YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM üyesi: Ekonomik tahribatı kimse göze alamaz
AYM üyesi: Ekonomik tahribatı kimse göze alamaz
AYM üyesi: Ekonomik tahribatı kimse göze alamaz
30 Mayıs 2008 / 11:59 Güncelleme: 30 Mayıs 2008 / 00:00

Taraf gazetesi yazarı Amberin Zaman, bir Anayasa Mahkemesi üyesinin AK Parti'nin kapatılmayacağını , hazine yardımının kesileceğini yazdı.Zaman, yazısının bir bölümünde şu ifadeleri kullandı.


Ankara havası


AKP kapatılır mı? Eğer kapatılırsa ne olur? Batı nasıl tepki vermeli? AKP kapatılır mı sorusuna, görüştüğüm kişilerin çoğu ‘mutlaka’ cevabını verdi.


Batılı diplomatlar arasındaki hakim kanı AKP’yi saf dışı bırakmak isteyen güçler bu işi ‘ölümüne bir savaş’ olarak görüyor ve işi ‘yarım bırakmayacakları’ yönünde. Hatta aralarında daha da pesimist olanları ‘Partiyi kapatmakla kalmayacaklar, daha da ileri gidecekler’ diyor. Hatta darbe sözcüğüne çekinmeden kullanabilenler de var ancak bunun ne şekil alabileceğini de bir türlü izah edemiyorlar.


Tüm bu apokalips( kıyamet, mahşer) manzaraları arasında Anayasa Mahkemesi Üyelerinden birinin bazı yabancı büyükelçilere sarf ettiği kritik sözler bir umut oluşturmuş vaziyette. Bize bizzat büyükelçilerden birinin aktardığına göre anılan Anayasa Mahkemesi üyesi ısrarla’ İlle AKP kapatılacak diye bir şey yok, hazine yardımı kesilir, olur biter’ demiş. Böylece AKP ciddi şekilde uyarılmış olur, her şey normale döner türünden bir senaryo.’Kapatmanın ekonomide yaratacağı tahribatı kimse göze alamaz’ diyor bu sonucun olasılığına gönül bağlamış büyükelçi.


Amerikan yönetimine gelince: Edindiğimiz izlenim, davayı beyanları ile kınamaktansa işi’doğal’ seyrine bırakma eğilimi ağır basıyor.’Fazla eleştirirsek bu sefer AKP’yi kolladığımız savları güçlenecek bu da en fazla AKP’yi yıpratır’ diyorlar. Türkiye demokrasisine, AKP hükümeti üzerinden sözlerden ziyade hareketleri ile arka çıkmayı yeğliyorlar. Ne var ki AB’den farklı olarak ABD’nin Türkiye’yle olan ilişkileri halen ağırlıklı olarak stratejik ve askeri nitelikte. Dolayısıyla iktidarda kim olursa olsun ABD Türkiye ile ipleri koparma lüksüne sahip değil.


Ancak yine bir ABD’li kaynağımızın ifade ettiği gibi ABD’nin TSK’ ya ilettiği gayri resmi mesajı özetle şöyle ‘gerçekçi olun, artık darbe yapma günleri geride kaldı.’ Bizce de… 


 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler