YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Taşgetiren'den sonra Gülay Göktürk de bombaladı
Bugün Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren'’in sert eleştirilerinin ardından gazeteden istifasından sonra yine Bugün Gazetesi yazarı olan Gülay Göktürk de '17 Aralık Operasyonu'nu’ eleştirdi.
Ahmet Taşgetiren'den sonra Gülay Göktürk de bombaladı
20 Aralık 2013 / 13:14 Güncelleme: 20 Aralık 2013 / 13:29

Göktürk yazısında, bu operasyonların siyasi olduğunu, devlet içindeki bu yapının acilen tasfiye edilmesi gerektiğini yazdı.

İşte Bugün Gazetesi yazarı Gülay Göktürk'ün yazısının ilgili kısmı:

...Bugün Türkiye'de başını kuma gömmemiş herkes gibi ben de son operasyonun dikkatle planlanmış, zamanlanmış, hedefi belli, siyasi bir operasyon olduğunu düşünüyorum. Bu olay artık devlet içinde, kendi siyasi hedefleri olan, ortak bir irade gösteren, ortak hareket eden otonom bir oluşumun varlığını görmezden gelinemeyecek bir hale getirmiştir. Yani Başbakan haklıdır. Bu bir siyaset mühendisliğidir ve hedefi de Erdoğan hükümetine seçim öncesinde ağır hasar vermektir.

Hepimiz için tehdit

Bu oluşumun varlığını sadece siyasi iktidar için tehdit olarak görmek de yanlıştır. Böyle bir tablo sadece hükümet ya da muhalefet partileri ya da Meclis'te değil, bütün toplumda ürküntü ve korku yaratır. Bu yapı tasfiye edilmeden hiç kimse kendini güvende hissedemez. Oylarımızla getirdiğimiz iktidarın ne zaman nasıl bir operasyonla götürüleceğini bilememek, böyle bir ülkede yaşamak, istikrarı da güvenlik duygusunu da yok eder.

Şu son olayda bu oluşum devlet içinde kazandığı mevzileri hayırlı bir iş için kullanmış olabilir; eğer iddialar doğrulanırsa bu sayede biz de büyük bir yolsuzluk ağını öğrenmiş oluruz. Ama bu da bir şeyi değiştirmez. Yarın öbür gün bu gücün hangi amaçla kullanılacağını, neler yapacağını bilemeyiz. Hangi araçlar kullanılarak hükümet politikaları üzerinde baskı oluşturulacağından; bakanların ya da milletvekillerinin iradelerinin hangi araçlar kullanılarak teslim alınacağından emin olamayız.

Çünkü karşımızda elimizle tutamadığımız, gözümüzle göremediğimiz, yasalara bağlı olma zorunluluğu olmayan bir yapı var. Seçilmişler yanlış bir şey yaptıkları zaman hesap sorabiliriz ama bu yapıdan soramayız. O yapıyı dizginleyemez, denetleyemeyiz.

Hukuk içinde kalarak tasfiye edilmelidir

İşte bu yüzden de, hükümetin bu yapıyı tasfiye etmek gibi acil bir görevi vardır. Böyle bir tasfiye hareketinin meşruiyetine demokratik hukuk devletini savunan hiç kimse karşı çıkamaz.

Burada püf nokta, tasfiyenin hukuk devleti anlayışı içinde yapılmasıdır. Bizim devletin çatışmaların kızıştığı ortamlarda "rutin dışına çıkma" alışkanlığını birçok örneğiyle biliyoruz. Şimdi yeni ve çok şiddetli bir çatışmanın ortasında olduğumuza göre, yine "rutin dışına çıkma" ve bir cadı avı başlatma tehlikesine karşı baştan uyarmak isterim.

Bu yapılanmanın tasfiyesi mutlaka hukuka uygun bir şekilde; insanlar sırf kimlikleri yüzünden mağdur edilmeden; devletin hiyerarşik işleyişine aykırı davranıldığı ve otonom grup tavrı gösterildiği ortaya konularak yapılmalıdır.

Zor olduğunu biliyorum. Ama devlet olmak da böyle bir şey işte...

08:31
 // ellerinizden öpüyorum
gülay abla senin gibi aydinlardan beklenen bu iste. medyamizdaki tasfiye ne zaman olacak ? hatta siyasette, bürokraside, ortada suc varsada sorumlular cezalandirilir. bakan cocuklarini göz altina aliniyor. eski turkiye de yapabilirmiydin. sonuoa kadarda gider . ama bunu pis ve kirli oyunlarla secim icin dengeleri degistirtecek uluslar arasi hesaplar ile kazanimin bedeleri secimden sonra ödenecek bedel ülkemiz menfaatleri, gelecegi ve onurumuzdur. bu pazarliklar yapilmis belli vaad edilen siyasi rant icin muataplari herturlu taklalari atmislar her kucaga oturmaya baslamislardir....
21 Aralık 2013 08:31
00:06
 // TORTU
Yeni vesayetçilere asla izin verilmeyecektir. Bu tortu da, temizlenecektir. Münafıklara ve dalalette olanlara, geçit verilmeyecektir. Paralel yapılanmaların kökü kazınacaktır. Bekleyin, görün! Muhalefet, boşuna, avcunu avuşturmasın. Cemaat şebekeleri, milletin yüzüne bakamıyacaktır. ''Keşke, İsrail'den izin alınsaydı'' diyenler, Telaviv'den imdat isteyecektir. Mavi Marmara şehitlerinin laneti yakalarını bırakmayacaktır. Son kozunu oynasınlar bakalım....
21 Aralık 2013 00:06
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler