Şöyle ki:  2009 öncesi eski yöntem ve tekniklerle hazırlanmış jeolojik çalışmalara göre Güzelyalı, Esenyalı, Fatih, Kavakpınar, Ramazanoğlu,Yayalar Mahalleleri fay hattı ihtiva etmekteydi. Bundan dolayı çok sayıda malik de mağdurdu. 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Mikro Bölgeleme Rapor ve Haritalarının yapılması işi Japon şirketi olan OYO International Corporation tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında hazırlanan rapor ve haritalarda Pendik’te herhangi bir fay hattı olmadığı anlaşılmış, eski haritalardaki fay hattı taramalarının kaldırılması istenmiştir.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere yapılan işlem, CHP ve Cumhuriyet gazetesinin iddia ettiği gibi plan tadilatı ile bölgenin fay hattından çıkartılması olmayıp, bu işlem bilimsel verilere göre düzenlenmiş bir plan doğrultusunda bilimsel olmayan eski fay hattı taraması çıkartılmasıdır.Tarafımızca fay hattına yönelik yeni bir çalışma yapılmamıştır. Plan tadilatı ile fay hattının kaldırıldığı iddiası açık bir çarpıtmadır. Bu sebeble CHP ve Cumhuriyet gazetesinin başarılı Pendik Belediyesine yönelik  seçim öncesi adet haline getirdikleri husumet içerisindeki çabalarının beyhude olduğunu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler