YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CNN hakkında bomba iddia!
CNN haber kanalının belirli olaylar hakkında yayın yapmaları için ABD ve yabancı hükümetlerin ödeme yaptığı iddia edildi.
CNN hakkında bomba iddia!
20 Ağustos 2015 / 00:15 Güncelleme: 20 Ağustos 2015 / 10:31

ABD'de ve Bahreyn'de protestoculara karşı uygulanan polis şiddeti ve insan hakları ihlalleri ile ilgili yaptığı haberlerle ünlü Amerikalı araştırmacı gazeteci, üç kez Emmy ödülü alan Amber Lyon, CNN haber kanalının belirli olaylar hakkında yayın yapmaları için ABD ve yabancı hükümetlerin ödeme yaptığını söyledi.

Lyon’un bir diğer iddiası ise kanalın Arap Baharı sürecinde kaydettiği görüntüleri yayınlamayıp o ülkelerin hükümetlerine para karşılığı vermesi…

Lyon, Mart 2011'de CNN'in Arap Baharını görüntülemek için oluşturduğu dört kişilik bir ekibin Bahreyn'e gönderildiğini ve bu ekibin çıkan olaylarla ilgili ilginç görüntüler kaydettiğini açıkladı.

İngiltere'nin Guardian gazetesinden Glenn Greenwald'ın 4 Eylül 2012 tarihli yazdığı makalede "Arap Baharı haberi için Bahreyn'e giden gazetecilerin birçok tehlikeye katlanarak edindikleri bilgiler ve kamera kayıtlarından oluşan belgeseli CNN International asla yayınlamadı. Hatta CNN içinde kendi çalışanlarının çok sayıda şikayet ve soruşturmaları yönetim tarafından cevapsız bırakıldı. Bu belgeselin yayınlanması ya da yayın hakkında herhangi bir karar açıklamasında bulunmadı" dedi.

Bugüne kadar bu belgeseli CNN yayınlamamıştı. Bahreyn'den dönen Lyon; "Bahreyn yönetiminin iddialarında yalanlar vardı ve ben CNN yönetiminin haberlerimi yayınlamadığını fakat Bahreyn hükümetine sattığını ilk elden gördüm." dedi. Amber Lyon, kendisinin ve ekibinin haberlerinin Bahreyn raporu olarak Bahreyn hükümetine teslim edildiğini iddia etti. "Görüntüler, belgesel olarak yayınlanmak için değildi. Bahreyn gazetecilerin ülkeye girmesine bu yüzden bu kadar kolay izin vermişti." dedi.

Amber Lyonn, kendi web sitesini kurarak ABD Medyasında kapalı kapılar ardında neler olup bittiğini anlatmaya çalışıyor.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler