YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Böyle zamanlarda millet olarak tek bir yumruk hali
Böyle zamanlarda millet olarak tek bir yumruk hali
Böyle zamanlarda millet olarak tek bir yumruk hali
01 Mart 2008 / 16:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

RTÜK Başkanı Zahid Akman, Bülent Ersoy'un sözlerine ilişkin, "Tartışmaları böyle hassas bir zaman diliminde gündeme getirmelerini iyi niyetli karşılamak mümkün değil" dedi. RTÜK Başkanı Akman, Kocaeli'de düzenlenen "Medya Okuryazarlığı Bilgilendirme Toplantısı" öncesinde gazetecilerle sohbet etti, Bülent Ersoy'un sözlerine ilişkin kişisel görüşlerini dile getirdi. "Bu sözü anlaşılabilir bulmuyorum" diyen Akman, şöyle devam etti: "Askerlerimiz, MGK'nın tavsiyesiyle Başbakanlığın önerisi ve yüce Meclisin neredeyse oy birliğiyle aldığı bir kararla gönderilmiştir. Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın, Genelkurmay Başkanı'nın Meclis'in ortak bir irade ortaya koyarak aldığı bu karar sonrasında yapılan bu mücadele başkalarınınsa, acaba bu sözü söyleyen kim? İster istemez bu soruyu sorma ihtiyacı hissediliyor."


Zahid Akman, bu görüşlerin bir müzik eğlence programında yer almasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirerek, "Böyle önemli hassas bir konunun gündeme getirilmesini kesinlikle şık bulmuyorum" diye konuştu. "Bülent Ersoy'un sözlerinin daha sonra Roj TV'de yer aldığının" hatırlatılması üzerine, Akman, "Doğrusu öyle bir polemiğe girmek istemem. Hangi niyetle söylenirse söylensin, öyle bir süreçte bu ifade edilirse doğrusu bu tür sonuçları beklemek gerekir" dedi.


TEK YUMRUK HALİNDE


RTÜK Başkanı Akman, "bundan sonra sanatçı ve kanat önderlerinin açıklamalarına ilişkin bir uyarısı olup olmadığı"nın sorulması üzerine, şunları kaydetti: "Kimsenin hangi ortamda ne diyeceği ile ilgili bir şey söylemek durumunda değilim. Herkes özgürce kanaatlerini elbette beyan etmeli. Türkiye'nin hiçbir tabusu olmamalı ve her şey de tartışılmalı. Fakat bu tartışma gündeme getirdiğimiz konuların derinliğiyle mütenasip bir şekilde yapılmalı. Türkiye'de 150 bin askerimiz terörle mücadele ederken, 10 binin üzerinde askerimiz çok zor şartlarda Kuzey Irak'ta terörist kovalarken, yapılan bu mücadeleyi tartışmaya açıyor olmayı, en azından orada gözünü budaktan esirgemeden bu mücadeleyi yapan askerlerimize zerre kadar faydası olmadığını düşünüyorum.


Böyle zamanlarda millet olarak tek bir yumruk halinde devletimize ve milletimize karşı savaş içinde olanlara tavır koymak, karşı durmak zorunluluğu vardır. Bu konuyu gündeme getirip, tartışmaları böyle hassas bir zaman diliminde gündeme getirmelerini iyi niyetli karşılamak mümkün değildir."


HAREKATA İLİŞKİN YAYINLAR


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütüne yönelik harekatıyla ilgili yayınlarda "radyo ve televizyonların duyarlı davrandıklarını" da ifade eden Akman, "Uzmanların tam raporunu alamadık, ancak ihlal niteliğinde çok fazla bir yayın gözümüze çarpmadı. Bu nedenle yayın kuruluşlarını anlayışları ve yapıcı yayınlarından dolayı teşekkür ederiz" dedi. Genelkurmay Başkanlığı'ndan günlük olarak yapılan açıklamaların da "çok yaralı olduğunu" dile getiren Akman, "Bu şekilde süreçteki spekülatif amaçlı haberler de engellenmiş oldu. Doğrusu bu tür kriz dönemlerinde yayınlarla ilgili sorun yaşanmaması için belirli bir merkezin ihtiyacı karşılayacak periyotlarda haber veriyor olması, süreçteki sorunları, habercilikle ilgili sorunları ortadan kaldıran en önemli etmen oluyor" diye konuştu.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler