YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anchorman’ler liginde son iki günün sonuçları
Anchorman’ler liginde son iki günün sonuçları
Anchorman’ler liginde son iki günün sonuçları
06 Mart 2008 / 10:51 Güncelleme: 06 Mart 2008 / 00:00

Haberleri herkes seyrediyor. Bu işin bir ekip işi olduğunu kimse yadsıyamaz. Kimin eli daha güçlüyse o başta olacaktır. Haber yarışında anchorman’lerinde yeri çok önemli. Bunu son araştırmalar ve reytinglerde gösteriyor. Bu yarışta Birand uzun süre zirvede tek başına kaldı. Peki diğerleri bunun için Vatan gazetesi köşe yazarı Mehmet Güler’in köşe yazısını sizlerle paylaşıyoruz.


 

Haberler altın çağını yaşıyor

Bu süreç Mehmet Ali Birand ile ekibinin 2005 yılının 9 Eylül günü Kanal D Haber’in başına geçmesiyle başladı. Birand ve arkadaşları ilk iş olarak magazinle haberi birbirinden ayırdı. Haber bültenlerini plajlarda salınan mayolu güzellerden, bin bir çeşit acayiplik yapan tiplerden ve özünde haber değeri taşımayan bütün unsurlardan arındırdı. Muhabirlerini öne çıkardılar; haberi hazırlayıp veren isimleri marka yaptılar. Önceleri biraz yadırgandı Birand’ın bu tutumu ve samimi sunumu. Yıllarca o donuk, buz gibi TRT haber bültenlerine alıştırılmıştık, hepinizin malumu.

 


Israr meyvesini verdi


Ancak Kanal D de Birand da duruşlarında ısrar ettiler. Ve her geçen gün, her geçen hafta, her geçen ay ana haberin reytingini biraz daha yükselttiler. Bugün gelinen noktada Kanal D Ana Haber sürekli günün en çok izlenen ilk on yapımı arasında yer alıyor. Haber bültenlerinin dizilere kafa tutar hale gelmesi, inanın bizim de içimizi ferahlatıyor.

 


2007’nin bombası Kırca 


Birand uzun süre zirvede tek başına kaldı. Kanal D Haber ile rakiplerinin arasındaki makas gittikçe daha da açıldı. Show bunun önüne geçmek ve elini güçlendirebilmek için 2007’nin son büyük bombasını Ali Kırca ile ekibini transfer ederek patlattı. Show, yılbaşı gecesine Ali Kırca ile girdi. Kırca’nın, atv gibi üzerinde kara bulutlar dolaşan bir kanaldan Show’a geçmesi, ana haber bülteni ligine de hemen hareket getirdi. Şimdilerde zirvede Birand ile Kırca’nın sunduğu ana haber bültenleri yarışıyor. Fakat çoğu zaman birincilik kürsüsünde Birand’ın sunduğu Kanal D Ana Haber yer alıyor.


 


Kanal 1 yarışta yok 


Show Ana Haber ancak Birand’ın izin yaptığı, Kırca’nın ise mesaiye kaldığı hafta sonlarında ve Kurtlar Vadisi Pusu’nun yayınlandığı perşembe akşamlarında Kanal D ile mücadele edebiliyor. Haftanın diğer günleri, Birand’ın liderliğinde geçiyor.


 


Yeni yılın ilk gününde bir atak da Kanal 1’den geldi. Kanal 1 yönetimi, ana haberi sunma görevini Fatih Altaylı’ya verdi. Ancak Fatih Altaylı Kanal 1’in bir türlü uzaktan kumandalarda ve hafızalarda yer edinememesinin sıkıntısını yaşıyor. Haber bülteni ekip işidir; Altaylı da ekibinin ve elinin zayıf oluşu handikapına takılıyor. Ve Kanal 1 Ana Haber Bülteni, kimi zaman ilk yüz yapımın içinde yer alamıyor.


 


TMSF ile Çalık Grubu arasında gidip gelen atv ise rakiplerini yakalayabilmek için Mehmet Barlas’ı transfer etti. Ancak reyting rakamları ortada, Barlas’ın transferi atv’ye sadece üçüncülük getirdi. Barlas ana haberi 25 Şubat’ta sunmaya başladı. Barlas’tan önce bülteni Şebnem Sunar Küçük sunuyordu ve 18-23 Şubat günleri arasındaki reyting ortalaması Tüm Kişiler kategorisinde 4.06’ydı. Barlas’ın sunduğu ilk hafta olan 25-29 Şubat günleri arasında atv Ana Haber’in reyting ortalaması aynı grupta 3.52’ye düştü. Barlas’lı atv Ana Haber, bir hafta öncesine oranla yaklaşık 300 bin seyirci kaybetmişti. Yani Mehmet Barlas’ın atv Ana Haber’e anchorman olması kanalın reytingine bir şey katmamış, aksine azaltmıştı.


 


Sırada Uğur Dündar var 


17 Mart günü bu yarışa bir usta isim daha eklenecek. Uğur Dündar’ın Star Ana Haber’i sunmasıyla bu rekabet iyice renklenecek. Aşağıda son iki günün anchorman’ler liginin reyting tablosunu verdim. Ana haber konusunda ayrım yapmadım; Tüm Kişiler kategorisine itibar ettim. Çünkü biliyorum ki haberleri herkes seyrediyor. Ve yine biliyorum ki mesele ana haber bültenlerine gelince, Tüm Kişiler ile AB Grubu arasındaki ayrım önemini kaybediyor.


*****


Ahmet Çakar’a ULAŞILAMIYOR 


Bugüne kadar hiç böyle olmamıştı. Ahmet Çakar’ı ne zaman arasam, mutlaka bulurdum. Ben ulaşamasam da o ilk fırsatta geri dönerdi. Dün aradım, notlar bıraktım ancak Çakar’dan hiçbir haber gelmedi. Galiba kabuğuna çekilmiş, önümüzdeki pazartesi günü Altı Pas’ta söyleyeceklerini düşünmekteydi. İşi gerçekten de zor deyip onu kendi haline bırakıyorum. Şu bikini iddiasının sonucunu görmek için vallahi ben de çok heyecanlanıyorum.


*****


İŞTE ANCHORMAN’LER LİGİNDE SON İKİ GÜNÜN SONUÇLARI 


3 Mart Pazartesi 


HABER BÜLTENİ İLK 100'DEKİ YERİ REYTING SHARE 


1- BİRAND İLE KANAL D ANA HABER (4) 8.30 22.10 


2- KIRCA İLE SHOW ANA HABER (7) 6.80 18.10 


3- BARLAS İLE ATV ANA HABER (16) 3.70 9.90 


4- ALTAYLI İLE KANAL 1 ANA HABER İlk 100 program arasında yok. 


4 Mart Salı 


HABER BÜLTENİ İLK 100�DEKİ YERİ REYTING SHARE 


1- BİRAND İLE KANAL D ANA HABER (5) 7.70 21.30 


2- KIRCA İLE SHOW ANA HABER (7) 6.80 18.50 


3- BARLAS İLE ATV ANA HABER (23) 2.60 7.30 


4- ALTAYLI İLE KANAL 1 ANA HABER (89) 0.80 2.30


 VATAN
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler