YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet, Davutoğlu'na dava açtı
Cumhuriyet, Davutoğlu'na dava açtı
09 Nisan 2015 07:14
Cumhuriyet gazetesi, muhabirlerinin öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın cenazesine alınmasını engelleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında tazminat davası açtı.

Cumhuriyet gazetesinin yayıncısı Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş., şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın teröristler tarafından çekilen fotoğrafını yayınladıkları gerekçesi ile muhabirlerinin Eyüp Sultan Camisi’ndeki cenaze törenine alınmasını engelleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.

‘Kişilik haklarına saldırı’ gerekçesiyle İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dilekçede, Cumhuriyet gazetesinin Türkiye’nin en önemli gündemini yerinde izleyip okurlarına sunamadığı, Davutoğlu’nun bir adaletsizliğin doğrudan muhatabı haline geldiği ifade edildi.

Dilekçede şöyle denildi:

“Gerçekten de Türkiye’de her gün yayın yasakları, ceza ve tazminat davaları, erişimin engellenmesi kararları, cevap ve düzeltme kararları ve benzeri uygulamalarla güçleştirilen, engellenen yayımlama faaliyeti, bu kez daha vahim biçimde davalının ‘yasaya aykırı eylemi’yle engellenmiştir. Davalı bununla da yetinmemiş -gerekirse yineleyeceğini belirttiği- eylemini savunmak için sarf ettiği sözlerle, müvekkile verdiği zararı artıran suçlamalarda bulunmuştur. Müvekkil yönünden dava açmak zorunlu hale gelmiştir.”

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler