YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aydın Doğan'ın, 255 milyon dolara satın aldığı Hil
Aydın Doğan'ın, 255 milyon dolara satın aldığı Hil
Aydın Doğan'ın, 255 milyon dolara satın aldığı Hil
07 Eylül 2008 / 13:37 Güncelleme: 07 Eylül 2008 / 00:00

Emekli Sandığı’nın Hilton arazisini 2005’te 255 milyon dolara alan Aydın Doğan, 3 milyar dolarlık rezidans projesi hazırlattı. Ancak anıtların kararıyla şok oldu


Aydın Doğan, Emekli Sandığı’nın Hilton arazisini 2005’te Özelleştirme İdaresi ihalesi ile 255 milyon dolara aldı.


Ardından 63 dönümlük arazide 0.7 olan emsalin 2.7’ye çıkarılması için belediyeye başvurdu ve 43 bin metrekarelik inşaat alanını 240 bin metrekareye çıkaracak 3 milyar dolarlık rezidans projesi hazırlattı. Talebi reddedildi.


Ancak, İstanbul II. No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bölgeyi SİT alanı ilan etti, otel binasını da taşınmaz kültür varlığı olarak tescil etti. Kararla otel binasına ve araziye çivi bile çakılması imkansız hale geldi. Bu durumu Doğan’ın, elindeki yayın organlarını kullandığı iddia edilmişti.


DOĞAN'IN HAYAL KIRIKLIĞI


Hilton Oteli'nin bulunduğu araziye rezidans ve alışveriş merkezi yapmayı planlayan Aydın Doğan bölgenin Anıtlar Kurulu kararıyla SİT alanı ilan edilmesiyle hayal kırıklığına uğramıştı.


Grup, 255 milyon dolara edindiği alanda 3 milyar dolarlık bir proje hedefliyordu. Daha önce Şişli Belediyesi'nin Doğan lehine yaptığı plan tadilatı, bölgenin kurul tarafından SİT alanı ilan edilmesiyle geçersiz kalmıştı.


Anıtlar Kurulu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kongre Vadisi Projesi'ne onay vermesinin ardından, bu bölgenin plan tadilatının onaylanacağı gündeme gelmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kongre Vadisi projesinin kuruldan onay aldığını, ancak Hilton Oteli arazisinin plan tadilatını kapsamadığını açıklamıştı.


Topbaş, bölgenin Anıtlar Kurulu kararıyla doğal SİT alanı ilan edildiğini ve tadilat kararlarının kurul kararıyla mümkün olabileceğini belirtmişti. Plan tadilatıyla Hilton arazisinde yapılaşma oranının 3 emsal artması, bölgedeki yoğunluk nedeniyle uygun bulunmamıştı.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler