YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk Kürtler'e nasıl bir özerklik verecekti?
Atatürk Kürtler'e nasıl bir özerklik verecekti?
Atatürk Kürtler'e nasıl bir özerklik verecekti?
08 Kasım 2008 / 14:51 Güncelleme: 11 Kasım 2008 / 00:00

Kanal a Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın hazırlayıp sunduğu Gündem Ankara Özel programına katılan Sarp Kuray ve Ömer Gürcan gündemi sarsacak değerlendirmelerde bulundu.


Programda Murat Karayalçın’ın CHP’ye geçmesinde Süleyman Demirel’in rolünün ne olduğu; böyle bir operasyonla öngörülen amaçların neler olduğu; Sarp Kuray’ın Yargıtay’ca onanan cezasının böyle bir zamana denk gelmesinin tesadüf olup-olmadığı; Atatürk’ün Kürt sorununu çözmek için neler öngördüğü; Sarp Kuray’ın İslamiyet’in en çok neyinden etkilendiği konuşuldu.


CHP gibi şoven ve statükocu bir partinin Türkiye’deki yangını göğüsleyemeyeceği kanaatindeyim. Diyarbakır’dan ötesine (Türkiye’nin üçte birine) gidemeyen bir partinin Türkiye’de muhalefet partisi olamayacağı düşüncesindeyim.


Sarp abiye verilen ceza ile Karayalçın’ın CHP’ye geçmesinin aynı zamanda olması bir tesadüf değil.


Atatürk’ün hazırladığı 1919 projesi hayata geçirilirse Kürt sorunu çözülür.


Marks ve Engels mektuplaşmalarında Muhammed’ten “Devrimci Muhammed” diye bahsediyor.


Hz. Ali’nin tavrı beni çok etkiledi. Çok namuslu bir insan gördüm onda


KARAYALÇIN SHP’NİN ONAYINI ALMADAN CHP’DEN ADAY OLDU  • Murat Karayalçın, CHP’den Ankara Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyarken SHP’den onay aldı mı?

Kuray: SHP Meclisinden yerel seçimlere tek başına girme kararı çıkmıştı. Ama Sayın Karayalçın bireysel hareket edip CHP’den aday oldu. Karayalçın’ın bu kararının arkasında SHP’nin kurumsal olarak bir onayı yok. Ama daha sonra Karayalçın’ın aldığı bu karar tüzüğe uydurulacak. CHP gibi şoven ve statükocu bir partinin Türkiye’deki yangını göğüsleyemeyeceği kanaatindeyim. Diyarbakır’dan ötesine (Türkiye’nin üçte birine) gidemeyen bir partinin Türkiye’de muhalefet partisi olamayacağı düşüncesindeyim. Bunun için CHP ile yapılan ortaklıklara pek sempatik bakan biri değilim. Ama Karayalçın beyefendi, birikimli bir insandır. Ankara Belediye Başkanı olmasını arzu ederim.


KARAYALÇIN’IN CHP’DEN ADAY OLMASINDA DEMİREL’İN MÜDAHALESİ VAR


Gürcan: Genel Başkanımız Karayalçın’ın SHP’den koparılıp CHP’ye götürülmesini bir operasyon olarak görüyorum. Bu operasyonda Güniz Sokak’taki Demirel’in müdahalesi olmuştur. Sarp abiye verilen ceza ile Karayalçın’ın CHP’ye geçmesinin aynı zamanda olması bir tesadüf değil.


ATATÜRK KÜRTLERE ÖZERKLİK VERECEKTİ  • Kürt sorunu nasıl çözülür?

Kuray: Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında Türk ve Kürt halkı birlikteliğin en güzel örnekliğini göstermişlerdir. Bu birliktelik 1919 sonrasında “ortak vatan”, “asli unsur” ve –bugün de çok tartışılan- “Kürtlerin yoğun oldukları bölgelerde yerel inisiyatif kullanmaları” esası üzerinde tamamlanmıştır.


Gürcan: Kurtuluş Savaşı Türk ve Kürt omuz omuza veriyor. Lozan’a da birlikte gidiyorlar. Ama daha sonra Kürt hareketi ve sol tasfiye ediliyor.


ATATÜRK 1919 PROJESİYLE KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEKTİ  • Can Dündar’ın “Mustafa” belgeselinde de “Atatürk’ün Kürtler’e özerklik vermek istediği” geçiyor. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nedir?

Kuray: Atatürk’ün böyle dediğini bu Atatürkçü beyefendiler biliyor. Zafer böyle kazanılmıştır. Bırakacaklar hikayeyi. Atatürk’ün hazırladığı 1919 projesi hayata geçirilirse Kürt sorunu çözülür. Günümüzdeki Kürt hareketlerinin en radikaline baktığımızda istedikleri hakların 1919 projesinde öngörülen haklar olduğunu görüyoruz. Babiller ve Firavun’dan bu yana bu topraklarda devlet adına sürekli potansiyel düşmanlar üretilmiştir. Bu bazen Kürtler, bazen de solcular, İslamcılar olmuştur. Toplumsal barışın sağlanması lazım.


SADECE GENEL BİR AF İLE KÜRT SORUNU ÇÖZÜLÜR  • Güneydoğu sınırını kaldırırsak Irak’taki Kürtler mi Türkiye’ye gelir, yoksa bizdeki Kürtler mi Kuzey Irak’a geçer?

Kuray: Bulgaristan’daki Türklere bir şey yapıldığında bizi nasıl üzüyorsa, Kuzey Irak’taki Kürtlere bir şey olduğunda bizdeki akrabaları olan Kürtler de üzülüyor. Kürt sorununu çözme potansiyeli olan en birikimli ülke Türkiye’dir. Devlet devletliğini bilecek sadece bir genel af ile bu sorunu çözecek.


DİNE KARŞI TAVIR VE ŞABLONCULUK BİZİ HALKTAN UZAKLAŞTIRDI  • Solcu bir devrimci olarak –dün ve bugün penceresinden baktığınızda- İslamiyet’i nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kuray: Devrimci soldan gelen bizim gibi insanların din konusunda bir otokritik yapması gerekiyor. Kendimi devrimci Müslüman olarak tanımlıyorum. Türkiye’de bizim kuşağımız ve sonraki kuşaklar bırakın teolojik bir tartışma yapmayı sadece İslamiyet’in çıkışındaki demokratik yapıyı, mülksüze, yoksula karşı açılmış olan ilkeleri bilmiş olsaydık İslamiyet’in bir devrim dini olduğunun altını çizmemiz gerekirdi. Egemenlere karşı başkaldırmış, Arabistan Yarımadasının bütün yoksullarını, göçebelerini arkasına takmış bir önder insan demokratik sosyal bir devrim yapmıştır. Sonraki süreçte egemen sınıflar tekrar iktidara ele geçirdiler. Hz. Muhammed’i hicrete zorlayan Ebu Süfyan zihniyeti, kurucu devrim ilkelerini çiğneyerek, saltanat felsefesini egemen kıldı. Aynı zihniyet kadercilik doktrinini ortaya koydu. “Kadere” inanmak ayrıdır, “kadercilik” doktrini ayrıdır. Bir Müslüman’ın kadere inanmış olmasını asla tartışmam. Ama egemen sınıfın ortaya koyduğu kadercilik doktrini, kendi zalimliklerini, kendi sultalarını meşru kılacak teolojik bir zemin hazırlamıştır. İslamiyet’in kuruluşundaki o demokratik yapıdan istifade eden yoksul yığınlar sistemin dışına itilmiştir. Sonraki yüzyıllarda karşımıza çıkan halk ayaklanmalarının arkasındaki sebepte budur. “Allah yoktur” vb. teolojik tartışmalar yerine bu nitelikteki İslamiyet’i bilip öğrenseydik halktan bu kadar kopuk olmazdık. Solcuların halktan kopuk olmalarının iki sebebi var: Birincisi bu bahsettiğimiz dine karşı yanlış tavır. İkincisi ise kendi tarihimizin bilincine varmadan 1970’den itibaren bir şablonculuk üzerinden hareket etmek. Kimi Maoculuğu getirmiştir, kimi Sovyetler Birliğini, hızını alamayan birileri ise Enver Hoca’yı getirmiştir. Dindeki hata ve şablonculuk ile kendi toplumumuzdaki orijinal yapıdan koparak marjinalleşmemize sebep olmuştur.


KARL MARKS: MUHAMMED DEVRİMCİYDİ


Gürcan: Marks ve Engels mektuplaşmalarında Muhammed’ten “Devrimci Muhammed” diye bahsediyor. Marksist geçinen birçok kişi Marks’ın eserlerini okumuyor. Marks’ın eserlerine bakıldığında Hıristiyanlık üzerine birçok değerlendirme ile karşılaşacaklar.


KAHRAMANIM HZ. ALİ  • İslamiyet’e dair yaptığınız araştırmalarda en çok neler sizi etkiledi?

Kuray: Beni İslamiyet’in kuruluş felsefesi çok etkiledi. Hz. Ali’nin tavrı beni çok etkiledi. Çok namuslu bir insan gördüm onda. Düşünün Hz. Muhammed ölmüş, cenazesini yıkıyor, öbür tarafta toplantı var. Halifeyi seçecekler. Kendisini toplantıya çağırdıklarında “görevim var” diyerek reddediyor. Muaviye ile yaptığı savaşta kendisine yapılan kalleşlikten ötürü “hakem”i reddedebilir. Suyun başını kesebilir. “Allah’ın suyudur biz buna karşı inisiyatif kullanamayız” diyerek düşman askerlerinin içmesine izin veriyor. O insanın bütün o sınıfsal pisliklerin dışındaki tertemiz tavırları beni çok etkiledi.


DARBECİLER YARGILANMADIKÇA ERGENEKON’UN BİR ANLAMI YOK  • İlhan Selçuk’un “antiemperyalist” olduğuna dair inancınızı koruyor musunuz?

Kuray: Burada kriminal bir gurup var. Türkiye’de ordu hiyerarşisinin Amerika’ya bağlı olduğuna inancım var. 12 Mart, 12 Eylül ve bugünkü durumları da budur. 2004’de ihtilal yapmak isteyen paşalar var.  Paşalar 9 Mart'tan öncesi olduğu gibi toplanmışlar, Genelkurmay Başkanı'na gelmişler, 'biz ihtilal yapacağız' demişler. Faruk Gürler bize ne dediyse, onlara da onu söylemiş Hilmi Özkök. 'Durun ben halledeyim' demiş, 'Gideyim, konuşayım'. Film aynı film, sokak aynı sokak, sistem aynı sistem... Şimdi, eğer bir darbe tartışılacaksa, bu hiyerarşinin Genelkurmay binasında darbe girişimi için  yaptığı toplantılardan başlanması lazım. Hiç kimse bunlara dokunmuyor. Bunlar ihtilal yapıyor meşru. Ama üç çocuk duvara afiş yapıştırıyor 15 sene hapis cezası alıyor. İllegalse bunlar da illegal. Ergenekon davası bunları da kapsamalı. 1946’da itibaren NATO, Türk ordusunun şahdamarına oturmuştur. Bu deşifre edilmediği sürece ve sermaye hareketlerinin Türk ordusunun içine sokulduğu boyutlar iyi kavranmadığı takdirde “Anadolu Ordusu” ruhundan Türk ordusunun ne derece ayrıldığının tam bilincine varamayız. Ergenekon bizim bu 1946 başlayan operasyonun devamıdır. Bunun içinde İlhan Selçuk gibi beyefendileri tenzih ediyorum. Onların antiemperyalistliğini ve devrimciliğini tartışmam. Onlara da metodik olarak bir hatırlatma yapıyorum.


İLHAN SELÇUK DEVRİMCİ BİR ADAMDIR  • İddianamede İlhan Selçuk ile ilgili hususların doğru olduğu ortaya çıkarsa ne düşünürsünüz?

Kuray: İlhan ağabey devrimci bir adamdır. Delilleri görmedikçe onun aleyhindeki iddialara asla inanmam. Gördüğüm takdirde de oturur düşünürüm. (kanalahaber.com) Derleyen: Mehmet Toprak 


 


TAM METİN  için lütfen TIKLAYINIZ


Gündem Ankara’da Sarp Kuray ile daha önce yapılan İLK PROGRAM için lütfen TIKLAYINIZ

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler