YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bazı ülkelerde Türk dizileri yasaklandı
Bazı ülkelerde Türk dizileri yasaklandı
13 Kasım 2013 23:00
Türk dizilerinin özellikle Arap ülkelerinde izlenme rekorları kırıp halkın sevgisini kazanması bir çok kez gündem olmuştu.

Kazakistan Kültür ve İletişim Bakanı, düzenlediği basın toplantısında 2014 yılından itibaren Kazakistan'da Türk ve Kore dizilerinin gösterilmeyeceğini söyledi.

Kore dizileri de yasak

Kazakistan'ın başkenti Astana'da İletişim Merkezi tarafından KazMedya Merkezi'nde düzenlenen haftalık bilgilendirme toplantısına konuk olan Kazakistan Kültür ve İletişim Bakanı Muhtar Kul-Muhammed, aldıkları karar ile 2014 yılından itibaren devlet kanalarında Türk ve Kore dizilerinin gösterilmeyeceğini kaydetti.

Yasağın sebebi

Devlet bütçesinden yabancı dizilere büyük paraların harcandığını kaydeden Kul-Muhammed, bunun yerine yerli yapımlara destek çıkacaklarını söyledi.

Alınan karar gereği önümüzdeki yıldan başlayarak Türk ve Kore dizilerinin satın alınmayacağını vurgulayan bakan, bu dizlere ayrılan bütçe ile tarihi ve kültürel film vedizilerin çekileceğini ifade etti.

Kazakistan'da yayın yapan en büyük devlet kanlarından olan ve bünyesinde on kanalı barındıran Kazakistan ve Habar kanallarında yirmiden fazla Türk ve Kore yapımı diziler gösteriliyordu.

Dizilerin ortalama fiyatları ise 1500 -4500 dolar arasında değişiyor.

 

CİHAN

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler