YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Hakan'a şok dava!
Ahmet Hakan'a şok dava!
18 Ekim 2014 11:10
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş., Sabah çizeri Salih Memecan'ın bir karikatürünü köşesinde izinsiz kullanan yazar Ahmet Hakan'a dava açtı.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan hakkında karikatürist Salih Memecan'ın "Kuzu okula başlar" konulu karikatürünü köşe yazısında izinsiz kullandığı gerekçesiyle 'manevi ve mali haklara tecavüz suçundan' dava açıldı.

Bakırköy Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş. tarafından açılan davada, Memecan'ın Sabah gazetesi ve ATV'de 20 yıldır karikatürlerinin yayımlandığı, Memecan'ın mali hak sahibi olduğu "Kuzu okula başlar" konulu karikatürünün, Hürriyet gazetesinin 30.12.2012 tarihli nüshasında ve aynı gazetenin internet sitesinde yazar Ahmet Hakan'ın "THK'nın dönüşümü" başlıklı köşe yazısı içinde izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullandığı belirtildi.

Manevi ve mali haklara tecavüzle suçlanan Hakan ifadesinde köşe yazısını hazırlayıp yayımlanmak üzere yazı işlerine verdiğini, yayımlanırken bilgisi dışında karikatürün köşe yazısına konulduğunu belirterek suçlamayı kabul etmedi.

Bilirkişi raporunda karikatür sahibinden izin alınmaksızın ve eser sahibi belirtilmeksizin yayından dolayı FSEK 71/1. Madde'de yer alan fikri mülkiyet hakkının ihlal edildiği belirtildi. Hakan hakim karşısına çıkacak.

 

SABAH

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler