YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'nin açılımları yeni değilmiş: Ahmet Ünal'ın kitabı tarihe ışık tutuyor
CHP'nin açılımları yeni değilmiş: Ahmet Ünal'ın kitabı tarihe ışık tutuyor
CHP'nin açılımları yeni değilmiş: Ahmet Ünal'ın kitabı tarihe ışık tutuyor
20 Şubat 2009 / 13:09 Güncelleme: 20 Şubat 2009 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, başörtülü belediye başkan adayı göstermesi, çarşaflı kadınlara rozet takması, Kur’an kursu açma girişimleri ve türbe ziyaretlerine kolaylık getiren açılımlarının yeni olmadığı ortaya çıktı.


Gazeteci Yazar Ahmet Ünal’ın “Gizli Atatürkçülük Projesi / Ataköy Planı” kitabında, dini konularla ilgili olarak ilk açılımı İsmet İnönü devrinde CHP’nin yaptığı belirtiliyor. Atatürk'ü Koruma Kanunu’nun çıkarılmasında heykel kırıcıların cezalandırılmasını isteyen Demoktrat Parti’ye (DP) CHP’nin karşı çıktığı da kitapta anlatılıyor.


İşte  “Gizli Atatürkçülük Projesi / Ataköy Planı” kitabında yazılan açılımlar:


 “1951'de yürürlüğe giren 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun sebebiyle bugüne kadar birçok yayınevi sahibi, yazar ve gazeteci yargılandı.
 Kanun, “Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir, bu suça azmettirenler asli fail gibi yargılanır” diyor. Eğer suç, toplu olarak veya basın vasıtasıyla işlenmesi halinde verilecek ceza iki kat artırılıyor.


 “Bir Gecede Kaybolan Heykel Kırıcılar!”
 Kanunun çıkışına öncülük eden Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Atatürk heykellerine saldıranların cezalandırılması için bu kanuna gerek duyulduğunu açıklarken dönemin muhalefet partisi CHP’yi bu kanuna karşı çıkmakla suçluyor. Kanun sonrasında yaşananlar 12 Eylül 1980’de terör olaylarının birden kesilmesini hatırlatır. Bayar dahi hayretini şöyle ifade etmektedir: “Bir gecede 17 Atatürk heykeline birden saldıranlar, o gün bugün ortada yoktur." (Yeni Asır, 10 Kasım 2003)


 Halbuki Şeyh Kemal Pilavoğlu ve müritleri 1943'te, mahkemeye verilmiş ancak kısa süre sonra serbest bırakılmıştı. Ticanilerin ilk büyük eylemi, 1949 Şubat ayında TBMM genel kurulunda ezanı Arapça okumaktır. Demokrat Parti’nin yükselişi ve iktidarıyla birlikte Atatürk heykellerine saldırılar sıklaşır.


 1950’deki seçimlerde Nur Cemaati ve tarikatlar, Demokrat Parti'yi desteklerken CHP de dindar ve milliyetçi çevrelere sıcak mesajlar göndermektedir. Türk Ocakları sessiz sedasız kapısındaki kilidi sökerken, ilahiyat fakültelerinin, imam hatip okullarının ve Kuran kurslarının açılmasına da izin çıkar. İnönü hükümeti seçimleri yenileme kararını aldığı 1 Mart günü, tekke ve zaviyeleri kapatan 5566 sayılı kanunda değişiklik yaparak bazı türbelerin ziyaretine izin verir.


 İnönü’nün Tarikat Açılımı!
 26 Nisan 1950 tarihli Zafer gazetesinde çıkan bir haber, Deniz Baykal’ın 29 Mart 2009 yerel seçimleri önce-sindeki ‘çarşaf açılımı’nı gölgede bırakacak cinstendir: “Ticanî Tarikatı'nın Şeyhi Kemal Pilavoğlu ve müritleri, İsmet İnönü'nün onayıyla partiye üye yapılmış, tarikat üyeleri köylerde toplantılar düzenleyerek parti propagandası yapmışlar, köylüleri CHP'ye üye yazmışlardı.”


 Zafer Gazetesi’nin 30 Haziran 1951 tarihli haberi de ilginçtir. Gazete, “Atatürk heykellerine mel’unane tecavüzleri tel’in maksadı ile bugün büyük bir miting yapılıyor” başlığını atar. Habere göre mitinge DP’li milletvekilleri de katılacaktır.


 Hem CHP hem de tarikatın halen yaşayan müritleri bu ilişkiyi reddetse de Kemal Pilavoğlu'nun avukatı Yılmaz Akpınar'ın, CHP Balıkesir milletvekili Muzaffer Akpınar'ın oğlu olması söylentileri destekliyordu. Yakup Kadri Karaosmanoğlu da “CHP ve Genel Başkanı / Siyasi İncelemeler ile Politika'da 45 Yıl” adlı kitabında bu ilişki-den bahseder. Ancak Ticanilerin heykel kırma ‘deliliği’, hem CHP’yi tarikattan uzaklaştırdı hem de Koruma Kanunu’nun çıkışını hızlandırdı. 5816 sayılı kanun, önce Pilavoğlu ve 74 müridini çarptı, 5 Mart 1952'de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 15 ay hapse mahkûm oldular. (Radikal, Ayşe Hür, 27.08.2006)


 Hükümetin, “Atatürk Aleyhinde İşlenen Suçlar Hakkında” tek kişiyi ilgilendiren kanun çıkarılmasına bazı DP’li milletvekilleri ve CHP karşı çıkar. Sonunda Adnan Menderes Hükümeti, Nazi Almanyası’ndan kaçarak Türkiye’ye sığınan Yahudi kökenli Hukuk Profesörü İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ernest Hirsch’ten görüş sorar.


 Yazar Ayşe Hür de, CHP’nin, Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet etmesinin gerçek nedenini, Ticanilerle ilişkisinden duyduğu ‘mahcubiyet’e bağlar. (Taraf, 10.02.2008)


 Kim bilir, belki de DP’yi zor durumda bırakırken Atatürk’ün heykellerini kıran bir tarikatın varlığı, meydanlara kendi heykellerini diken İnönü’nün başında bulunduğu CHP’ye pek itici gelmiyordur!” KANALAHABER.COM


CHP başörtülü belediye başkan adayı da çıkarttı
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler