YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası” piyasaya çıktı
“AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası” piyasaya çıktı
“AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası” piyasaya çıktı
10 Mart 2009 / 14:27 Güncelleme: 10 Mart 2009 / 00:00

Gazeteci-Yazar Bedrettin Uğur'un medyanın siyasal alanda propaganda aracı olarak kullanılmasını ele aldığı kitabı “AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası” piyasaya çıktı. Kitap seçimler öncesinde kaynak niteliğinde.


KANAL A İSTANBUL TEMSİLCİSİNDEN YENİ KİTAP: "AGORA: MEDYANIN SEÇİMİ,SEÇİMİN MEDYASI"


“Yalancı sirk aynaları gibi davranan medya, seçme hürriyetinin önünde en büyük engel”


“Medya siyasetin gündemini oluşturuyor. Ancak seçmen davranışları üzerinde etkisi oldukça zayıf”


Seçime sayılı günler kala medya, yine tartışmaların merkezinde. Etkin medya kuruluşlarının önemli bir bölümü, adeta siyasi parti temsilcisi gibi davranarak, sandıktan çıkacak sonucu belirlemeye çalışıyor.  Medya, bu tutumuyla seçmen davranışlarını değiştiremediği gibi, ters etkiye de sebep oluyor. Ancak, bu tutumun en büyük zararını ise yine medya görüyor, demokrasilerde özel bir yere sahip olan iktidarını bitiriyor.


“AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası”


Gazeteci-Yazar Bedrettin Uğur, Siyasal propaganda aracı olarak medyanın rolünü yeni kitabında mercek altına aldı. Medya seçim süreçlerinde nasıl bir rol izliyor? Medyanın tavrı seçmenin oyunu ne kadar değiştiriyor? Hepsinden önemlisi medya bu süreçte demokrasi adına nasıl bir rol üstlenmeli? Bu sorulara cevap aranan “AGORA: Medyanın Seçimi, Seçimin Medyası” isimli kitapta siyasal propaganda aracı olarak medyanın genel bir fotoğrafı çekiliyor. Birçok kaynaktan yararlanarak hazırlanan çalışmada özlü bir biçimde, “medyanın siyasal propagandanın neresinde durması gerekir?” sorusuna cevap verilirken, ülkemiz açısından içinde bulunulan tehlikeli duruma da dikkat çekiliyor.


“Medya’nın iktidar oyununda siyasetçi gibi tutum sergilemesi itibarını bitiriyor.”


Kitabı hazırlayan Bedrettin Uğur, “Günümüzün Agora’sı ( Klasik demokrasinin beşiği Atina’da devleti ilgilendiren konuların halkın katılımıyla tartışıldığı yer) olarak nitelenen medyanın siyasi propaganda açısından bir araç olmaktan çıkıp bizzat siyasetin ana unsuru haline gelmesi demokrasi adına en büyük tehlike” diyor. Uğur’a göre;  gazeteciler bu duruma bir an önce ortak tavır koyarak son vermeli. Medyanın en büyük sermayesi olan güven ve itibarın tazelenmesi için medya “meydan”, gazeteciler de “siyasetçi” olmaktan bir an önce kurtulmalı.


Pozitif Yayınlarında çıkan “Agora: medyanın seçimi, seçimin medyası” isimli kitap 6 TL’lik bir fiyatla okuyucuyla buluşuyor.
 
 

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler