YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC'ye göre Kürtler Şeş'i değil, Gün'ü İZLİYOR
BBC: Kürtleri kazanmak için daha fazla reform gerek
BBC'ye göre Kürtler Şeş'i değil, Gün'ü İZLİYOR
10 Mayıs 2009 / 10:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

TRT 6'yı haber yapan BBC, "Kürtlerin çoğunluğu kanala kuşkuyla yaklaşıyor ve Şeş'i değil Gün TV'yi izliyor" dedi.


İngiliz yayın kuruluşu BBC, TRT'nin Kürtçe yayın yapan kanalı TRT6'yı (TRT Şeş)  tanıtan bir habere yer verdi.


BBC'nin internet sitesinde görüntülü olarak yer alan ve televizyon kanalında da yayınlanan Sarah Rainsford imzalı haberde, TRT Şeş'in devlet televizyonuna ait sadece Kürtçe yayın yapan bir kanal olduğu belirtildi.


Haberde, Türkiye'de 'yaşayan milyonlarca Kürt olduğu, fakat uzun yıllar boyunca PKK'ya destek gibi görülmesi nedeniyle Kürtçe'nin yasaklı olduğu' kaydedilerek, "Bu nedenle kanalın devrim niteliğinde olduğu" yorumu yapıldı.


Geçmişte anadilinde şarkı söylediği için tutuklandığı belirtilen şarkıcı Rojin'in şarkı söylediği ve konuklarla Kürtçe konuştuğu görüntülerin yer aldığı haberde, Rojin ile yapılan söyleşi de kısaca verildi.


Rojin'in "Eskiden Kürtçe konuşan herkes potansiyel suçlu olarak görülüyordu. Kürtçe konuşmak bir silah tutmak ya da bomba atmak gibiydi" yönündeki ifadelerine yer verilirken, Rojin'in kanalın editoryal anlamda kendisine müdahale ettiği ve potansiyel suçlu gibi davrandığı gerekçesiyle istifa ettiğini, ancak kanal bunu reddettiğini aktardı.


'KÜRTLERİ KAZANMAK İÇİN DAHA FAZLA REFORM GEREK'


"Sadece TRT 6'ya özgürlük var" ancak Türkçe altyazı ile Kürtçe yapabilen özel Gün TV'nin haber müdürü Adnan Bilen ile de bir söyleşiye yer verilirken, Kürtlerin TRT 6'ya hala şüpheli yaklaştığı ifade edildi.


Kahvelerde TRT 6'nın değil, Kürtçe yapan Gün TV'nin izlendiğinin kaydedildiği haberde, "Kürtleri kazanmak için hükümetin daha derinlikli reformlar yapması gerektiği" yorumu yapıldı. GAZETEPORT

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler