YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
73 TV ve radyo frekansı değişti ama siz hâlâ yeni
73 TV ve radyo frekansı değişti ama siz hâlâ yeni
73 TV ve radyo frekansı değişti ama siz hâlâ yeni
28 Ekim 2008 / 08:48 Güncelleme: 28 Ekim 2008 / 00:00

Yeni uydu ile kaliteli yayın başladı. 73 TV ve radyo frekansı değişti ama siz hâlâ yeni uydu ayarlarını giremediniz mi? İşte 7 adımda uydu ayarlama formülü...     


Vatandaş ya ayarı kendi yapacak ya da uyduculara koşacak.TÜRKSAT uydularından yayın yapan televizyon ve radyoların frekansları bugün 02:00'den itibaren değişti. Değişimden 73 adet TV ve radyo frekansı etkilenirken, uydu sistem kurucuları hafta başında büyük bir kaos yaşanacağı uyarısında bulundu. Uyducular, piyasadaki 10 cihazdan 9'unun kendilerine geleceği iddiasında.


EVE SERVİS 25 YTL


Uyducular güncelleme için fiyatlarını belirledi bile. Uydu kurulum ustası Murat Eker, yeni uygulama için düşündükleri fiyatı açıkladı; "Cihazını kumandasıyla alıp bize getirenlere 10 YTL, evine servis isteyenlere ise 25 YTL olacak."


AYARLAR NASIL DEĞiŞTiRiLiR?


Frekans değişikliği işlemi için çanak anten ayarı gerekmediği için anteninizin konum ayarıyla oynamayınız. İzleyicilerin TÜRKSAT üzerinden televizyon izleyebilmesi için otomatik tarama işleminin TÜRKSAT prom kanalından yapılması gerekiyor.


1- Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda 'Menü' veya ' setup ' yazan düğmeye basınız .


2- Uydu alıcısı marka modeline göre; 'Kanal Arama', 'Kanal Ekleme" gibi menülerden hangisi beliriyor ise yukarı-aşağı tuşlarıyla "Ok"a basınız.


3- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; 'Alış Frekansı' 'Uydu Frekansı' seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan '12731 ' değerini girin.


4- Yine aynı pencerede 'Sembol Oranı' olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip '3333' rakamını girin.


5- Yine aynı pencerede bulunan 'POL' şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla 'V ' ya da 'Dikey' olacak şekilde değiştirin.


6- Yine aynı yerde bulunan 'FEC' değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla '3 / 4' seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.


 7- Son olarak 'OK' tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız. BUGÜN


İLGİLİ HABERLER


Kanal a'nın uydudaki yeni frekansları için TIKLAYIN


Kanal a'da UYDU AYARLARI değişti


Televizyon kanalları TÜRKSAT 3A'ya geçiyor


Yeni dönemde değişen sadece frekans ayarları olmayacak

MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler