YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AKP'nin kapısına kilit vurulur diye tahmin ediyor
"AKP'nin kapısına kilit vurulur diye tahmin ediyor
"AKP'nin kapısına kilit vurulur diye tahmin ediyor
01 Ağustos 2008 / 17:36 Güncelleme: 01 Ağustos 2008 / 00:00

Anayasa Mahkemesi'nin, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını reddetmesi herkesi olduğu kadar Mehmet Ali Brand'ı da çok şaşırtmış görünüyor.


Mahkeme kararıyla çok kişiyi şaşırttı…


Birbirimizi hiç aldatmayalım. Genelde bizler fevri insanlarız. Öfkeyle ayağa kallkarız ve önümüzdeki herşeyi yakıp yıkarız. Attığımız adımların kendimize zarar vereceğini de düşünmeyiz. Sonra, ertesi gün kendimize geliriz ve yaptıklarımızın hatalı olduğunu düşünürüz. Anayasa Mahkemesinin böylesine sağduyulu bir karar alabileceğini tahmin edenlerin sayısı azdı. Mahkeme çok kişiyi şaşırttı. Türkiye’nin değiştiğini de ortaya koydu.


Hayretler içindeyim.


Son haftalarda Anayasa Mahkemesinin kapatılsın’dan uyarılsın’a doğru oy değişikliğine gittiğini duyuyordum, ancak yine de AKP’ nin kapısına kilit konulacağı tahminim ağır basıyordu.


Nedeni de çok basit.


Toplum olarak, fevriyiz. Kendi kendimizi gaza getirmekte birebirizdir.


Kızdığımız zaman gözümüz hiçbir şey görmez.


Sonuçlarının ne olacağını düşünmeden hareket ederiz. Karşımızda bir duvar olsa ve sorunu, duvarın yanından geçip çözümleyebileceğimizi bilsek dahi, bu yolu denemeyiz. Tam aksine, yıkmak için, kafadan duvara saldırırız.


Bu defa da aynı sonucun alınacağını tahmin edenlerimiz çoğunluktaydı. Yine hepimiz, en doğru kararın, orta yolu aramak olduğunu bilmemize rağmen, mahkemenin yapısına bakıp kapanmayı bekliyorduk.


Haşim Kılıç’ın açıklaması çok kişiyi şaşırttı.


Bu defa, belki de ilk defa bir Türk gibi hareket etmedik.


Sağduyulu ve makulü bulduk.


Doğrusunu yaptık.


Mahkemeyi bu açıdan takdir etmemiz gerekir.


Karar, neresinden bakılırsa bakılsın dengeli.


AKP’ yi kapatmak bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülük olacaktı. Ancak çıkan karar, kapanmanın dışında gereken tüm alarm zillerini çalıyor. Bu partiye yeni bir şans tanıyor. Laik’lik ile bir sorunu olduğuna dikkat çeken, eğer bu konuda dikkatli davranılmadığı taktirde, ilerde aynı kapatılma önerisiyle karşı karşıya kalınabileceğine dikkat çekiliyor.


Bu karar, Türkiye’deki düşünme mantığının değiştiğini de ortaya koydu.


Kapatılma durumunda, Avrupa Birliği ile ilişkilerinin nasıl kötüleşeceği, Amerikanın sert tepki göstereceği, Orta Doğu’da ve İslam aleminde itibar kaybedileceği bu oylamayı etkilemiş. Haşim Kılıç’ın açıklamasında “ siyasi konjonktürün oylamayı etkilediğine” dikkat çekmesi, bunun en açık işaretidir.


Türkiye de artık global düşünüyor ve global etkileri hesaplıyarak karar veriyor.

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler