YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı'nın özgürlük yalanı
Batı, Müslümanlar'a yönelik her türlü hakaret söz konusu olduğunda basın ve ifade özgürlüğünden dem vuruyor. Ama eleştirilen İsrail ve Yahudiler olunca, bedeli ağır oluyor.
Batı'nın özgürlük yalanı
22 Ocak 2015 / 01:30 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 11:37

Kanal A Muhabiri Esra Nehir'in haberi:

Bunun son örneği 34 yıldır çalıştığı CNN televizyonundan istifa etmek zorunda bırakılan ünlü sunucu Jım Clancy... Clancy, ilk değil. Öyle ki benzer durumlar nedeniyle bugüne dek birçok gazeteci işinden kovuldu, tecrit edildi.

CNN sunucusu Jım Clancy'nin tek suçu, büyüyen İslam karşıtlığında İsrail'in de rolü olduğunu söylemesiydi. Clancy, çok geçmeden çalıştığı kanaldan istifa etmek zorunda bırakıldı.

CNN Ortadoğu editörü Octavıa Nasr... sosyal paylaşım ağı Twıtter'da yayınladığı bir mesaj yüzünden 20 yıldır çalıştığı kanaldan kovuldu. Lübnan'da Hizbullah liderlerinden Ayetullah Muhammed Hüseyin Fadlallah’ın ölümü üzerine üzüntü içeren bir mesaj paylaştı. O mesajın ardından, CNN televizyonu, "tarafsızlığını yitirdi, bu nedenle yollarımızı ayırdık" açıklaması yaptı.

CNN'de aynı kaderi paylaşan bir başka isim, Rıck Sanchez... Verdiği bir röportajda, ABD medya kuruluşlarının yöneticilerinin Yahudi olduğunu dile getirdi. Akıbeti meslektaşı Nasr gibi oldu. "ABD'deki Yahudilerin baskı altındaki bir azınlık grup olduğunu söylemek çok saçma" ifadesini kullandı. Yahudi kuruluşları Sanchez'den sözlerini geri almasını istedi. CNN televizyonu Sanchez'i işten çıkardığını duyurdu.

Başka bir CNN muhabiri daha... Dıana Magnay... Geçtiğimiz yaz, İsrail bombardımanı altındaki Gazze'de yaşananlara tepki göstermesine bile müsaade edilmedi. Canlı bağlantılarla, Gazze'deki saldırıları anlatan Magnay, sosyal medya üzerinde de "İsrailliler tepelerden düşen her bombada sevinç çığlıkları atıyor! Beni de 'eğer yanlış bir laf edersen arabanı paramparça yaparız' diye tehdit ettiler" mesajını paylaştı. CNN'in uyarısı üzerine o mesajı sildi. Daha sonra merkezden gelen emirle Gazze'den çekilerek Rusya'nın başkenti Moskova'ya gönderildi.

NBC muhabiri Ayman Muhyiddin... Dünya onu, İsrail güçleri tarafından geçtiğimiz yaz, sahilde top oynarken öldürülen çocukların haberini anbean aktarırken tanıdı. Saldırıda ölen çocukların son anlarına tanıklık eden gazetecinin o haberi ses getirdi, İsrail'e küresel düzeyde tepkilerin artmasına sebep oldu. Bunun üzerine NBC televizyonu Muhyiddin'in acilen Gazze'yi terk etmesini istedi. Gazetecilik başarısına sürgünle karşılık verildi.

Gazetecilere yönelik baskının bir diğer mağduru duayen Beyaz Saray muhabiri Helen Thomas... Beyaz Saray’ı, John Kennedy döneminden bu yana izleyen 89 yaşındaki gazeteci, işgalci İsrail’i "Yahudiler Filistin'den defolup gitsin. Polonya ve Almanya'ya, Amerika'ya ya da her nereden geldilerse oraya dönsünler" sözleriyle eleştirince, çalıştığı iki haber ajansından da kovuldu.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler