YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal veya Yıldız savunma yapacak
Baykal veya Yıldız savunma yapacak
Baykal veya Yıldız savunma yapacak
08 Mayıs 2008 / 18:45 Güncelleme: 08 Mayıs 2008 / 00:00


Mahkeme heyeti, Kanaltürk'ün "4 trilyona" hazırladığı iddia edilen belgesel için ünlü yapımcı ve yönetmenlerden görüş alacak. Heyet, bu görüşler doğrultusunda belgeselin 'fason' olup olmadığını kararlaştıracak.


Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Kanaltürk'e aktardığı 3 trilyonu faturasız 4 trilyonluk parayla ilgili incelemesini sürdürüyor. Mahkeme raportörü, CHP'nin sunduğu 2004, 2005, 2006 yılına ait faturaları tek tek araştırıyor. CHP'nin hesap dökümünde para transferiyle ilgili faturaların yer almaması ya da sahte belge bulunması durumunda siyaset yasağı gündeme gelecek. Refah Partisi lideri Necmettin Erbakan ve parti yöneticileri benzer bir süreçte hem hapis cezasına mahkum olmuş hem de siyasi haklarından mahrum kalmıştı. Faturaların gösterilmesi durumunda, 4 milyon YTL'lik belgeselin 'fason' olup olmadığı belirlenecek. Mahkeme heyeti, 4 milyon YTL'nin usulsüz aktarılıp aktarılmadığını tespit etmek için Siyasi Partiler Kanunu (SPK)'na göre sinema ve belgesel çekimi yapan ünlü yapımcı ve yönetmenlerden görüş alacak. Heyet, Kanaltürk'ün hazırladığı belgeselin değerini soracak. Para transferinin ortaya çıkmasının ardından Kanaltürk'ün 30-40 bin dolarlık bir belgeseli CHP yönetimine teslim ettiği öne sürülmüştü.


Baykal veya Yıldız savunma yapacak


CHP'nin Kanaltürk'e aktardığı 4 milyon YTL'yle ilgili hukuk süreci devam ediyor. CHP'nin faturaları Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu hükümlerine göre raportör tarafından inceleniyor. Anayasa'nın 69. maddesine göre siyasi partilerin gelir ve giderlerinin amaçlarına uygun olması gerekiyor. SPK'nın 75. maddesinde, Anayasa Mahkemesi'nin, kesin hesaplara ait bilgilerin belgelendirilmesini siyasi partilerden isteyeceği, denetimi konusunda Sayıştay'dan yardım alabileceği belirtiliyor. Maddenin devamında Yüksek Mahkeme'nin partilerin harcamalarını incelemek ve araştırmalar yapmak için yeminli bilirkişi görevlendirebileceği vurgulanıyor. Kanunda, Anayasa Mahkemesi'nin, ilgili siyasi partinin başkanından veya temsilcisinden yazılı mütalaa isteyebileceği; gerekli görürse sorumlu uzman muhasipler de dahil ilgililerin sözlü açıklamalarını dinleyebileceği dile getiriliyor. Buna göre CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski Genel Sayman Mahmut Yıldız, Yüksek Mahkeme'ye yazılı savunma yapacak ya da görevlendirilecek kişiler bilgi verecek.


Anayasa Mahkemesi denetim sonunda, CHP'nin gelir ve giderlerinin kanuna uygunluğuna veya kanuna uygun olmayan gelir ve giderlerin Hazine'ye aktarılmasına karar verecek. CHP'nin hesaplarında Kanaltürk transferiyle ilgili sahte faturalara rastlanırsa sorumlular hakkında ceza davası gündeme gelecek. CHP yöneticileri 4 milyon YTL'nin 'Atatürk'ün kurduğu partinin belgesel çekimi' için ödendiğini savunuyor. Parti yetkilileri, belgeselin içeriğini açıklamaktan kaçınıyor. Ancak arşiv görüntülerinden oluşan belgeselin maliyetinin 30-40 bin dolar olduğu ileri sürülüyor. Edinilen bilgiye göre Anayasa Mahkemesi, faturalarda yapılacak incelemenin ardından CHP'den belgeselin bir kopyasını isteyecek. Belgeselin değeriyle ilgili belgesel ve sinema sektöründeki ünlü yapımcı ve yönetmenlerden görüş alınabilecek. Eski Saadet Partisi Milletvekili Avukat Şeref Malkoç, Anayasa Mahkemesi'nin CHP'nin Kanaltürk'e yaptığı transferi faturalandırması halinde 'harcamanın amacına uygun yapılıp yapılmadığına bakacağını' söyledi. Malkoç, "Hazine yardımı uygun harcanmış mı harcanmamış mı, hazırlanan belgeselin karşılığı eder mi etmez mi bunlara bakacak. Gerekirse uzman kişilerden görüş alır. Uzman kişinin görüşüne göre harcamada fahiş bir durum varsa ona göre karar verir." diye konuştu.


İLİŞKİLİ HABERLER


5.5 trilyonluk belgesel CHP'nin deposunda


Belgeselin asıl maliyetini öğrenince ŞOK oldular


 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler