YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Apo derin güçlerin etkisinde'
'Apo derin güçlerin etkisinde'
17 Aralık 2009 19:16
30 yıldır İsveç’te sürgün hayatı yaşayan Kemal Burkay, gazeteci Ömer Şahin’in Kanal A’daki “Görüş Farkı” programına önemli açıklamalar yaptı.

Burkay,PKK lideri Abdullah Öcalan’ın özgür iradesiyle hareket edemediğini, derin devletin ve savaş lobisinin etkisi altında olduğunu söyledi. Apo’nun kendi çıkarını her şeyin önünde tuttuğunu vurgulayan  Burkay, PKK’lılara çağrı yaptı:” Kayıtsız şartsız silah bırakın. Kürtlere yapabileceğiniz en iyi iyilik bu olur” dedi. Kemal Burkay, DTP’lilere de “Meclis’e dönerek siyasete devam etmeleri” çağrısında bulundu.

Apo, Derin Güçlerin Etkisi Altında

Başından beri demokratik açılıma destek verdiğini hatırlatan Burkay, CHP ve MHP’nin yanı sıra PKK’nın da açılıma zorluk çıkardığını anlattı. Sokak eylemlerini de buna bağlayan Burkay, süreci sabote etmek isteyenlerin bunu kullandığını ifade etti. Burkay, “ Öcalan’ın örgüt üzerinde etkisi var ama kendisi özgür ifadeyle hareket edemiyor. İmralı’da derin devletin etkisi altında. Eğer diğer tutuklular gibi Adalet Bakanlığı’nın denetleyeceği bir durumda ve ya yurt dışında olsaydı açılımı desteklerdi.Ama biliyoruz ki derin yapıların İmralı’da eli var ve Öcalan üzerinde etkililer.Çatışmadan çıkar sağlayan savaş lobisi PKK’yı da kullanıyor”


DTP’liler Meclis’e dönsün

Kemal Burkay, DTP’lilerin parti kapatılmasına tepki gösterebileceğini ancak yinede siyaseti Meclis’te sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Burkay, “DTP’liler fevri davranmamalıydı. Parlamento çalışmalarına devam etmeliler.Sokak eylemleri yatışmalı, provakasyonlara meydan verilmemelidir”


PKK,Tek Yanlı Silah Bıraksın

PKK’nın silahlı eylem yapmasına en başından beri karşı çıktığını ifade eden Kemal Burkay, terör örgütü mensuplarına çağrı yaptı: “Silahlı eylem kürt halkının  mücadelesine zarar vermekten başka bir işe yaramayacak onun için ben PKK’ya çağrıda bulunuyorum hiçbir şart koşmadan silahları tek yanlı bıraklmalı.Böylece, kürt halkının mücadelesine en büyük hizmeti yapmış olur”
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler