YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Asgari ücret ne kadar olacak - 2016 asgari ücret
Asgari ücret ne kadar olacak - 2016 asgari ücret
19 Kasım 2015 05:40
2016 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret 1300 TL Olacak mı? Asgari Ücrete Ne Zaman Zam Yapılacak?

AK Parti'nin tek başına iktidar olmasının ardından asgari ücretin ne zaman 1300 liraya yükseltileceği merak ediliyor. 1 Kasım seçimleri öncesinde eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücretin 2016 yılı içinde 1300 liraya yükseltileceğini açıklamalarına karşın; Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 Ocak 2016'dan itibaren asgari ücretin 1300 liraya yükseltileceğini taahhüt etmişlerdi.

AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesiyle şimdi gözler vaatlere çevrildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu önce 4 Ekim günü seçim beyannamesi ile birlikte 1 Kasım’a yönelik vaatlerini açıkladı. Asgari ücretin 1.300 liraya çıkarılması sözünün yer aldığı bu vaatlerin ardından, seçime birkaç gün kala 28 Ekim günü 10 maddelik bir müjde paketi daha açıkladı. AK Parti’nin ilk seçim paketinin maliyetinin 19.3 milyar lira, ikinci paketinin maliyeti de yaklaşık 3 milyar lirayı bulacak. Toplamda 22.3 milyar lira maliyeti olan vaatler için bir program yapılacak. Hangi vaat önce yapılacaksa buna göre yasal altyapısı hazırlanacak. Vaatler Orta Vadeli Program’a da konulacak.

Hükümet kurulduktan sonra ilk öncelik geçici bütçenin çıkarılması olacak. 2016 yılı bütçe tasarısı yasal süre içinde TBMM’ye sunuldu; ancak takviminden dolayı görüşülemeyecek. Bunun için geçici bütçe çıkarılacak. Geçici bütçenin 2016 yılının ilk 3 ayı için geçerli olması bekleniyor. Çıkarılacak yasayla ödeneklerin belli oranda kullandırılmasının yolu açılacak. 2015 yılının sonunda biten bazı düzenlemelerin de geçici bütçe yasası içine alınacak. Faiz gelirlerinin vergilendirilmesini düzenleyen gelir vergisinin geçici 67. maddesinin 2016 yılı sonuna uzatılmasına ilişkin düzenlemelerin de geçici bütçe içinde çıkarılması gerekecek.

2016 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak ? Asgari Ücret 1300 TL Olacak mı ? Asgari Ücrete Ne Zaman Zam Yapılacak ?

AK Parti’nin ekonomik vaatlerinde öne çıkan maddeleri derleyecek olursak:

-Asgari ücret 1300 TL’ye çıkacak. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücret.

-Kamuda çalışan taşeronlar, kamuda istihdam edilecek.

-Polislerin ek göstergeleri artırılacak.

-Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira destek.

-Yemde ve gübrede KDV kalkacak.

-Esnafın yıllık 8 bin liraya kadar hesaplanan vergisi alınmayacak. 10 işçi çalıştırma zorunluluğu kalkacak.

-Esnafa 30 bin liraya kadar faizsiz kredi.

-TOKİ ile emeklilere ev olanağı.

Emekliye ek 1200 TL 

-Bağ-Kur’lular için sosyal güvenlik kesintisi kalkacak.

-Bütün emeklilere yılda 1200 lira ek zam.

-Gençlere çeyiz hesabı.

-Gençlerin kısa film, ilk film, Kitap, dergi projelerine karşılıksız destek.

-Yurt için müracaat eden tüm gençlere barınma.

-Lise ve üniversiteli gençlere ücretsiz sağlık.

-İlk kez iş bulan gençlerin bir yıllık maaşı devlet tarafından karşılanacak.

-Yeni iş kuran gençler 3 yıl gelir vergisi ödemeyecek.

-Kendi işini kurmak isteyen gençlere karşılıksız 50 bin lira destek, yetmezse 100 bin lira faizsiz kredi.

-Gençlere sınırsız ve ücretsiz internet.

Yerli oto tam gaz

Ak Parti, seçim öncesi sadece asgari ücretliler, emekliler ve gençlerle ilgili vaatlerde bulunmadı, büyük projelerle de seçmenin ufkuna seslendi. Bu projeler arasında öne çıkanlar şöyle sıralandı:

- Suruç Ovası Toprak Sulama Projesi

- Ilısu Barajı

- Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali

- Sinop Nükleer Enerji Santrali

- Karapınar Enerji Bölgesi (güneş enerjisi)

- Yerli Marka Otomobil

- Savunma Sanayi Projeleri

- Bölgesel Uçak projesi

- Haberleşme Uydusu projesi

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu

- Üç Katlı Büyük İstanbul Projesi

- Avrasya Tüneli

- Çanakkale Boğazı Köprü Projesi

- Kanal İstanbul Projesi

- Yüksek Hızlı Milli Tren Projesi

- Hızlı Tren Projeleri

- Milli Aşı Projesi

- 5G Projesi

- 73 yeni Adalet Sarayı

- Demokrasi ve Özgürlükler Adası Projesi (Yassı Ada ve Sivri Ada)
 

DİSK'in asgari ücret talebi: Net 1900 lira

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücret ile ilgili taleplerini net 1900 lira olarak açıkladı.


DİSK Genel Başkanı Kani Beko, yönetim kurulu üyeleri, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları ve yöneticileri ile birlikte düzenlediği basın toplantısıyla asgari ücret taleplerini açıkladı. DİSK'in Şişli'deki Genel Merkezi'nde yapılan toplantıda konuşan Kani Beko, asgari ücret ile ilgili taleplerini "Asgari ücret değil, geçim ücreti istiyoruz" diyerek taleplerinin net 1900 lira olduğunu söyledi. Beko, "Asgari ücretin çok rahat bir şekilde 1900 lira olabileceğini tespit ettik. Bunda da iddialıyız. Eğer farklı görüş ve iddialar varsa bunu bir dosya halinde kendilerine verebiliriz. Bu ülkenin gelir-gider tablosuna bakacak olursanız net 1900 asgari ücret rahat verilebilir düşüncesindeyiz" diye konuştu.

"1300'LIK ASGARİ ÜCRET HALA AÇLIK SINIRININ BİLE ALTINDA KALMAKTADIR"

Kani Beko, kamuoyunda dile getirilen 1300 liralık asgari ücretin, işçilerin insanca yaşayabileceği, açlığı ve yoksulluğu yenebileceği düzeyden uzak olduğunu savundu. DİSK-Araştırma Dairesi'nin yaptığı hesaplamalarla ilgili bilgi veren Beko, "DİSK-AR hesaplamalarına göre bugün için açlık sınırı 1393 lira, yoksulluk sınırı 4403 liradır. Yani 1300 liralık asgari ücret hala açlık sınırının bile altında kalmaktadır ve her zaman söylediğimiz gibi açlık sınırının altındaki asgari ücret cinayettir. Bir hanede 3 kişi çalışması durumunda dahi yoksulluk sınırı aşılamamaktadır" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE BÜYÜYEN BİR ŞEY VARSA O DA ADALETSİZLİKTİR"

Beko, "IMF’in Türkiye için 2015 yılı kişi başına düşen milli gelir tahmini aylık 2129 liradır. Dört kişilik asgari ücretlinin evine, kişi başına milli gelirin birinin bile düşmemesi çarpıcıdır. Ülkeyi yönetenlerin çok övündüğü milli gelir artışından da, büyümeden de işçilerin pay almadığı açıktır. Nitekim milli gelir 1978’den bu yana yüzde 400, kişi başına milli gelir yüzde 239 artarken brüt asgari ücret reel olarak sadece yüzde 17 artmıştır. O tarihten beri asgari ücret kişi başına milli gelir oranında artsaydı asgari ücret 2015 yılı için ortalamada brüt 2142 lira olacaktı. Evet, Türkiye’de büyüyen bir şey varsa o da adaletsizliktir" dedi.

"ASGARİ ÜCRET AÇISINDAN TÜRKİYE'NİN YERİ 3. LİGDİR"

Kani Beko, asgari ücret açısından Türkiye'nin Avrupa'nın üstünde olduğu tespitinin ise tamamen hayal ürünü olduğunu savundu. Beko, "İşçilerin emeği, alınteri üzerinden elde edilen kar oranları açısından Türkiye Avrupa’nın birinci ligindedir. Ancak asgari ücret açısından yeri üçüncü ligdir" dedi.

TAŞERON İŞÇİLER

Kani Beko, yeni kurulacak hükümeti taşeron işçiler konusunda da uyararak, "Uymaları gereken mahkeme kararlarını 'vaat' haline getirdiler. Seçimden önce kadro sözü verdiler. Biz DİSK olarak kayıtsız, şartsız, ayrımsız kamudaki, belediyelerdeki tüm işçilere kadro verilmesini, taşeron düzeninin tamamen son bulmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler