YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altın fiyatları ne durumda! Çeyrek Altın ne kadar?
Altın fiyatları ne durumda! Çeyrek Altın ne kadar?
13 Aralık 2015 03:47
Altın piyasalarında herkesin haberdar olmak istediği sektörün başlarında geliyor. İnsanların büyük bölümünün altına ahip olmasıyla fiyatlardaki değişikliklerde önem arzediyor. 13 aralık bugün çeyrek altın kaç lira oldu?

Ekonomideki dengesizlik altın fiyatlarını da etkiledi ve altın fiyatları haftayı yükselişle kapatarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. 12 Aralık altın fiyatlarına baktığımız zaman bir süredir 100 liranın altında seyreden gram altın fiyatının bugün 101 lira alış 103 lira satış bandına yükseldiği gözlemlendi. Yine hafta boyunca 161 liranın üstünü görmeyen çeyrek altın fiyatı haftanın son gününde 166 lira alış, 170 lira satış bandını gördü. Çeyrek altın yükselişini sürdürecek mi merak konusu. Ancak Dolar'daki sert yükseliş piyasa dengesini alt üst etti. Borsa bugün büyük puan kaybı yaşadı. 

Ekonomi çevreleri ve hükümet yetkilileri durumun geçici olduğunu söylese de piyasaların daha net açıklamalara ihtiyacı olduğu kesin. Altın fiyatları bugün ne durumda bir bakalım. 

Güne 100,73 liradan başlayan altının gram fiyatı, 11 Kasım'dan bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 101,80 liraya kadar çıktı. Altının ons fiyatı ise 1.062,66 dolar ile haftanın en düşük seviyesini gördükten sonra şu dakikalarda 1.066,00 dolar seviyelerinde dengelendi.

Analistler, hafta başından beri altın fiyatının birkaç kez 101,10 lira direncini kırmayı denediğini ancak bunun bugüne kadar satış fırsatı olarak değerlendirilmesi nedeniyle yükselişlerin sınırlı kaldığını dile getirdi.

Bugün altının ons fiyatındaki düşüşe karşın, dolar/TL'deki hızlı yükselişin etkisiyle 101,10 seviyesindeki önemli direncin aşıldığını aktaran analistler, 101,70 ve 102,50 seviyelerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Öğleden sonra ABD'de açıklanacak perakende satışlar ve enflasyon verilerinin altının yönü üzerinde etkili olacağını dile getiren analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki toplantısında faiz artışına başlayacağı beklentisinin oluşturduğu baskı ve haftalık kar satışlarının altın fiyatını baskılayabileceğini ifade ediyor.

Kapalıçarşı'da şu dakikalarda çeyrek altın 168 lira, Cumhuriyet altını 683 lira seviyelerinden satılıyor.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler