YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa Komisyonu'ndan Türkiye'ye Mülteci Eleştirisi!  ​
Avrupa Komisyonu'ndan Türkiye'ye Mülteci Eleştirisi! ​
07 Ocak 2016 23:29
Avrupa Komisyonundan Türkiye'ye mülteci eleştirisi. Timmermans, Türkiye'den Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının hâlâ çok yüksek olduğunu ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin göçmen sayısını azaltmak için attığı adımları yetersiz bulduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye'nin sığınmacılar konusundaki işbirliği Avrupa Birliği için doyurucu olmaktan uzak' denildi. Düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Timmermans, Türkiye'den Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının hâlâ çok yüksek olduğunu ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin göçmen sayısını azaltmak için attığı adımları yetersiz bulduğunu vurguladı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Türkiye'nin sığınmacılar ile ilgili işbirliğinin doyurucu olmaktan uzak olduğunu açıkladı.Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında Kasım ayında varılan uzlaşı kapsamında, Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayısının azaltılması hedefleniyor. AB, sığınmacı sayısında azalmaya bağlı olarak Türkiye'ye 3 milyar euro mali yardım ve vize kolaylığı vaad etmişti.


Düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Timmermans, Türkiye'den Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısının hâlâ çok yüksek olduğunu ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin göçmen sayısını azaltmak için attığı adımları yetersiz bulduğunu vurguladı ve ekledi:"Avrupa Birliği olarak taahhütlerimizin arkasındayız; az da olsa aşağıya çekilen sığınmacı girişleri için atılan adımlar da ortak eylem planımızın bir parçası zaten. Ancak, son haftalarda Avrupa'ya ulaşan sığınmacı sayıları görece yüksek olduğu da açıktır; bir başka deyişle, daha yapacak çok şey var." Türkiye ile olumlu bir işbirliklerinin de bulunduğunu vurgulayan Timmermans, "Türkiye'nin çabalarının daha etkin olması için yapılabilecekler konusunda görüşmeleri sürdüreceğiz. İlk sonuçlar cesaret vericiydi ama bizler için doyurucu olmaktan çok uzak" diye ekledi. 

 // Eveli
Noldu? Rahatınızmı bozuldu. Ortadoğuyu karıştırırken düşünemedinizmi....
08 Ocak 2016 07:47
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler