YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yaşananlar çocuklarımızı nasıl etkileyecek?
Bu yaşananlar çocuklarımızı nasıl etkileyecek?
Bu yaşananlar çocuklarımızı nasıl etkileyecek?
03 Nisan 2008 / 12:39 Güncelleme: 03 Nisan 2008 / 00:00

Türkiye bir süreçten geçiyor. Devletin içine çöreklenmiş eli kanlı bir çete deşifre edilmek üzere iken bir taraftan yüzde 47 ile iktidara gelmiş partiye kapatma davası açılıyor. İçine sürüklendiğmiz kaosu tüm Türkiye endişe ile izliyor. Anne ve babalar ise bir kez de geleceğin teminatı evlatları için üzülüyor: "Bu yaşananalar çocuklarımızı nasıl etkileyecek!"


Kanal A Haber Müdürü Serdar Ermiş'in 15 yıl sonra okuması için küçük kızına yazdığı mektupta aslında tüm anne ve babaların tedirginliğine ses veriyor.


Baba endişeleri


Türkiye’de hem siyaset hem ekonomi toz duman. Büyük bir belirsizlik var. Eminim son günlerde yaşananlardan en çok endişe duyan baba ve annelerdir. Çünkü onlar için ‘evlat’tan daha değerli bir şey olamaz. Ben de babayım ve evladıma 18 yaşına girdiği gün okuması için bir mektup yazdım. Bu mektubu sizlerle de paylaşmak istiyorum;Bir Tanem;Sen bu satırları okuduğunda belki yanında olacağım belki olamayacağım. Dünyanın bin bir türlü hali var. Ama senin bebekliğinde, çocukluğunda neler olduğunu Türkiye’nin hangi yol ayrımından geçtiğini anlaman için yazıyorum bu satırları. Belki de büyük olayların ilk kıvılcımlarını bilmen adına tarihsel bir belge olacak bu mektup.
Aslında sen doğmadan başladı kavga. Dingin denizin altı kaynıyordu. Kaynamanın yüzeyde dalgaya dönüşmesi senin doğduğun döneme rastladı. Bu satırları yazdığım günlerde ise denizde fırtına var. Dalgaların boyu da oldukça yüksek.
Fırtınanın sonunda gemi ve içindekilerin akıbetini şimdiden göremiyoruz. Ama ümitliyiz. Denizi karıştıranların gemiyi batıramayacaklarını biliyoruz. Ama verecekleri zarar senin yaşamını nasıl etkileyecek? Bütün endişem bu.
Bu satırları birlikte huzur ve mutluluk içinde eski günleri anmak için mi okuyacağız, yoksa “Babam 15 yıl önce bana bir mektup yazmıştı, ancak bu dosyayı açacak bir bilgisayar bile bulamıyorum, karnımı bile zor doyuruyorum” mu diyeceksin. Bu merakı, evladı olan herkes yaşıyordur eminim.
Gençliğim gazetecilikle geçti. Sana bu yüzden çok vakit ayıramadım. 12 saatinde çalıştığım 24 saatlik günümden sana ancak 2 saat kaldı. Çoğu zaman eve geldiğimde sen uyumuştun. Umarım beni affedersin. Ama her şey senin için. Senin aydınlık, özgür, zengin bir ülkede yaşaman için. Bu konuda ben de üzerime düşen görevi yapmaya çalıştım. En azından bu konuda vicdanım rahat. Ama yine de beni affetmezsen sana kızamam.
 Türkiye sen akşamları bana “Babacığım” diye sarıldığın çocukluk günlerinde büyük bir yol ayrımındaydı. Bir tarafta “küçük olsun bizim olsuncular” bir tarafta “bu ülke büyüsüncüler”. Bu ülke “küçük olsun bizim olsunculardan” çok çekti. Hakkını arayamadığın köhneleşmiş devlet dairelerindeki bürokrasi işkencesini yaşadık biz. Vatandaşa uygulanan işkencenin bitmesi için özelleştirme gerekti. Bunlar karşı çıktı. Gerekçeleri “vatan satılıyor” oldu.
2007 yılı ortasında sancılı bir cumhurbaşkanı seçimi yaşandı. 367 rakamı çok modaydı o zaman. Daha fazla detay verip alay konusu olmak istemiyorum. Bizimle dalga geçmemen için daha fazlasını bilme.
Sonra annannenin babannenin ülkeye tehdit olarak gösterilmesine neden olan başörtüsü yasağının kaldırılması gündeme geldi. Ama Küçükçüler yine devreye girdi. Olan yine vatandaşa oldu. Vatandaş fakirleşti. Küçükçüler ise daha da zengin oldu.
Bu dönemi benim gibi birçok baba endişeyle izliyor. Sizleri düşündüğü için… Umarım, biz çok göremedik ama siz, sizi el üstünde tutan Türkiye’de yaşarsınız. Ve umarım bu Küçükçüler sizin döneminize kadar yok olup gitmiş olur.
Bu mektubu huzur ve mutluluk içinde birlikte okumak dileğiyle…Not: Kişiler ve olaylar da tam net değil. Bu mektubu her şey yaşandıktan sonra okuman için. Daha önce okursan bir şey anlayamayabilirsin.
Çok detaya da inmedim. İnşallah kusura bakmazsın. Ama dedim ya çok detaylı anlatırsam babanla dalga geçersin, “Böyle bir dönemde nasıl yaşadınız” diye...


YAZININ ORJİNALİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler