YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Belgeselin gösterim hakkının da CHP'de
Belgeselin gösterim hakkının da CHP'de
Belgeselin gösterim hakkının da CHP'de
03 Mayıs 2008 / 07:34 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP'nin 5.5 trilyona Kanaltürk'e hazırlattığı “Atatürk'ün Kurduğu Parti'nin Belgeseli”nin izi bulundu. Kanaltürk belgeselin CHP'ye teslim edildiğini, gösterim hakkının da CHP'de olduğu bildirildi.


CHP'nin 5.5 trilyon karşılığında Kanaltürk'e hazırlattığı ancak bir türlü ortaya çıkartılamayan “Atatürk'ün Kurduğu Parti'nin Belgeseli”nin izi bulundu. Kanaltürk yetkilileri, belgeselin CHP'ye teslim edildiğini, gösterim hakkının da CHP'de olduğunu bildirdiler. Kanaltürk'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “CHP ile Kanaltürk ilişkisinde ne kesilmemiş bir fatura, ne alınmamış bir para, ne hibe, ne de yardım söz konusu değildir. Bu iftiraları atanlar yargı önünde hesap vereceklerdir. Bu para karşılığı hazırlanan belgesel Cumhuriyet Halk Partisi'ne teslim edilmiştir. Eser hakkı ve yayın izni CHP'ye aittir. Eger bu konuda Kanaltürk'e yayın izni verirlerse 13 bölüm olarak hazırlanan belgeseli, büyük bir memnuniyet ve mutlulukla yayınlarız. Takdir CHP'nindir” denildi. Belgeselin ne zaman tamamlanıp CHP'ye teslim edildiği sorumuza Kanaltürk yetkilileri, “aylar önce” cevabını verirken, CHP yönetimi de belgeselin kendilerinde olduğunu doğruladı. Ancak parti yönetimi beğenmediği için belgeselin gösterilmeyeceği görüşünün hakim olduğu öğrenildi.


DUVAR ÖRMEK İSTİYORLAR


CHP'nin tarihinin anlatıldığı ve Kanaltürk'e yaptırılan belgeselin akıbeti konusunda fikirler öne sürülürken, Kanaltürk'ten yapılan açıklamada, bu belgeselin tamamlanıp CHP'ye teslim edildiği ve CHP isterse yayınlanacağı belirtilirken, şu ilginç ifadelere de yer verildi:


“CHP ile Kanaltürk arasına duvar örmek, ilişkileri kestirmek, arada sorunlu durum varmış gibi, hatta suç varmış gibi göstererek, CHP üzerinde etkili olmaya çalışanlar yanılacaklar.”


ATEŞ: BİLGİM YOK


CHP'nin Yayın organı Halk Gazetesi'nin yayın kurulunda bulunan Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Kanaltürk'ün yaptığı CHP belgeselinin kamuoyu önüne ne zaman çıkacağına ilişkin sorularımıza, “O belgeselle ilgili hiçbir bilgim yok” dedi.


ÖZYÜREK DE BEĞENMEDİ


CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, belgeselin CHP'nin elinde olduğunu doğrularken, belgeseli nasıl bulduğu ile ilgili görüş bildirmek istemediğini kaydetti. Özyürek, belgeselin kamuoyunun karşısına ne zaman çıkacağına ilişkin sorumuza ise, “Sizin bu konudaki ilginizi anlıyorum. Her şey usulüne göre yapılmıştır, gerekli faturalar gerektiği gibi kesilmiştir, hesap kapanmıştır” dedi.


Sözlerinden belgeselin halka gösterilmeyeceğinin anlaşıldığını ifade etmemiz üzerine ise Özyürek, “O konuda da gereği yapılmıştır, düşünülmüştür” diye konuştu.


YENİDEN ÇEKİM İSTİYOR


Parti kaynaklarından alınan bilgiye göre ise parti yönetimi bu konuda net bir karar alınması için özel olarak toplanacak. Parti yönetimi, halkın karşısına Kanaltürk'ten gönderilen mevcut belgeselle çıkılmasının mümkün olmadığını düşünürken, gerekirse en çabuk şekilde yeni bir belgesel çekiminin gerçekleştirilmesi gerektiği görüşünün ağırlık kazandığı öğrenildi. Kanaltürk ile “eksiklikler nedeniyle belgeselin yeniden çekilmesi” de dahil pek çok seçeneğin masaya yatırılacağı kaydedildi. Belgeselin yeniden çekiminin varolanla yetinmekten daha daha ağır bastığı öğrenildi.


Yeni Şafak

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler