YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altemur Kılıç’tan ilginç açıklamalar
Altemur Kılıç’tan ilginç açıklamalar
Altemur Kılıç’tan ilginç açıklamalar
06 Haziran 2008 / 16:41 Güncelleme: 06 Haziran 2008 / 00:00

İstiklal Mahkemelerinde önemli bir rol üstlenen Atatürk’ün fedaisi Kılıç Ali’nin oğlu Altemur Kılıç, İttihat ve Terakki’ye dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.


Dünden Yarına belgeselinin usta yapımcılarından Cüneyt Polat’ın yaptığı röportajda, darbelerin niçin gerekli olduğu, demokrasinin neden muza benzediğini, Atatürk’ün neden Enver Paşa’dan çekindiğini anlattı.


Altemur Kılıç Kimdir?


1924 yılında Ankara'da doğdu. Robert Kolej ve New York New School for Social Research Okulu Siyasal Bilgiler Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük yaptı.


Devlet hizmetinde Washington ve Bonn Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kez Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve bir defa da TRT’nin kurulması sürecinin başında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nın radyo ve televizyonlardan sorumlu danışmanlığını yaptı. Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü’nde uzmanlıktan sonra da UNICEF’in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü müdürlüğünü yaptı. Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği’nde Orta Elçi olarak bulundu.


1980 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra TRT Yönetim Kurulu ve Radyo-TV Yüksek Kurulu üyeliği yaptı.


Halen köşe yazarlığı yapmaktadır.


Türkey and The World adıyla 1957 yılında Amerika’da, Türkiye’nin dış politikası konusunda yayımlanmış bir kitabı bulunmaktadır.


II. ABDÜLHAMİT ŞERİAT YANLISI DEĞİLDİ
  • Jön Türkler hareketinin çıkış sebebi nedir?

Altemur Kılıç: Biz Türkler kendimize ihanet etmişiz. “İdraksiz Türkler” demişiz. Kendi gücümüzden korkmuşuz. Önce Acemlerin, Arapların kültür hâkimiyeti altına girmişiz. Tanzimat’tan sonra Avrupa lümpenliğine kapılmışız. Türklüğümüzü geri planda bırakmışız. Jön Türk hareketi istibdada karşı uyanış. Ortada Abdülhamit’ten kaynaklanan bir istibdat var. Ama II. Abdülhamit hakkında siyah beyaz konuşmak mümkün değil! Bir taraftan hakikaten Neden “Kızıl Sultan” demişler? Çünkü Herzl denilen Musevi, Filistin’i istemiş. Abdülhamit ise onu def etmiş. Ve bunu affedememişler. 31 Mart Vakıası’nın Abdülhamit ile bir alakası yok. Abdülhamit’in zeki bir adam olduğunu, kendi ordusuna ve milletine karşı bir hareketi olacağına ihtimal vermiyorum. Mürteci olduğunu da zannetmiyorum II. Abdülhamit’in, şeriat yanlısı değildi.


İTTİHAT TERAKKİ OLMASAYDI İRTİCA ENGELLENEMEZDİ
  • Darbe geleneğinin oluşumunda İttihat ve Terakki’nin rolü nedir?

Kılıç: Bazıları “İttihatçı zihniyeti”, “jakobenlik” diyerek İttihat Terakki’nin yaptıklarını küçümsüyorlar.. Peki, 31 Mart bastırılmasaydı, Hareket Ordusu olmasaydı, İttihat Terakki gelip de Türkiye’ye hâkim olmasaydı ne olurdu? İrtica tehlikesi nasıl engellenecekti? İttihat ve terakki aynı zamanda yabancılara meydan okuma hareketi. Ondan Müdafaa-i Hukuk Hareketi çıkmış, ondan Cumhuriyet Halk Fırkası çıkmış, TBMM çıkmış.


RAUF ORBAY: MUSTAFA KEMAL HAKLIYDI, BİZ HAKSIZDIK
  • Kurtuluş mücadelesinde Atatürk yakın adamlarından yana sıkıntı çekti mi?

Kılıç: Atatürk kurtuluş mücadelesini kolay vermedi. Birçok muhalifi vardı. Bu muhaliflerden vatanperver olanlar da vardı. Mesela Rauf Orbay… Atatürk’ün muhalifiydi. Sonra hasbelkader Rauf Bey ile aynı apartmanda oturduk. Onlara kahvaltıya giderdim. Bir gün kahvaltı ederken bana, “oğlum, galiba biz hata yaptık” dedi. “Mustafa Kemal haklıydı, biz haksızdık” dedi.. Bugün birileri hala Atatürk’ü doğrudan doğruya vuramıyorlar ama dolaylı vurmak için, işte Rauf bey olayını, Kazım Karabekir olayını, v.s olayları ortaya çıkararak Atatürk’ün de hatalı olduğunu söylemeye çalışıyorlar.


SAĞIMIZ TEHLİKE, SOLUMUZ TEHLİKE
  • Atatürk ve Karabekir’in "orduyu siyasete karıştırmayalım" sözü ne anlam ifade ediyor?

Kılıç: Bir gün farz edin ki ABD ve Avrupalıların istediği gibi ordu kışlasına çekilerek Hollanda’da olduğu gibi saray bekçisi oldu. O zaman ne olur? Onu hiç düşünüyor muyuz? Avrupalılar da bunu istiyor. “Kıbrıs’ta ordu çekilsin hallederiz” diyorlar. Her ülkede bazı tehlikeler vardır ama Türkiye kadar, sağımız tehlike, solumuz tehlike içinde olan başka ülke yok. Hz. Ali’nin sıfatlarından biri kerrardır. Kerrar ne demek? Döne döne döğüşen adam! Yani o kadar düşman var ki etrafta döne döne döğüşmek zorundayız. Ne Hollanda’nın karşısında, hatta ne Yunanistan’ın karşısında böyle tehlikeler yok. Ve rahat koltuklardan “ordu kışlaya dönsün” diyorlar. Ve buna yabancılar hüküm veremezler. Yabancılar bizi bilmiyorlar.


İTTİHATÇILAR EMRİ VAKİ İLE ALMANLARA KATILDI
  • İttihat ve Terakki’nin I. Dünya Savaşı’na girmeme şansı var mıydı?

Kılıç: I. Dünya Savaşına İttihat ve Terakki bizi sokmasaydı ne olacaktı? Zamanın Çarlık Rusya’sı ile İtilaf devletleri arasında bir anlaşma var. Osmanlı imparatorluğunun paylaşılması! Bizimkiler de bunu fark ediyor. Ve buna rağmen Cemal Paşa ile Cavit Bey Fransa’ya gidiyorlar. Ve Fransız hükümetine yanaşmaya çalışıyorlar. Tersleniyorlar. Kabul etmiyorlar. 2 tane Dretnotumuzu teberrularla ısmarlamışız, İngiltere daha hiçbir şey olmadan bunlara el koyuyor. Bu tarafta eğer savaşı onlar kazanırsa Türkiye elden gidecek. İttihatçılar Almanlara, bir emri vaki ile de olsa iltihak ediyorlar. Ne yapabilirlerdi? İttihatçıları bu yüzden de fazla suçlamak doğru değil. Bir karar vermek zorundaydılar. 2. Dünya Harbinde pasif kaldık çünkü cambazlık yaptık. Başarılı bir cambazlık yaptı İsmet Paşa!


ATATÜRK, ENVER PAŞA'NIN HİLAFETİ GETİRMESİNDEN KORKARDI
  • Atatürk, Enver Paşa’yı nasıl görürdü?

Kılıç: Enver Paşa çok yiğit bir adamdı ama maceraperestti. Mustafa Kemal, Enver Paşa öldüğü zaman gözleri yaşardı, yiğit adamdı dedi ama sağlığında ondan çekinirdi. Korkardı ki, elini Anadolu hareketine atacak! Ve hilafeti getirmeye çalışacak!


MİLLİYETÇİ OLAN MASON OLAMAZ!
  • Ordu içinde Masonlar var mı?

Kılıç: Türkiye’de mason çok, hatta ordu içinde de masonlar var. Hatta yakın tarihimizde bazı generallerin bile mason olduğu söylenir. Ama ben mason olamam. Çünkü milliyetçi olan, mason olamaz. Belki yardımlaşması filan iyi de, gizliliği bir defa insana şüphe ettiriyor. Talat Paşa’nın mason olduğunu kabul etmiyorum. Atatürk masonluğun gizliliğinden endişe etti. Masonluğu milli olmayan bir şey diye kapattı.


ÜLKE BATACAKSA, DEMOKRASİ OLMASIN DAHA İYİ!
  • Türkiye’nin demokrasi serüveninde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kılıç: Demokrasi nedir? Muz gibi bir şey! Demokrasinin türlü çeşitleri, iyilikleri ve mahsurları var. Onun için somut bir demokrasi tarifi yapılmış değil. Kimilerine göre tramvay, kimilerine göre mevhum bir şey! Onun için demokrasi konusunda da çok iddialı olmamak lazım. Ülke batacaksa, demokrasi olmasın daha iyi!


KANALAHABER.COM

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler