YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Birand son yolculuğuna uğurlandı
Tedavi gördüğü hastanede önceki gün vefat eden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand'ın (72) Teşvikiye Camisi'nde düzenlenen cenaze töreni, basın, siyaset, iş, spor ve sanat camiasından sevenlerini bir araya getirdi.
Birand son yolculuğuna uğurlandı
19 Ocak 2013 / 13:13 Güncelleme: 19 Ocak 2013 / 14:21

 

Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti düzenlenen cenaze töreninde, Birand'ın oğlu Umur Ali Birand ile birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Raif Akbaş, AK Parti genel başkan yardımcıları Hüseyin Çelik ve Menderes Türel, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, DSP Genel Başkanı Masum Türker, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fener Rum Patriği Bartholomeos da saf tuttu.
 
Törene katılan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP genel başkan yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil, AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, CHP Milletvekili Deniz Baykal, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski Başbakan Yardımcılarından Hüsamettin Özkan, eski Devlet Bakanı Yaşar Okuyan'ın da aralarında bulunduğu siyasetçiler,Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Ertuğrul Özkök, Ali Kırca, Cengiz Çandar, Can Dündar, Sedat Ergin, Taha Akyol, Nedim Şener, Soner Yalçın, Doğan medya çalışanlarının da aralarında bulunduğu gazeteciler, yazar Yaşar Kemal, sunucu Halit Kıvanç, Suavi, Adnan Şenses, Yavuz Bingöl, Gülben Ergen, Acun Ilıcalı, Demet Akbağ, Tülin Şahin'in de aralarında bulunduğu sanat dünyasından ünlüler ile iş adamı Ali Ağaoğlu, Galatarasay Kulübü Başkanı Ünal Aysal, eski Galatasaray Kulübü Başkanları Mehmet Cansun ve Faruk Süren, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Laurent Bili de Birand'ı son yolculuğuna uğurladı. 
 
Birand'ı son yolculuğunda, uzun yıllardır haberlerini ekrandan dinleyen ve gazetelerden takip eden vatandaşlar da yalnız bırakmadı. Cami avlusu ve çevresi, Birand'ın sevenleriyle doldu. 
 
Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre Birand, taziyeleri kabul ettiği sırada Fener Rum Patriği Bartholomeos'a sarılarak ağladı. Cemre Birand kendisine taziyede bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç'a da ''Her şey için teşekkür ederim'' dedi.
 
Birand'ın cenaze namazını, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı. Cenaze namazının ardından Mehmet Ali Birand'ın tabutu cenaze aracına taşındı. Bu sırada oğlu Umur Ali Birand, Cumhurbaşkanı Gül, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Aydın Doğan, Ali Kırca da tabuta omuz verdi.
 
Birand'ın cenazesini taşıyan cenaze aracı, yoğun kalabalıktan dolayı cami avlusundan uzun süre çıkamadı. Bu sırada Galatasaray formalı vatandaşlar tarafından açılan ultrAslan bayrağı, tabutun üzerine serildi.
 
Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın cenazesi, daha sonra aile kabristanlığına defnedilmek üzere Anadolu Hisarı Mezarlığı'na doğru yola çıkarıldı. 
 
 
Cenaze töreninden notlar
 
 
Bu arada, Teşvikiye Caddesi, cenaze töreni dolayısıyla trafiğe kapatıldı. Şişli Belediyesi tarafından Teşvikiye Caddesi üzerine asılan ve üzerinde ''Üzgünüz... Takvimden bir yaprak düştü. Artık 32. günümüz yok'' yazılı pankart dikkati çekti.
 
Teşvikiye Camisi'ne Türk Kızılayı tarafından mobil ikram aracı kuruldu. Cami avlusuna, Lösemili Çocuklar Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı, Tema Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı tarafından çelenk bağışlama stantları kuruldu.
 
Bu arada cenaze törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa ve Belçika Büyükelçilikleri, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli ve Beşiktaş belediye başkanları ile çeşitli basın ve yayın kuruluşlarından çelenk gönderildiği görüldü.
 
Cenaze töreni, bir çok televizyon kanalından naklen yayınlandı. Başta CNN Türk sunucu ve muhabirleri olmak üzere gazeteciler cenazeye ilişkin haberleri aktarırken göz yaşlarını tutamadı.
 
Cenaze nedeniyle cami çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.
 
 
AA
 
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler