YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin basın özgürlüğü ikiyüzlülüğü
Cumhuriyet Gazetesi'nin Hz. Muhammed karikatürlerini sayfalarına taşıması olayı Cumhuriyet Halk Partisi'nin çelişkisini de gözler önüne serdi.
CHP'nin basın özgürlüğü ikiyüzlülüğü
16 Ocak 2015 / 05:00 Güncelleme: 16 Ocak 2015 / 07:59

Cumhuriyet Gazetesi'nin Hz. Muhammed karikatürlerini sayfalarına taşımasına destek veren Cumhuriyet Halk Partisi'nin gerekçesi, basın özgürlüğü... Ne var ki, aynı CHP çok değil, daha iki ay önce Kanal A'nın yayınının durdurulması hatta kapatılması için uğraş vermişti. İşte CHP'nin basın özgürlüğü çelişkisi...

Cumhuriyet Gazetesi'ne her kesimden tepki gelirken Cumhuriyet Halk Partisi'nden destek vardı. Dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bizzat telefonla arayarak dağıtım sırasında yapılan polis kontrolü için geçmiş olsun dileklerini iletti. CHP'li vekiller ise soluğu gazetenin önünde aldı.

Bugün  de CHP'li milletvekilleri destek için Cumhuriyet Gazetesine akın etti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer'le görüştü.

Bugünlerde basın özgürlüğünden dem vuran Cumhuriyet Halk Partili vekiller çok değil daha iki ay önce Kanal A'nın yayınının durdurulması hatta televizyonun kapatılması için uğraş vermişti.

CHP'li vekiller daha önce Kanal A'da yayınlanan "Resmi tarihten gerçek tarihe" isimli programla ilgili Atatürk'e hakaret edildiği iddiasıyla Radyo Televizyon Üst Kurulu'na başvurdu. RTÜK, başvurular üzerine Kanal A televizyonuna iki kez 12 bin 353 lira para cezası verdi.

İdari para cezalarını hafif bulan CHP'li vekiller bununla da yetinmedi. Radyo Televizyon Üst Kurulu önünde eylem yaptı. Ve kurul binası önüne siyah çelenk bıraktı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun Kanal A ile ilgili şikayeti görüştüğü toplantı gizlilik kararı olduğu halde RTÜK'ün CHP'li üyeleri Ali Öztunç ve Süleyman Demirkıran tarafından ifşa edildi. CHP'li RTÜK üyesi Ali Öztunç'un kullandığı ifadeler CHP'nin Kanal A'ya ceza verilmesi için elinden gelen her şeyi yaptığını gösteriyordu.

Atatürk'e hakaret edildiği iddiasıyla Kanal A televizyonu'nun yayınının durdurulması için uğraş veren CHP'nin, Hz. Muhammed karikatürü yayımlayan Cumhuriyet Gazetesi için basın özgürlüğü yaygarası koparması, kendi çelişkilerini de gözler önüne serdi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler