YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı
Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı
Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı
27 Haziran 2008 / 09:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

ANAYASA Mahkemesi, CHP’nin özel bir anlaşma karşılığında Kanaltürk’e ödediği yaklaşık 4 milyon YTL’nin 3 milyon YTL’lik kısmını faturalandırmadığı iddialarını da kapsayan CHP’nin hesaplarını dün görüştü. Yüce Mahkeme, CHP’nin Kanaltürk’e yaptığı ödemelere ilişkin faturaların kayıtlarda bulunduğu sonucuna vardı ve usulsüz ödendiği iddia edilen miktarın Hazine’ye irad kaydedilmesi yönündeki talebi reddetti.


Anayasa Mahkemesi, CHP’nin hesapları ile ilgili Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan raporu mercek altına aldı. Dün akşam saatlerine kadar devam eden toplantıda, CHP’nin 7 ayrı kalemdeki ödemeleri incelendi. Maliye Bakanlığı’nın CHP’nin Kanaltürk televizyonuna toplam 4 milyon YTL ödeme yapmasına karşın, miktarın ancak 1 milyon 180 bin YTL’lik bölümünü faturalandırabildiği yönündeki raporunu görüşen yüksek mahkeme, iddianın doğruyu yansıtmadığı sonucuna vardı. Mahkeme bu kararı alırken, “ödeme tarihinden sonra fatura kesilmesinin” mevzuata uygun olduğu sonucuna da ulaştı. İnceleme sonucunda, CHP’nin ödediği miktar kadar faturayı kayıtlarında gösterdiği tespit edildi.


Açık küçük bir miktar


Öte yandan, heyet CHP’nin bazı şirketlere yaptığı ödemelerin ise faturalarla örtüşmediğini saptadı. Özellikle Halk TV ve “danışmanlık hizmeti” adı altında yapılan ödemelerin bazılarının kayıtlarının bulunamadığı ancak bu miktarın da çok düşük olduğu anlaşıldı. Bu tür eksikliklerin diğer partilerin hesaplarında da yaşandığı, anormal bir durumun belirlenmediği öğrenildi. Yüksek Mahkeme’nin kararı doğrultusunda mevzuata göre eksik miktar CHP’den alınarak Hazine’ye irad kaydedilecek. Bunun yanında, Kanaltürk’e usulsüz ödeme iddiaları ise kabul görmemiş oldu.


Özel anlaşma yapılmıştı


Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 9 Mayıs 2007’de Anayasa Mahkemesi’ne iletilen raporda, CHP’nin, bir süre önce Tuncay Özkan’ın Koza Grubu’na sattığı Kanaltürk TV’ye verdiği 4 milyon 102 bin YTL’nin sadece 1 milyon 180 bin YTL’lik kısmına fatura kesildiği kalanın açıktan verildiği iddia ediliyordu. Raporun basına yansımasından sonra CHP’nin, Kanaltürk’e 3.5 milyon doları “özel anlaşma” yla verdiği ortaya çıkmıştı. 10 maddelik bir prodüksiyon sözleşmesi şeklindeki anlaşmaya göre, CHP Kanaltürk’e 3.5 milyon dolar verirken, Kanaltürk de hisselerinin yüzde 40’ını CHP’ye rehin verdi. VATAN

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler