YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AK Parti’li Dengir Fırat da ‘Cumhuriyet travma yar
AK Parti’li Dengir Fırat da ‘Cumhuriyet travma yar
AK Parti’li Dengir Fırat da ‘Cumhuriyet travma yar
17 Eylül 2008 / 10:46 Güncelleme: 17 Eylül 2008 / 00:00

NTV’de Mirgün Cabas ve Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Ali Bulaç, “Türkiye’nin çok temel sorunları vardı ve AK Parti iktidarı çok da başarılı sayılmazdı. Üretim artmıyor, gelir bölüşümünde adalet sağlanamıyor, fakat buna mukabil belli bir zümre hızla zenginleşiyor” dedi.


Ali Bulaç şunları söyledi:


# ERGENEKON VE FENER: 2004’te biraz risk alarak dile getirdiğim konular maalesef bugün çok açık bir biçimde medyaya taşındı. Şu anda Türkiye’de iki önemli konu var gündemde. Bunlardan bir tanesi Ergenekon davası, diğeri Deniz Feneri davası. İkisinin de gündemde yer almış olmasını hayırlı bir faaliyet olarak görüyorum. Yani birini diğerine alternatif olarak kullanmamak lazım. Birini çok öne çıkarırken diğerini gözardı etmemek lazım. Bunların tartışılması, kamuoyunun bunlardan haberdar olması, daha temiz bir siyaset ve yönetim için çok önemli.


# CAMİA FENER’E İLGİSİZ: (“İçinde bulunduğunuz camia Ergenekon’a gösterdiği hassasiyeti Deniz Feneri konusuna gösteriyor mu?” sorusuna) Hayır göstermiyor çok net bir şekilde. Nasıl uzun süre Doğan grubu Ergenekon davasını görmezlikten geldiyse bugün de işte ëyandaş’ adı verilen medya, bu Deniz Feneri davasını görmemeye çalışıyor. Yeni yeni görmeye başladılar. Alman Mahkemesi’nin kararını görmezlikten gelmek herhalde mümkün olmayacak.


# HÜKÜMET CİDDİ ADIMLAR ATAMIYOR: Türkiye’de siyaset, medya ve bürokrasi arasında çok sıkı ilişkiler var. Hükümet seçmene vaat ettiği icraatların büyük bir bölümünü yerine getiremiyor. Rutin ve teknik hizmetleri yapabiliyor fakat çok temel konularda, siyaset, hukuk alanında yapılması gereken reformlar konusunda çok ciddi adımları atamıyor.


# YÜZDE 50-50: İftarlar, sahurlar dolayısıyla yaptığım gözlemlere dayanarak söyleyebileceğim şu: Yüzde 50- yüzde 50 bir kuşku meydana geldi. Hatta bir travmaya yol açmak üzere. Şu anda bu muhafazakar kesimin yarısı, ‘Hükümeti sıkıştırmak üzere ortaya atılmış iddiadır’ diye düşünüyor. Yüzde 50’lik bir kesim ise ‘Hayır ciddi yolsuzluklar var’ diyorlar.


Başbakan gardını alıyor


CHP DOĞAN ÜZERİNDEN MUHALEFET YAPACAK: Laiklik suçu işlemiş bir partinin iktidarda olması tartışmaya sebep olacak ve bunu CHP hızlandıracak. Bunu da Doğan medyası üzerinden yapacaktır. Bana öyle geliyor ki Başbakan bir ön alıyor. Yani önce kendisi adeta bir kriz meydana getiriyor. Başbakan’ın isminin bir şekilde bu Deniz Feneri davasıyla karıştırılmış olması, doğal olarak Başbakan’ı kızdırmış durumda. Yani burada Başbakan sol gösterip sağ vuruyor.


Muhafazakâr yaşam değişti


CAMİDE TOPLANAN PARALAR: Bazı insanlar bir anda zengin oluyorlar ve bu yaptıkları işler belli. 60-70 senede bu parayı meydana getirmeleri imkansız. Ve bunların yaşama tarzları, evleri, her şeyleri değişiyor. Bunlara müsaade ediyorlar. Hayırsever insanların kurumlar aracılığıyla yardım yapmaları konusunu düşünmeleri gerekir. AB üyelik sürecinde olan Türkiye’nin dış ülkelerdeki faaliyetlerinde şeffaflaşması gerekir. Türkiye’nin 80 bin camiinde her hafta para toplanıyor. Makbuz yok. Bu paralar nerede, nasıl harcanıyor?

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler