YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Ünal ülkenin sürüklendiği kısır döngüyü yazd
Ahmet Ünal ülkenin sürüklendiği kısır döngüyü yazd
Ahmet Ünal ülkenin sürüklendiği kısır döngüyü yazd
01 Nisan 2008 / 10:08 Güncelleme: 01 Nisan 2008 / 00:00

Yargıtay Başsavcısı'nın Anayasa Mahkemesi'ne açtığı kapatma davasında iddianame dün kabul edildi. Bu gelişme Türkiye'yi kısa ve uzun vade de nasıl etkileyecek. Deneyimli gazeteci Ahmet Ünal yaşanacak bu süreci mercek altına aldı. İşte Ünal'ın o yazısı...


 


ÜLKE SİYASİ VE HUKUKİ KISIR DÖNGÜYE SÜRÜKLENİYOR


Türkiye’ye en az 2 yıl kaybettirecek, ‘kapatma davası’ sürecinde önemli bir safhadayız. Ülkenin dış siyaseti kilitlenme aşamasında ve AB ile görüşmeler kapatmaya bağlı olarak kesilebilir. Üstelik dış politika, ekonomi ve istikrar ortamı belirsizliğe itilirken, asıl sorunların üzerinin örtü-leceği bir kaos döneminin kapısı aralandı.


 


SPEKÜLATÖRLER FIRSAT KOLLUYOR


Yatırımcılar ‘kaos ortamı’nı sevmez, en azından uzak durur. Ancak spekülatörlerin para piyasası ve borsa vurgunlarıyla darbe ve kriz dönemlerinde uzmanlaştıkları köşe dönme hesapları için fırsat kolladığından emin olabilirsiniz. Tuzu kuruların endişelenmesine gerek olmasa da dar gelirli ve elinde küçük miktarda birikimi olanlar için belirsiz bir dönem başlıyor. Böyle bir ortamın yatırımları ne kadar durduracağı haliyle işsizliği hangi oranda tetikleyeceğini kestirmek zor olsa da acı faturanın sokaktaki vatandaşa kesileceğini rahatlıkla iddia edebiliriz.


 


AK PARTİ KABUS GÖRMEMEK İÇİN ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEK


Cumhurbaşkanının bile durumunu tartışmalı hale düşüren dava görüşülürken ne yasama ne de kamu kurumları uzun vadeli ve sağlıklı karar alamaz. Ak Parti’nin “her gün kapatılma kabusu görmektense uyanık kalıp Anayasayı değiştirmeyi tercih edeceği açık. Eğer MHP’nin hatta CHP’nin de onaylayacağı bir anayasa değişikliği paketinde uzlaşılamazsa bu kez hukuk zarar görecek. Ak Parti kapatılmaktan kurtulsa bile hukukun evrensel ilkeleri zedelenmiş ve keyfe keder yasa çıkartma çarpıklığı zaten yaralı olan adalet sistemimize iyiden iyiye yerleşmiş olacak.


 


HALKIMIZ HEP SAĞDUYULUDUR


Halkımız, alınan kararlar acı da olsa adalet sistemini yıpratmamayı ve ‘Şeriatın kestiği parmak acımaz’ diyerek karara rıza göstermeyi esastan kabul eder. Fakat karar mercii olarak dava kendi önüne geldiğinde her zaman sağduyusuyla entelektüelleri bile gıpta ettiren isabetli tercihte bulunur.


 


Sistemi kilitleyecek kısır döngü ise tam burada düğümleniyor. Anayasa değişikliği referanduma gider ve ezici bir oy oranıyla (nitelikli çoğunlukla) kabul edilirse, siyasi zemin; bir yanda kamuoyu desteği kalmamış muhalefet ile kamu vicdanını yansıtmayan yüksek yargı kararı, diğer yanda ise hukuk prensiplerine ters fakat halkın desteğini almış bir iktidara göre şekillenecek.


 


“Herkes bir adım geri” mi atar yoksa “bir hafta konuşmama” kararı mı alır bilemeyiz fakat kızgınlıktan yahut keyiften ne söylediğini bilmeyenlerin konuşmadan önce hiç olmazsa bu sefer etraflıca düşünmeleri gerekiyor.


 


Bulanık suda balık avlamak isteyenler hariç bu tablonun memlekete hayrı dokunmaz.


31.3.2008


Ahmet Ünal

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler