YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı
Anadolu Ajansının 100. yıl hedefleri doğrultusunda yayın dilleri arasında Kürtçe'yi de eklemesini, demokrasinin çok renkliliğinin bir gereği olduğu bildirildi.
Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı
01 Eylül 2013 / 11:06 Güncelleme: 01 Eylül 2013 / 11:14

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AA'nın Kürtçe yayına başlamasıyla ilgili, "Demokrasinin gereği, çok renkliliğin gereği. Biz istiyoruz ki dağlarımızda binbir çiçek açsın. Bu yayın daArapça'dan sonra o binbir çiçekten biri olacaktır. Başarılar diliyorum" dedi.

Bunun demokrasinin ve çok renkliliğin bir gereği olduğunu belirten Bakan Yılmaz, "Biz istiyoruz ki dağlarımızda binbir çiçek açsın. Bu yayın da o binbir çiçekten biri olacaktır, Arapça'dan sonra. Başarılar diliyorum" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise bu projeyi çok anlamlı bulduğunu belirterek, "Bir anlamda geç kalmış bir karar ama yerinde bir karar olduğu inancı içerisindeyim" dedi.

Anadili Kürtçe olan ve Türkçe ile buluşamayan bir çok vatandaşın varlığına dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

"Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkçe'yi öğrenmeleri nasıl bir zorunluluk ise anadilden de mahrum olmamaları açısından kamunun, devletin, ajansımızın bu hizmetini ben son derece önemsiyorum ve yararlı olacağı inancı içerisindeyim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum."

Milli Eğitim Bakanı Avcı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkçe'yi doğru haber ve doğru iletişimle dünyaya yayan Anadolu Ajansı'na başarılı yıllar dilediğini söyledi. Avcı, Kürtçe yayına başlanmasıyla ilgili "Hayırlı olsun. Bölgeye sesimizin ulaşması bakımından iyi bir girişim olur. TRT Şeş'ten sonra uygun bir girişim olmuş" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise "Bütün vatandaşımızı kucaklayacak ve birbirimizi daha iyi anlayacağımız bir ortamdan dolayı tebrik ediyorum. Son derece başarılı bir çalışmadır diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz

"Hayırlı olsun" temennisinde bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, geçmişte bu meselelerin tabu olduğunu belirtti.

AK Parti'nin demokratikleşme çalışmaları içinde bu konuların da yerine oturmaya başladığını ifade eden Yılmaz, Kürtçe'nin okullarda seçmeli ders haline geldiğini, propaganda dili olarak kullanılmasının önündeki engellerin kalktığını, TRT'nin Kürtçe yayına başladığını ve bu konuda pek çok adım atıldığını anımsattı.

Cevdet Yılmaz, geçmişte tabu olan konuların normalleştiğini dile getirerek, "Ülkemizde rahat bir şekilde bu konular ele alınmaya başlandı ve böyle güzel uygulamalar oluyor. Anadolu Ajansımızın attığı bu adım işte bütün bu süreci tamamlayan, onun üstüne güzel bir adım şeklinde değerlendirilebilir. Tebrik ediyorum, hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

AA

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler