YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bir Müslüman'ın cenazesi kiliseden kaldırılabilir mi?
Gazeteci Ertuğrul Özkök'ün bir röportajda verdiği "Cenazem kiliseden kaldırılsın istiyorum" demecinin dini hükmünü Osman Albayrak Hoca açıkladı. Hoca, "Kesinlikle böyle bir törenin yapılması caiz değildir ve haramdır" dedi.
Bir Müslüman'ın cenazesi kiliseden kaldırılabilir mi?
19 Mayıs 2015 / 08:45 Güncelleme: 19 Mayıs 2015 / 08:53

Kanal A'da Yarının Manşeti programına konuk olan, Osman Albayrak Hoca Gazeteci Ertuğrul Özkök'ün bir röportajda verdiği "Cenazem kiliseden kaldırılsın istiyorum" açıklamasının dinen hükmünün ne olduğuna açıklık getirdi.

Bir Müslüman'ın cenazesi kilisiden kaldırılabilir mi? Kilisiden kalkan bir cenaze Müslüman mezarlığına mı defnedilmelidir yoksa Hristiyan mezarlığına mı?

İşte Osman Albayrak hocanın o açıklaması:

"Öncelikle Kilisede namaz kılmanın hükmünü dinen arz edeyim. Kilise ve havralarda namaz kılmak alimlerin çoğunluğuna göre mekruhtur. Ancak bu mekruhiyet şu şartlarda ortadan kalkar. Kilisede namaz kılma mecburiyetinde olursa, yani bir düşman korkusudur, herhangi bir hayvan korkusudur, yağmur, soğuk, sıcak, camiinin cemaati almaması, başka bir namaz kılacak yerin olmaması sebep olursa şayet kilisede namaz kılınabilir.

Ayrıca tabi kiliselerde heykel ve resimler vardır. Bunlar dinimizce kesinlikle yasaktır. Bunlar kaldırıldığı taktirde kilisede kılınan namaz geçerlidir. Mecran Cemaati Hz. Ömer Efendimize mektup yazdı. "Temiz ve güzel bir mekan kilisenin dışında yok. Biz bu kilisede namaz kılalım mı kılmayalım mı?" diye sordular. Hz. Ömer Efendimiz orada namaz kılmalarına izin vermiştir. Dolayısıyla oralarda yapılan ibadetler geçerlidir."

"Bir Müslüman'ın cenaze namazının kilisede kılınması Müslüman geleneklerine kesinlikle terstir. Kilisede namaz yok ayin vardır. Kilisede imam olmaz papaz olur. Papazın kıldırdığı cenaze namazı da geçerli değildir. Kesinlikle böyle bir törenin yapılması caiz değildir ve haramdır.

Kiliseden kalkan bir cenaze ise hristiyan mezarlığına defnedilmelidir. Müslümanlar bu kişiyi Müslüman mezarlığına gömmezler. Bu bakımdan böyle bir düşünce oldukça bizim İslami geleneklerimize terstir. Böyle bir vasiyeti hanımına dahi söylese uygulanması caiz değildir. Sonra oraya kravatlı arkadaşların gelmesi herhangi bir fayda sağlayamayacağı zaten dinimizce yasaktır. Onlar sadece oraya cenaze namazı kılmak için ve dua etmek için gelirler. Onun için caiz değildir."

 

KANALAHABER/ ÖZEL İÇERİK

Adam Müslümanım diyor beyler
 // Mehmet FIRAT
Müslüman değil demek doğru olmaz. adam Müslümanım diyor.

"Allah'a inanıyorum. Müslümanım ama müslümanlığın kendi içinde diğer dinleri de barındırdığını biliyorum. Müslümanlar gidip kilisede namaz da kılabiliyor neticede. Dolayısıyla benim cenazem de bir kiliseden kaldırılabilir diye düşünüyorum."...
20 Mayıs 2015 Çarşamba 14:14
 // Ramazan Ekici
Ah bu garip hocalar ah...
20 Mayıs 2015 04:24
 // Rasim DUMAN
Muhterem hocam,galiba suali eksik veya yanlis anladiniz. Adamin meramini soyle tercume edebiliriz :"Benim muslumanlik ile alakam yok ve muslumanlugi da muslumanlari da sevmiyorum. Butun hal,tavir ve beyablarimla da bunu isbat ettim. Cenazemin kiliseden kalkmasini istiyorum." Adam bunu diyor ve siz hala onun musluman olduguna dair fetva veriyorsunuz!...
19 Mayıs 2015 21:51
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler