YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ahmet Hakan'a kendi gazetesinden 'reklam yapma' uyarısı
Ahmet Hakan'a kendi gazetesinden 'reklam yapma' uyarısı
06 Nisan 2015 10:42
Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetenin yazarı Ahmet Hakan’ı "köşe yazısında ürün yerleştirme" yapmasından dolayı eleştirdi.

Hakan söz konusu yazısında Alman çikolata markası Nutella’ya karşı yerli Sarelle’yi öven ifadeler kullanmıştı.

Faruk Bildirici Hürriyet'in bugünkü nüshasında (6 Nisan 2015) kaleme aldığı yazısında, Hakan'ın yazısı üzerinden sosyal medyada da başlayan tartışmalara dikkat çekerek "Yerli ve muhteşem" başlıklı kutuyu görünce inanamadığını belirterek, “O fındık ezmesi markası, gazetelere sayfalar dolusu reklam verse bu kadar büyük tanıtım yapamazdı herhalde” diye yazdı.
Bildirici eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef Ahmet Hakan’ın ‘Yerli ve muhteşem’ başlıklı yazısı hem tüketiciyi bir ürünü satın almaya yönlendiriyordu hem de markalar arasında ayrım yapıyordu. Bir markaya karşı negatif tavır alırken, diğerini okura öneriyordu. Piyasadaki diğer markaların benzer ürünlerini de görmezden geliyordu. Özetle, reklam yanı ağır basmıştı yazının.”

"Yazılara “ürün yerleştirme” ve markaların tanıtılması, reklamcılara, hatta kimi gazetecilere doğal geliyor, biliyorum. Ne de olsa ABD’li akademisyen ve gazeteci Robert W. McChesney’in tanımladığı gibi, “aşırı ticarileşme çağı”ndayız ve “sıradanlaşan ticarileşme medyayı ticari pazarlama sisteminin parçası haline getirdi.” Fakat sıradanlaşma doğru olduğunu göstermez. Kaldı ki, ne kadar sıradanlaşsa da ben, gazetecilik meslek etiğine aykırı olduğunu, hem yazana hem de gazeteye zarar verdiğini hatırlatmaya devam edeceğim."

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler