YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölükbaşı'dan gazeteci Düzel'e Çarpıcı açıklamalar
Bölükbaşı'dan gazeteci Düzel'e Çarpıcı açıklamalar
Bölükbaşı'dan gazeteci Düzel'e Çarpıcı açıklamalar
18 Şubat 2008 / 16:30 Güncelleme: 18 Şubat 2008 / 00:00

MHP’nin başörtüsü yasağının kalkması için önemli bir adım atıp AK Parti’yle işbirliği yaptı.


Fakat bu durumdan dolayı MHP, ‘ulusalcılar’ diye adlandırılan emekli subaylardan çok eleştiri aldılar. MHP ile emekli subaylar arasına ciddi bir görüş ayrılığı girmesine rağmen MHP bu farklılığa sahip çıktı ve kendisinin ordunun sivil uzantısı olmadığını açıkladı. Ancak MHP sadece başörtüsü konusunda bu demokrat tavrını sürdürdü Mesela 301’inci madde ve Vakıflar Yasası’nda aynı politika yeğlemedi


Taraf gazetesi yazarlarından Neşe Düzel, AKP’den önceki koalisyon hükümeti döneminde Devlet Bahçeli’nin başdanışmanlığını yapan ve MHP’nin önde gelen milletvekillerinden olan eski büyükelçi Deniz Bölükbaşı’ya bu konular hakkında MHP’nin bundan sonra nasıl bir politika izleyeceğini sordu


 


Neşe Düzel: Siz türban yasağının kaldırılması için AKP ile işbirliği yaparken herhangi bir şart ileri sürdünüz mü?


 


Deniz Bölükbaşı: ‘Hiçbir şart ileri sürmedik. Bunun tartışması dahi olmadı’


 


N.D: AKP 301’inci maddeyi değiştirmek isterse ne yapacaksınız?


 


D.B:AKP’nin bu maddeyi değiştirme gücü sayısal olarak var. DTP isimli siyasi kuruluşta her halde kendilerine destek verecek ama…301 konusunda,son dönemin en büyük muhalefet örneği sergilenecek.Bugüne kadar görülmemiş bir direniş göstereceğiz.Sert bir muhalefet göstereceğiz.Meydanlara inilebilir.


 


N.D: MHP, inanç özgürlüğünden yana bir tavır aldı türban konusunda.Ama fikir yasaklarının kalkmasını desteklemiyorsunuz.Fikirleri,inançlardan daha mı tehlikeli buluyorsunuz?


 


D.B:Temel bir hak olan ‘Eğitim hakkı’ından yararlanmada eşitsizliğe yol açan bir uygulama olduğu için , biz başörtüsü yasağına karşıyız.Yoksa din,inanç ve vicdan özgürlüğü çok yönlü hassasiyet taşıyan konulardır.Din ile başörtüsü ilişkisini yorumlamak siyaset kurumunun değil,ilahiyatın meselesidir.


 


N.D:Peki ,türban yasağının kalkmasının ‘Laikliği’ zedeleyeceğini söyleyenlerin düşüncelerini nasıl değerlendiriyorsınuz?


 


D.B:Laiklik,Türk milliyetçileri için vazgeçilmezdir.Çünkü Türk milliyetçileri ulus devlete inanırlar.Ulus devletin var olabilmesi için de laiklik vazgeçilmezdir.Bu yüzden laiklik,bizim CHP’den çok daha fazla değer verdiğimiz bir kavramdır.


 


N.D:Türbanla ilgili anayasa değişiklikleri Meclis’ten geçti.AKP ek 17’nci maddeyi değiştirmezse ne yapacaksınız?


 


D.B: O zaman erteleme gerekçesini bize ve Türk halkına anlatması lazım.Çünkü üniversitelerde kılık kıyafet yönetmelikleri var.Acaba 17’nci madde değiştirilmeden üniversitelerde türbanı ,başörtüsünü serbest bırakan bir yönetmelik yapılabilir mi?


 


N.D:Yapılamaz mı?


 


 


D.B:Rektörlere bağlı


N.D:Bürokrasi ve ordu türban yasağından yana.MHP,bu yasağın kaldırılmasına yardımcı olarak ‘devlet’le arasına ciddi bir mesafe koydu.Bu konuda size herhangi bir sitem geldi mi?


 


D.B:Hayır. Gelemez de.Biz bir siyasi partiyiz.Türkiye’nin bir meselesinde kendi görüşümüzü,kendi ilke ve inançlarımıza uygun olarak belirler ve onu uygularız.


 


N.D:Emekli subaylar MHP’nin kapısına siyah çelenk bıraktı.Emekli subayların bu davranışını nasıl değerlendirdiniz?


 


D.B: Emekli subayların tabii her biri orduda şerefli görevler yapmışlardır.Ama emekli olduktan sonra da aynı çizgiyi de tutturmaları gerekiyor.Milli birlik,toprak bütünlüğü konularında bizim emekli subaylarla bir meselemiz olabilir mi?Talihsiz bir olay yaşandı,o kadar.kim oldukları,hangi dernek oldukları da belli değildi.Üzerinde ‘tarifsiz teessürlerimizle’yazılı bir çelenkle on beş kişi kadar geldiler.Beş,altı da kürklü hanım vardı aralarında.Bir fiske atılmadı kendilerine.Sadece çelenk,partini önüne yaklaştırılmadı.Bundan sonra da gelirse yaklaştırılmayacak.Bizim derdimiz çelenkleydi.MHP’nin önüne çelenk gelemez.


 


N.D:Emekli subaylar sizi laikliği zedelemekle suçladılar.Görüyorsunuz değil mi?Farklı düşündüğünüz zaman siz de suçlanabiliyorsunuz


 


D.B:Önemli olan suçlayanın kim olduğu suçladığını niye suçladığıdır.Mesnetsiz,gereksiz bir nedenden dolayı suçluyorsa…


 


N.D:Jandarma Eski Genel Komutanı emekli orgeneral Şener Eruygur’un ,Devlet Bahçeli’ye MHP ile hayal kırıklığına uğradıklarına dair bir mektup gönderdiği söylendi.Jandarma eski komutanı Eruygur hakikaten Bahçeli’ye mektup yazdı mı?


 


D.B:Binlerce mektup geliyor Sayın Bahçeli’ye.Aralarında onun ki de vardır.Bunların hayal kırıklığını da anlamakta güçlük çekiyorum.Sanki bizim bu ‘ulusalcı’ denilen kesimle bir akdimiz vardı ve biz bunlarla bir ortak cepheydik de…Bizim ne ilgimiz vardı sizinle?Türk milliyetçileriyle ulusalcı dedikleriniz birbiriyle hiç imtizaç etmezler.Aralarında uyuşmazlık vardır.


 


N.D: Şener Eruygur Atatürkçü Düşünce Derneği’nin başkanı .Kendilerine ulusalcı diyorlar.Sizin ulusalcılarla aranızdaki fark nedir?


 


D.B:Ulusalcılık konjonktüreldir.Belli konulara kendi zaviyelerinden ve çok sathi tepkiler verirler.Türk milliyetçiliği ise bir felsefedir,yaşam tarzıdır ve tarihsel bir sürekliliği vardır.Biz kırk yıldır bu fikriyatımızla siyaset sahnesindeyiz.Emekli olduktan sonra iki kişi bir dernek kuruyor ve ‘Ben ulusalcıyım,MHP’yle aynıyım’diyor.bizim öyle bir şeyimiz yok.Onlar çok satıhtadır,kusurabakmasınlar.


 


N.D:Bazı vatandaşlarımız anadilde eğitim hakkı istiyor.Siz, Kürtlerin bunu istemesine karşısınız.Anadilde eğitim hakkının verilmesine karşı olabilirsiniz ama, bu hakkın istenmesine,bu isteğin dile getirilmesine niye karşısınız?


 


D.B:Kürtçenin Türk eğitim sisteminin içine alınmasını istiyorsunuz.Bu da PKK’nın siyasi eylem planının birinci maddesidir.PKK’nın bir talebini TÜSİAD dile getirdiği zaman tabii ki biz tepki gösteriyoruz.


N.D:Ne demek PKK’nın talebi?TÜSİAD’ ın PKK’yla ne ilişkisi olabilir?


 


D.B:PKK’yla bir ilişkisi var demiyorum.Türkiye’ye çok büyük acılar çektirmiş olan bir kanlı terör örgütünün siyasi talep listesinin bir numarasında yer alan bir konu bu.Bu konuyu İmralı canisi beş yıl önce dile getirdi.Aynı şeyi başka mülahazalarda tekrarlayan bir adama ,’Yahu sende böyle düşünebilirsin’diyemeyiz..Biz kimden gelirse gelsin bu öneriye karşıyız.Türkçeden başka dillerin eğitim sistemine alınmasının Türkiye’nin milli birliğini parçalayacağı inancındayız.Bunu İmralı’da söylese karşı çıkarız.TÜSİAD da söylese karşı çıkarız.


 


N.D:Amerika Türkiye’yi parçalamak mı istiyor?


 


D.B:Amerika’nın Türkiye’yi parçalamak istediğini söylemek doğru değil ama…Amerika Türkiye’de ki bazı dinamikleri yönlendirmek,kontrol altında tutmak istiyor.


 


N.D:Sizce Türkiye’de laiklik tehlikede mi?


 


D.B:Türkiye’yi karanlık çağlara götürmek isteyen irtica yanlısı insanlar vardır.Ama bunlar marjinal bir gruptur.Başörtüsü sorunundan hareketle,’Vay laiklik elden gidiyor’ tavrına katılmıyorum ben.Başörtüsü serbestisi laikliğin altını oymuyor.Türkiye’de laiklik ilkesi tehlike altında değil.  MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler