YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Arzu: DTP'de Kürtçe bilmeyen çok vekil var
Arzu: DTP'de Kürtçe bilmeyen çok vekil var
Arzu: DTP'de Kürtçe bilmeyen çok vekil var
12 Mart 2009 / 14:48 Güncelleme: 12 Mart 2009 / 00:00

AK Parti’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kutbettin Arzu’dan ilginç mesajlar. Hemşehrilerinin “Kuto” dediği Arzu, gazeteci Ömer Şahin’in hazırlayıp sunduğu Kanal a’daki “Görüş Farkı” programında İstiklal Marşı’nı Kürtçe okumadı.


Gerekçesini ise,”Bu edebiyatla uğraşan insanların işi, yanlış okumak istemem” diye açıkladı. Bunun yerine canlı yayında Kürtçe birlik ve beraberlik mesajı verdi. Kutbettin Arzu, “Ahmet Kaya yaşasaydı AK Parti’ye oy verirdi” imasında da bulundu. Ajda Pekkan’ın Kürtçe şarkı söylemesinin bölgede çok olumlu karşılandığını da aktardı.


Görüş Farkı Seçim 2009’un dün akşamki konuğu Ak Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kutbettin Arzu’ydu. Program yapımcı ve sunucusu Ömer Şahin’le birlikte Star gazetesi yazarı Nasuhi Güngör ve Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Arzu’ya sorularını sordu. Programın ilginç detayları aşağıda…


Ahmet Kaya yaşasa kime oy verirdi?


Ömer Şahin: Ahmet Kaya yaşasaydı, Ak Parti’ye oy verir miydi sizce?


Kutbettin Arzu: Ben bir röportajda söyledim Osman Baydemir aday olmazsa o da bana oy verebilir, diye. Ahmet Kaya bu demokratikleşme sürecine, barış sürecine oy verebilecek bir insan. Niye gitti? Kürtçe bir şarkı söyledi, diye. O günün şartlarında yurtdışına gitmek zorunda kaldı. Ama bugün olsa Ahmet Kaya TRT Şeş’te ya da Türkiye’nin başka kanallarında Türkçe, Kürtçe şarkı söyleyebilecek, iki gün önceydi sanırım kadınlarla ilgili bir konserde Ajda Pekkan Kürtçe şarkı söyledi. Dolayısıyla bundan önce Ajda Pekkan’ın böyle bir şarkı söyleme şansı var mıydı?


Ömer Şahin: Hoşuna gitti mi Diyarbakırlılar’ın?
 
Kutbettin Arzu: Elbette. Şimdi sonuç itibariyle birlikte yaşama kültürü, bu zenginliği biz bir dönem kaybetmişiz. İç Anadolu’nun çok güzel türküleri var, Karadeniz’in de çok güzel türküleri var, Doğu Anadolu’nun… Biz bu zenginliğimizi dünyaya tanıtmamışız. Biz uzun yıllar barış içerisinde, kardeşlik içerisinde yaşamışız ve Avrupa Birliği de bunları bizden öğrenmiş. Ama daha sonra büyü bozulmuş. Biz gereksiz iç kavgalara dönmüşüz. Şimdi yeniden inşallah eski günlerimize döneceğiz.


Canlı Yayında Kürtçe Kardeşlik Çağrısı


“Bin yıldır biz bu ülkede beraber yaşamışız. Bundan sonra da bu birlik beraberliğimizi devam ettireceğiz.”


Ömer Şahin: Biz yayına girerken bir seyircimizin ilginç bir isteği vardı. Sizi bir televizyon kanalında Kürtçe konuşurken izlemiş, milli birlik ve beraberliğimizin sembolü olan İstiklal Marşı’nın bir kıtasını Kürtçe okur mu, diyor.


Kutbettin Arzu: İşin doğrusu şu anda oku derseniz biraz zaman alır tabii. Sonuçta bir marşı tercüme etmek, onu bir başka dile çevirmek o kadar kolay değil. Bu edebiyatla uğraşan insanların işi. Böyle bir marşı yanlış okumak istemem.


Ömer Şahin: O zaman birlik ve beraberliğimizle ilgili Kürtçe kısa bir mesaj gönderin izleyicilerimize.


Kutbettin Arzu: (Arzu’nun Kürtçe verdiği mesajın Türkçesi) Bin yıldır biz bu ülkede beraber yaşamışız. Bundan sonra da bu birlik beraberliğimizi devam ettireceğiz.


DTP’lilerin mecliste Kürtçe konuşması


Ömer Şahin: Geçen sayın Ahmet Türk mecliste bir ilk yaşattı biliyorsunuz. Grupta Kürtçe konuştu iç tüzüğe aykırı bir şekilde. DTP’lilerin 3’te 1’i anlamamıştı. Hatta şöyle DTP’de bir grup eş başkan Emine Ayna sanırım Kürtçe bilmediği için Batı’da miting yapıyor, Ahmet Türk doğuda… Garip bir durum yani…


Kutbettin Arzu: Şimdi kaç tane milletvekili Kürtçe biliyor, bilmiyor, doğrusu böyle bir istatistik yapmadım ama… Mesela Diyarbakır’ın bir Bağlar belediye başkanı var, Yurdusev Özsökmenler hanımefendi. Dışarıdan gelmiş ve Kürtçe bilmiyor. Dolayısıyla DTP içinde milletvekili anlamında da belediye başkanı anlamında da Kürtçe bilmeyenlerin sayısı epeyce fazla.


(Habere hazırlayan: Zeynep Zelan)


İZLEMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler