YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet gazetesinin bu köşede yayınladığ yazı:
Cumhuriyet gazetesinin bu köşede yayınladığ yazı:
Cumhuriyet gazetesinin bu köşede yayınladığ yazı:
22 Mart 2008 / 10:06 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Cumhuriyet gazetesi, İmtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk'un gözaltısına tepkisini 'Susturamayacaklar' manşeti ile gösterirken yazarın köşesini boş bıraktı...


"Başyazarımız İlhan Selçuk darbe dönemlerini andıran bir operasyola gözaltına alındı" üstbaşlığını ve "Susturamayacaklar" manşetini kullanan Cumhuriyet gazetesi, tepkisini Kamuoyuna başlıklı bir yazı ile birinci sayfadan gösterdi.


Gazete, yazarın köşesini boş bırakırken, köşenin hemen altına yazarın yıllar önce kaleme aldığı "düşünüyorum öyleyse vurun" başlıklı kitabının reklamını yerleştirmiş olarak yayınlandı.


Yazarlar da bir iki istisna dışında yazılarında gözaltıyı kınadılar..


Cumhuriyet imzası ile sık sık yayınlanan Kamuoyuna yazılarının İlhan Selçuk tarafından kaleme alındığı belirtiliyordu ve belki de ilk kez ona ait olmayan bir yazı bu köşede ona yönelik gözaltıyı kınamak için kullanılıyordu. İşte Cumhuriyet gazetesinin bu köşede yayınladığ yazı:


 


Kamuoyuna


Gazetemiz Başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, evine yapılan baskınla, cuma günü sabaha karşı saat 04.30'da gözaltına alınmıştır.


Devletin kendisine 15 yıldır yakın koruma tahsis ettiği, ikametgâhı, çalıştığı yer ve tüm yaşamı toplumun bütün kesimlerince saydam olarak bilinen İlhan Selçuk'un 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbe dönemlerini anımsatan bir yöntemle gözaltına alınmasının anlamını kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.


AKP'nin kapatılması davası sonrasında, siyasi iktidar ve yandaşları tarafından bu davanın yörüngesinden çıkarılması çabası yoğun olarak sürmektedir.


Bu bağlamda, kamuoyunda "Ergenekon" operasyonu olarak bilinen ve uzun süredir devam etmekte olan soruşturmanın, AKP'nin kapatma davasıyla ilişkilendirilmesi ve Cumhuriyet gazetesinin bu yolla sindirilmek, susturulmak istenmesi oyununa alet olmayacağız.


İsmini Atatürk'ün verdiği Cumhuriyet gazetesi, kurulduğundan beri 84 yıldır demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti sistemini savunmaktadır.


Bu uğurda pek çok şehit vermiş ve birçok badire atlatmıştır.


Cumhuriyet gazetesi, demokratik hak ve özgürlüklerin ve laik Atatürk Cumhuriyeti'nin korunması mücadelesini sürdürecektir.


Gazetemiz İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Seçuk'a uygulanan bu haksız gözaltı işlemine karşı gazetemiz tarafından derhal yargıç nezdinde hukuki işlemler başlatılmıştır.


Cumhuriyet

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler