YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Akit TV hakkında suç duyuruları
Akit TV hakkında suç duyuruları
11 Kasım 2015 13:09
İstanbul ve Antalya'da Akit TV hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Avukat Faruk Emre Akı, Akittv'nin 10 Kasım yayını nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na suç duyurusunda bulunan Avukat Akı dilekçesi'nde , "Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanıdır. İşgal altındaki Türk yurdunu silah arkadaşları ve Mehmetçik ile savunmuş, ulusal kurtuluş savaşını vermiş, Türk yurdunu emperyalist devletin işgalinden kurtararak, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlamıştır" ifadelerine yer verdi.

"ATATÜRK'E HAKARET EDİLMİŞTİR"

Dilekçede, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatından sonra her yıl 10 Kasım günü vefat saat olan 09.05'te tüm memleket genelinde vefatından dolayı aziz hatırasına saygı duruşu yapılmaktadır. 10 Kasım 2015 tarihi itibari ile Yeni Akit gazetesinin internet sitesindeki
linkte "Zulüm 1938'de son buldu" isimli haber başlığı altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmiştir" denildi.

Dilekçede, "Alparslan'dan Fatih Sultan Mehmet'e, Kanuni Sultan Süleyman'dan Elçibey'e, Abdülhamit Han'dan, Rauf Denktaş'tan, Mustafa Kemal Atatürk'e kadar bir çok lider çıkaran bu memlekette her bir lider ve ecdat saygı ile anılmalı, küfre karşı korunmalıdır" ifadeleri yer aldı.

DAVA AÇILMASI TALEP EDİLDİ

Dilekçede, 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk", "Basın yoluyla hakaret" ve "Atatürk'ün hatırasına hakaret" suçlarından Akit TV, Akit Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Akit Tv İcra Kurulu Başkanı hakkında dava açılması talep edildi.

ANTALYA BAROSU'NDAN SUÇ DUYURUSU

ANTALYA Baro Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 77'nci yıldönümü dolayısıyla yapılan yayında kullanılan çirkin ifadeler nedeniyle Akit TV yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Antalya Baro Başkanlığı adına Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı tarafından, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na Akit TV yetkilileri hakkında 5816 sayılı 'Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun'un 1 ve 2'nci maddeleri uyarınca suç duyurusunda bulunuldu.

DİLEKÇEDE YER ALAN İFADELER

Başkan Bacanlı suç duyurusu dilekçesinde, şöyle dedi:

"10 Kasım 2015 günü Akit TV'de Atatürk hakkında yapılan yayında özetle 'Resmiyette öyle kabul edilen kurucu cumhurbaşkanı, zulüm 10 Kasım 1938'de son buldu, İngilizlerin dahi yapamadığını yapmış ve bunda başarılı olmuştur. 1000 yıllık tarihimiz O'nun sayesinde bir gecede yok olup gitmiştir. Bunu Moğollar bile başaramazdı. Müslüman kıyafetlerini ortadan kaldırmak, Fransızların Maraş'ta yaptığı gibi peçeye el uzatmak olmazdı. Karşılarına bir Sütçü İmam dikilirdi. O yüzden bunu kıyafet devrimiyle yaptı. Bunu Anadolu'yu işgal eden gavur Fransız bile yapmazdı. Getirdiği demokrasi, Amerika'nın Irak'a getirdiğinden daha tesirliydi. İnanlara yapılan her şey O'nun adıyla yapıldı. Rahmetle anamıyoruz seni Paşam' şeklindeki beyanlarla Atatürk'ün manevi hatırasına hakaret edilmiştir."

"MİLYONLAR RAHMETLE ANARKEN, TV KANALI KİN KUSTU"

Anılan beyanların 5816 sayılı yasa uyarınca suç olduğu belirtilen dilekçede, ayrıca, "Büyük Önderi milyonlar rahmetle anarken adı geçen TV kanalı kin kusmuştur. Tarihi gerçekleri yok sayarak hayatını millete adamış ve büyüklüğü dünya tarafından kabul edilen bir yurtseveri büyük bir kinle karalamaya çalışmıştır" denildi.

Başkan Bacanlı, dilekçesinde arz ettikleri nedenler yüzünden şüphelinin tespiti ve haklarında 5816 sayılı 'Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun'un 1 ve 2'nci maddeleri uyarınca kamu davası açılmasını istedi.

 // Rasim DUMAN
Akit Tv'yi cesur yayinlarindan dolayi kutluyor ve herkesin bu kanali seyretmesini tavsiye ediyorum....
11 Kasım 2015 14:11
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler